Ana SayfaHAYATPRATİKEl Blenderları Nasıl Temizlenir?

El Blenderları Nasıl Temizlenir?

Mutfaktaki, en güçlü ve en küçük yardımcılardan biri, el blenderlarıdır. Bu küçük yardımcılar, sürekli el altında bulunur, çünkü bir yemek ya da bir tatlı hazırlamak için, her an ihtiyacınız olabilir. Böylesine önemli bir mutfak aletinin, ihtiyaç duyulduğu an kullanılabilmesi için, temizlenip öyle yerine konması gerekmektedir. Sıkışın zamanlarda sorun olabilen bu durum için, birkaç pratik yöntem vardır.

El Blenderlarını Temizlemenin Pratik Yöntemi

El blenderınızı kullandıktan sonra, derin ve plastik bir kap içine, sıcak su koyunuz ve bulaşık deterjanı ile karıştırınız. Bu suyun yüksekliği, blenderınızı, dikey şekilde içine koyduğunuzda, altta kalan geniş kısmın az üstünde olmalıdır. Daha yüksek olması durumunda, elektrik geçen kısma ulaşma riski vardır. Bu sıcak deterjanlı suya, blenderınızı sokunuz ve dikkatli şekilde çalıştırınız. Bir süre çalıştırdıktan sonra çıkarıp, aynı şekilde başka bir plastik kap içine koyduğunuz soğuk suyum içine koyarak, çalıştırınız. Bu işlemi, baş kısmın durulanmasını sağlamak için yapıyorsunuz. Sonra cihazı fişten çekiniz ve kuru bir kâğıt havlu ile dikkatlice kurulayınız. Bıçağı içinde bulunan ve üstüne motoru kapatılarak çalıştırılan el blenderlarında da, aynı şekilde, haznenin yarısının altında kalacak kadar sıcak su konur ve bulaşık deterjanı eklenerek, blender normal devirde çalıştırılır.

El Blenderlarının Gövdesi Nasıl Temizlenir?

Bu kısımların, hiçbir şekilde su veya deterjanla yıkanmaması gerekir. Elinize alacağınız, ıslak olmayan nemli bir bez ile gövdeyi her kullanımda siliniz ve yerine öyle bırakınız. Elektrikli bir cihaz olduğundan, bunu yapmadığınız takdirde, el izleri ve sıçrayan gıda artıkları ve cihazın kendisinin çektiği tozlar, tabakalar şeklinde yüzeye yapışır, temizlenmesi gittikçe zorlaşır.

El Blenderları Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

El blenderları, silinirken, kesinlikle fişten çıkarılmış olmalıdır. İçindeki küçük bıçaklar, son derece tehlikeli bıçaklardır. Aynı zamanda, elektriğe takılı haldeyken silerseniz, elektrik akımına kapılma riskiniz vardır. El blenderlarının, motor kısmına takılıp çıkarıldığı kısım, açık şekildedir ve bu yüzden, yıkama sırasında, cihazın içine hiçbir sıvının girmemesi gerekmektedir. El blenderları, temizlenirken, çok dikkatli olunmalı, aniden çalışma riskinin göz ardı edilmemesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler