Ana Sayfa HAYAT PRATİK Buzdolabında Bulunmaması Gereken Yiyecekler

Buzdolabında Bulunmaması Gereken Yiyecekler

Özellikle yaz sıcaklarında aldığımız bütün besinleri buzdolabına koyuyoruz. Buzdolabında yiyeclerin daha uzun süre dayanacakları doğrudur. Ancak, bazı yiyecekler buzdolabına girdikten sonra özellikle bozuluyor veya değişiyor. Çok zorunlu olmadıkça buzdolabı koymamanız gereken yiyecekleri sizler için listeledik.

 1. DOMATES

Domateslerin tadını bozmamak için mümkün olduğu kadar buzdolabında tutmamaya özen gösterin. Bzdolabına konulan domatesler bir süre sonra tatsız, yumuşak dönüşebilir. Eğer hemen kullanmayı düşünüyorsanız o zaman domatesleri tezgah üzerinde tutun. Eğer domatesi çok aldıysanız ve hemen kullanmayacaksanız o zaman domatesleri buzdolabına koymak dışında bir alternatifiniz maalesef yok.

2. SOĞAN

Soğan nemli yerlerde saklanmamalıdır. Hemen filizlenmeye başlar. Soğanı saklamak için serin, karanlık ve iyi havalandırılan yerlerde salkanması gerekiyor. Eğer bir soğanı kestiyseniz kalan parçasını srece sararak buzdolabına yeniden kullanmak için koyabilirsiniz.

3. SARIMSAK

Sarımsak’ı buzdolabında saklarsanız, yumuşayıp küflenmeye başlar. Ayrıca soğan gibi filizlenme görülür. Buzdolabı yerine sarımsak, karanlık, serin ve iyi havalandırılan bir yerde saklanmalıdır.

4. EKMEK

Buzdolabında ekmek saklanması mantıklı gibi görünebilir. Ancak ekmek buzdolabında saklandığında çok hızlı kurur. Ancak bir iki gün içinde tüketmeyi planlıyorsanız o zaman buzdolabı içinde tutulabilir. Aksi halde yani uzun süre saklamak istiyorsanız, iyice sarın ve derin dondurucu ekmeyi tutun.

5. PATATES

Patates soğuk ve sıcak havada hızlıca yumrular çıkarmaya başlar. Patates daha fazla şeker ve nişastaya dönmeye başlar. Bunun için buzdolabı yerine serin, karanlık ve havalandırması iyi bir yerde kağıt torbalar içinde saklanmalıdır.

6. BAL

Buzdolabında muhafaza edilirse, bal kristalize olur ve sertleşir. Bu durumda balı istediğiniz gibi kullanamaz ve yiyeceklerinize karıştıramazsınız. Bunun için balı oda sıcaklığından, mutfak dolabının içinde saklamanız ideal olacaktır.

7. FESLEĞEN

Buzdolabında muhafaza zedilen fesleğen yaprağı, aromasını kaybeder, lezzeti azalık ve yaprakları solmaya başlar. Fesleğeni buzdolabına koymak yerine mutfak tezgahında bir bardak suyun içinde tutulması çok daha iyi olacaktır. Fesleğen gibi otlara çicek muamelesi yapmak daha uzun dayanmalarını ve özelliklerini kaymetmemelerine yardımcı olur.

8. OLGUNLAŞMAMIŞ MEYVE

Tam olgunlaşmamış meyve ve sebzeleri de buzdolabında tutmak doğru değildir. Meyve ve sebzelerin olgunlaşması için oda sıcaklığında bırakın. Olgunlaşma gerçekleştikten sonra bir iki gün buzdolabında bekletebilirsiniz.

9. ACI SOS

Açılmış acı sosları da buzdolabına koymanıza gerek yoktur. Bunun yerine acı sosu karanlık bir kilerde tutmanız yeterli olacaktır. İçinde bulunan baharatlar acı sosun bozulmasına engel olacaktır.

10. YAĞ

Ne olursa olsun sıvı yağların buzdolabında tutulması gerekir. Buzdolasında bulunan yağların kıvamları kalınlaşır. Bunun için yağları buzdolabı yerine karanlık ve serin bir yerde saklayın.

11. KAHVE

Kahvenizi taze tutmak istiyorsanız buzdolabı dışında tutun ve içine bir fasulye atın. Eğer kahveyi buzdolabına koyarsanız, buzdolabı içindeki tüm kokuları kendine çekecektir. Bu da kahvenin tadının bozulmasına neden olacaktır. Kahveyi saklamak için ağzı kapalı bir kap içinde karanlık ve serin bir yerde saklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sıkı Çorap Nasıl Gevşetilir?

Sıkı çorap mükemmel bir günü mahvedebilir. Baldırın etrafında girintiler oluşturabilir ve dolaşımı daraltabilir, bu...

Nevresim Daima Ters Olarak Yıkamalı

Nevresim daima ters olarak yıkamalı. Kot ya da kazakları terslerini çevirerek yıkarız. Bu şekilde,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,851BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...