Ana Sayfa HAYAT PRATİK Mangal Yaparken En Sık Yapılan 9 Hata

Mangal Yaparken En Sık Yapılan 9 Hata

Barbekü veya mangal yaparken, en usta ahçıların bile zaman zaman yaptıkları hatalar bulunuyor. Bu yazımızda uzmanlar tarafından hazırlanan ve mangal veya barbekü yaparken sık yapılan hataları derledik. Aşağıdaki konuilara dikkat ederseniz, etleriniz daha lezzetli ve sağlıklı olacaktır.

Izgara sıcak olmalı

“Mangal Ustası” Kevin Kolman, birçok kişinin mangal veya barbekü yaparken en sık yaptıkları hatalardan birinin mangalın yeterince ısınmamasını gösteriyor. Kolman, Mangalın iyi ısınmış olmasının etin hızlı pişerek neminin içinde kalacağını belirtiyor. Bunun için mangal yaparken etin üzerini bir kapakla kapatın. Böylece et pişerken suyunu kaybetmeyecek ve etiniz daha lezzetli olacaktır.

Izgaranızı temiz tutun

Mangalınızın üzerinde pişirdiğiniz etlerin kalıntıları zaman içinde birikir ve bir kabuk haline gelir. Bu birikinliqer etlerinizin yapışmasına neden olur. Şef Adam Perry Lang, ızgaranın iyice ısınmasından sonra bir kapatla kapatılarak bir süre beklenmesi gerektiğini söylüyor. Ardından kapağı kaldırın ve tel bir fırça ile mangalın ızgarasını iyice fırçalayın. Eğer tel bir fırçanız yok ise o zaman  alüminyum folyo sarılı bir maşa ile temizleme işlemini yapın.

Gıda güvenliğine dikkat edin

Yapılan araştırmalara göre, her yıl altı Amerikalıdan biri gıda zehirlenmesi yaşıyor. Basit gıda güvenliği kurallarını takip ederek ızgara yaparken bu hastalıkların çoğundan korunabilirsiniz. Çiğ ete dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Sebzeler veya çöreklere dokunmadan önce ellerinizin temiz olduğuna dikkat edin. Ayrıca çiğ et bulunan veya kesilen mutfak malzemelerinizi de sıcak su altında fırçalayarak temizleyin. Çiğ etinizin iki saatten fazla bir yerde bekletmeyin. Ayrıca kullandığınız etlerin son kullanma tarihlerine de dikkat edin.

Etlerinizin çözülmesi için beklemeyin

Izgarada pişireceğiniz etlerin oda sıcaklığında çözülmesi için beklemenize gerek yoktur. oda sıcaklığında bir eti pişirmeniz iyi sonuçlar vermeyecektir. Etlerinizi buzlu olarak mangala koyarsanız, çok daha lezzetli sonuçlar alacaksınız. Porter House New York executive chefi Michael Lomonaco, yaptığı bir açıklamada “etleri soğukken pişirmek her zaman daha iyi ve lezzetli olmasını sağlayacaktır” dedi.

Etleri soslamayın

Etleri soslamak veya marine etmek için ızgarada hızlı yanacak veya narenciye gibi soslardan uzak durun. Etlerinizi düşük asitli meyve püresi ile birkaç saat veya bir gece öncesinden marine edebilirsiniz. Ancak etin hakkını vermek ve lezzetini değiştirmemek için uzmanlar, tuz, karabiber, kırmızıbiber, gibi karışımlarla kullanabilirsiniz. Bu karışımlarla etinizi ovabilirsiniz. Bu arada eğer siz etinizi farklı şekilde marine edecekseniz., eti pişirdikten sonra ızgaranızı tel fırça ile temizlemeyi unutmayın.

Izgarayı yağlamayın

Etlerin yapışmaması için ızgaranın yağlanması doğru bir yöntem değildir. Çünkü ızgaraya süreceğiniz yağ, ateşe damladığında yanmaya başlayacaktır. Bunun yerine ızgarayı et veya sebzelerinizle ovarak temizleyebilirsiniz. Etlerinizin yapışmasını önleyebilirsiniz.

Mangalı dikkatli yakın

Ulusal Yangından Korunma Ajansı haberine göre, ızgara yılda 8.600 evin yanmasına neden olmaktadır. Gazla çalışan bir mangal kullanıyorsanız, kullanmadan önce ızgarayı havalandırın. Ve çalıştırın. Hemen yanmazsa, 5 dakika sonra tekrar deneyin. Izgara tamamlandıktan sonra mangalı bir süre açık havada tutun. Kömür mangalı yaptıysanız, söndürme sırasında kesinlikle su kullanmayın. üzerini kapatarak ateşin sönmesini bekleyin. .

Et alırken dikkat edin

Izgarada yapacağınız etlerin piştikten sonra küçüleceklerini unutmayın. Bunun için ızgara yapmadan önce kaç kişinin yemek yiyeceğini iyi hesaplayın. Etlerin küçüleceklerini düşünerek et alışverişinizi yapın. Et alırken bir miktar fazla almaya dikkat edin. Yoksa, sofradan aç kalkabilirsiniz.

 

Etin suyunu kullanın

Yaptığınız ızgarının bir bölümünde pişirdiğiniz etin suları toplanacaktır. Eğer pişirdiğiniz etlerin soğumasını istemiyor ve lezzetini arttırmak istiyorsanız, o zaman pişirdiğiniz etleri et suyunun içinde bekletebilirsiniz. Böylece etler soğumayacak ve daha lezzetli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Trend Gümüş Kolye Modelleri

Toplumdan topluma, kültürden kültüre bir çok konu değişse de tarihin başından beri kadınların güzel...

Az Bilinen 7 Kullanışlı Temizlik Yöntemi

Temizliğin püf noktalarını bilirseniz sizin için eziyet olmaktan çıkar. Bu yüzden temizliği sizin için çok...

Mutfakta Soğan ile Temizlenebilecek Yerler

Temiz ve düzenli ev ortamı herkesin isteğidir. Özellikle tertemiz mutfaklar yemek yapmayı keyifli hale...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,319BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
441TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Trend Gümüş Kolye Modelleri

Toplumdan topluma, kültürden kültüre bir çok konu değişse de tarihin başından beri kadınların güzel olmak ve güzel görünmeye eğilimi hiç değişiklik göstermedi. Kadınların yenilikleri...

Az Bilinen 7 Kullanışlı Temizlik Yöntemi

Temizliğin püf noktalarını bilirseniz sizin için eziyet olmaktan çıkar. Bu yüzden temizliği sizin için çok daha kolay ve daha hızlı hale getirecek birkaç kullanışlı temizlik...

Mutfakta Soğan ile Temizlenebilecek Yerler

Temiz ve düzenli ev ortamı herkesin isteğidir. Özellikle tertemiz mutfaklar yemek yapmayı keyifli hale getirmektedir. En Zor Temizlenen Yer Mutfak Ev temizliğinde daha az yorucu,...

Makarna Haşlanırken Zeytinyağ Konulur Mu?

Türkiye'de olduğu kadar dünyada'da bu tartışma devam ediyor. Makarna haşlanırken suyuna zeytinyağı konulmalı mı? Genel bir kanı vardır. Makarnanın haşlanırken yapışmaması için suyuna zeytinyağı...