Ana SayfaAİLEPETKediler için Ev Yapımı Tırmalama Tahtası Yapımı

Kediler için Ev Yapımı Tırmalama Tahtası Yapımı

Bir kediyle aynı evi paylaşmanın sizi ne kadar özel hissettirebileceğini, ancak evinizin kapılarını bir kedi için aralayarak anlayabilirsiniz. Eğitime gerek duymaz, eğlendirir, paylaşır, arkadaş gibidir, kokmaz, kirletmez, kendi temizliğini kendisi yapar, şakalaşır, trip atar, yani kısacası tadından yenmez bir dost oluverir ama belki de tek sorunu, iflah olmaz tırmalama hastalığıdır. Zaten başına buyruk halleri ve asilikleri ile kendilerine platonik bir aşkla bizi bağlayan bu ufaklıklara, koltukların ya da halıların günümüz dünyasında bizim için ne kadar önemli olduğunu, bunlar için saatlerce çalışıp sevdiklerimizi bile ihmal ettiğimizi anlatmak mümkün olmayacaktır. Bunun için ilgilerini başka yere çekmekten başka çare yok ve tırmalama tahtaları bu konuda oldukça başarılı. Biz de bunun için evde yapabileceğiniz bir tırmalama tahtası için bazı ipuçları verelim istedik.

Malzemeler

* Bir adet ahşap tabla

Eski pizza altlığı, eski kesme tahtası ya da herhangi bir ahşap parçadan alınmış tabla

* İstediğiniz uzunlukta ve kalınlıkta ahşap blok ya da sütun

* Matkap

* Vidalar

* Ahşap Boyası

* İnce halat ip (farklı renkler olabilir)

* Zımba Makinesi (Olmasa da olur)

Tırmalama Tahtası Yapımı

İlk iş, bloğumuzu ya da sütunumuzun ahşap tabla üzerinde nerede duracağına karar veriyoruz ve yerine koyduktan sonra kalemle etrafını çizerek yerini kesinleştiriyoruz. Eğer çubuğumuz blok şeklinde ise çizdiğimiz şekli 4 eşit parçaya bölüp, tüm parçaların ortasına bir işaret koyuyoruz. Sütun şeklinde ise yuvarlağın içine kenarlardan birer santimetre uzakta kalacak şekilde eşit aralıklı 3 işaret koyuyoruz.

İkinci adıma geldik bile. İşaretlediğimiz yerlerden matkapla deliklerimizi açıyoruz ve çubuğumuzu tekrar yerine yerleştirip vida ile sabitliyoruz. Artık ana formumuz hazır ve sıra süslemede.

Alt tablayı dilediğimiz bir ahşap boyası ile boyuyoruz ve kurumasını bekliyoruz. Arzu ederseniz zımba makinesi yardımı ile bu kısmı kumaşla da kaplayabilirsiniz. Alt tablayı hallettiysek sıra geldi çubuğumuzu iple sarmaya.

İpi çubuğun en alt kısmından sarmaya başlayacağız ancak açılmaması için zımba ile ya da oldukça iyi bir yapıştırıcı ile yapıştırmamız gerek. Sonra oldukça sıkı bir şekilde tüm çubuğu sarmaya başlıyoruz. Bu kısımda eğer varsa farklı renkleri de kullanıp daha güzel bir görüntü elde edebiliriz. Sarma işlemi bittikten sonra yine aynı şekilde en üstte ipimizi zımba ile sabitleyip, küçük dostumuzun ilgisini çekmeyecek şekilde burayı kamufle edeceğiz.

Son olarak da dostumuzun tırmalama tahtasına ilgi göstermesini sağlayacak bir başlık ve ipin ucunda sallanan birkaç oyuncak iş görebilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler