Ana Sayfa HAYAT PRATİK Mangal Yaparken En Sık Yapılan 9 Hata

Mangal Yaparken En Sık Yapılan 9 Hata

Barbekü veya mangal yaparken, en usta ahçıların bile zaman zaman yaptıkları hatalar bulunuyor. Bu yazımızda uzmanlar tarafından hazırlanan ve mangal veya barbekü yaparken sık yapılan hataları derledik. Aşağıdaki konuilara dikkat ederseniz, etleriniz daha lezzetli ve sağlıklı olacaktır.

Izgara sıcak olmalı

“Mangal Ustası” Kevin Kolman, birçok kişinin mangal veya barbekü yaparken en sık yaptıkları hatalardan birinin mangalın yeterince ısınmamasını gösteriyor. Kolman, Mangalın iyi ısınmış olmasının etin hızlı pişerek neminin içinde kalacağını belirtiyor. Bunun için mangal yaparken etin üzerini bir kapakla kapatın. Böylece et pişerken suyunu kaybetmeyecek ve etiniz daha lezzetli olacaktır.

Izgaranızı temiz tutun

Mangalınızın üzerinde pişirdiğiniz etlerin kalıntıları zaman içinde birikir ve bir kabuk haline gelir. Bu birikinliqer etlerinizin yapışmasına neden olur. Şef Adam Perry Lang, ızgaranın iyice ısınmasından sonra bir kapatla kapatılarak bir süre beklenmesi gerektiğini söylüyor. Ardından kapağı kaldırın ve tel bir fırça ile mangalın ızgarasını iyice fırçalayın. Eğer tel bir fırçanız yok ise o zaman  alüminyum folyo sarılı bir maşa ile temizleme işlemini yapın.

Gıda güvenliğine dikkat edin

Yapılan araştırmalara göre, her yıl altı Amerikalıdan biri gıda zehirlenmesi yaşıyor. Basit gıda güvenliği kurallarını takip ederek ızgara yaparken bu hastalıkların çoğundan korunabilirsiniz. Çiğ ete dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Sebzeler veya çöreklere dokunmadan önce ellerinizin temiz olduğuna dikkat edin. Ayrıca çiğ et bulunan veya kesilen mutfak malzemelerinizi de sıcak su altında fırçalayarak temizleyin. Çiğ etinizin iki saatten fazla bir yerde bekletmeyin. Ayrıca kullandığınız etlerin son kullanma tarihlerine de dikkat edin.

Etlerinizin çözülmesi için beklemeyin

Izgarada pişireceğiniz etlerin oda sıcaklığında çözülmesi için beklemenize gerek yoktur. oda sıcaklığında bir eti pişirmeniz iyi sonuçlar vermeyecektir. Etlerinizi buzlu olarak mangala koyarsanız, çok daha lezzetli sonuçlar alacaksınız. Porter House New York executive chefi Michael Lomonaco, yaptığı bir açıklamada “etleri soğukken pişirmek her zaman daha iyi ve lezzetli olmasını sağlayacaktır” dedi.

Etleri soslamayın

Etleri soslamak veya marine etmek için ızgarada hızlı yanacak veya narenciye gibi soslardan uzak durun. Etlerinizi düşük asitli meyve püresi ile birkaç saat veya bir gece öncesinden marine edebilirsiniz. Ancak etin hakkını vermek ve lezzetini değiştirmemek için uzmanlar, tuz, karabiber, kırmızıbiber, gibi karışımlarla kullanabilirsiniz. Bu karışımlarla etinizi ovabilirsiniz. Bu arada eğer siz etinizi farklı şekilde marine edecekseniz., eti pişirdikten sonra ızgaranızı tel fırça ile temizlemeyi unutmayın.

Izgarayı yağlamayın

Etlerin yapışmaması için ızgaranın yağlanması doğru bir yöntem değildir. Çünkü ızgaraya süreceğiniz yağ, ateşe damladığında yanmaya başlayacaktır. Bunun yerine ızgarayı et veya sebzelerinizle ovarak temizleyebilirsiniz. Etlerinizin yapışmasını önleyebilirsiniz.

Mangalı dikkatli yakın

Ulusal Yangından Korunma Ajansı haberine göre, ızgara yılda 8.600 evin yanmasına neden olmaktadır. Gazla çalışan bir mangal kullanıyorsanız, kullanmadan önce ızgarayı havalandırın. Ve çalıştırın. Hemen yanmazsa, 5 dakika sonra tekrar deneyin. Izgara tamamlandıktan sonra mangalı bir süre açık havada tutun. Kömür mangalı yaptıysanız, söndürme sırasında kesinlikle su kullanmayın. üzerini kapatarak ateşin sönmesini bekleyin. .

Et alırken dikkat edin

Izgarada yapacağınız etlerin piştikten sonra küçüleceklerini unutmayın. Bunun için ızgara yapmadan önce kaç kişinin yemek yiyeceğini iyi hesaplayın. Etlerin küçüleceklerini düşünerek et alışverişinizi yapın. Et alırken bir miktar fazla almaya dikkat edin. Yoksa, sofradan aç kalkabilirsiniz.

 

Etin suyunu kullanın

Yaptığınız ızgarının bir bölümünde pişirdiğiniz etin suları toplanacaktır. Eğer pişirdiğiniz etlerin soğumasını istemiyor ve lezzetini arttırmak istiyorsanız, o zaman pişirdiğiniz etleri et suyunun içinde bekletebilirsiniz. Böylece etler soğumayacak ve daha lezzetli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Makarna Haşlama Suyunu Kullanmanın 10 Yolu

Makarna haşlama suyunu kullanmanın 10 yolu. Lezzetli makarnalar pişirdikten sonra, makarnayı haşladığınız suyu dökmeyin,...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,820BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çarşafların Mis Gibi Kokması İçin Ev Yapımı Sprey

Yatak çarşafları yıkandıktan sonra yatağınıza serince mis gibi kokar. Ancak bir iki yatıştan sonra yatağınızda bu güzel kokudan eser kalmaz. Yatağınızın çarşafları değiştirinceye kadar...

Makarna Haşlama Suyunu Kullanmanın 10 Yolu

Makarna haşlama suyunu kullanmanın 10 yolu. Lezzetli makarnalar pişirdikten sonra, makarnayı haşladığınız suyu dökmeyin, farklı yerlerde kullanın! Makarna suyunu, farklı yemekler için, güzelliğiniz için...

Ahşap Mobilyaları Koruma ve Parlatma Yöntemleri

Ahşap eşyaların hoş görünmesini istiyoruz, ama her zaman güzel görünmesini sağlayan şeyin, aslında ahşabın kendisi için iyi olamayacağını bilmeniz gerekiyor. Aerosol ahşap cila spreyleri...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...