Ana Sayfa SAĞLIK Güzel ve Sağlıklı Dişlere Sahip Olmanın Yolları

Güzel ve Sağlıklı Dişlere Sahip Olmanın Yolları

Güzel bir gülüş herkese kendini iyi hissettirir ancak bu gülüşler için sağlıklı diş etleri ve sağlıklı dişler gereklidir. Güzel bir gülüşe sahip olmak için ağız bakımınızı ihmal etmemeniz ve altı ayda bir diş kontrolüne gitmeniz gerekir. Çünkü ihmal edilen dişlerde zamanla plaklar oluşur ve iltihap sorunları baş gösterebilir. Daha sonra ise diş kayıplarına kadar gidebilecek ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Aslında çok zamanınızı almayacak günlük tavsiyeler ile bu olumsuz durumların önüne geçebilirsiniz. Öncelikle dişlerde oluşan hassasiyetlere karşı dikkatli olun.Özellikle yaz aylarında sıcak ve soğuk gıdaların ya da içeceklerin peş peşe tüketilmesi dişlerinize zarar verecektir. Aynı şekilde tatlı ve ekşi besinler de aynı etkiyi yaparlar. Üstelik bunu hemen fark eder dişlerinizin sızladığını anlarsınız.

Kullandığınız diş fırçanız yumuşak kıllı olmalı, sıcak ve soğuk besinleri ardarda tüketmemelisiniz. Ağızdaki kötü kokular kimsenin istemeyeceği bir durumdur.

Kötü kokular bazen bir hastalık bazen de ağız bakımınızı ihmal ettiğinizin habercisidir. Bunlardan farklı olarak tüketilen soğan ve sarımsak gibi yiyecekler de ağız kokularına sebep olurlar. Bu tür yiyeceklerden sonra ağız bakımınızı yapmanız hem sizin hem de etrafınız için daha iyi olacaktır.

Diş çürüklerinin önüne geçebilmek için yılda iki kez diş kontrolüne gitmeniz gerekir. Doktorunuz sizi daha iyi bir şekilde yönlendirecektir.

Günlük diş bakımınızı da ihmal etmezseniz diş kayıpları yaşamaz ve güzel ve sağlıklı dişlere sahip olursunuz. Günde iki kez dişlerinizi size uygun diş fırçası ile fırçalamalı, diş çürüklerinin önüne geçebilmek için süt ve süt ürünlerini özenle tüketmelisiniz.

Ağızda istenmeyen bir diğer durum da ağız kuruluğudur ve bir hastalık habercisi olabilmektedir. Eğer bunu önemsemeyip ihmal ederseniz dişlerinizin sağlığını tehlikeye atmış olursunuz.

Dişlerinizdeki sararmalardan şikâyetçi iseniz diş hekiminiz size yardımcı olacaktır.

Onun dışında halk arasında sık uygulanan karbonat kullanımı sizde kısa süreli beyazlama sağlayacaktır.

Güzel ve sağlıklı dişler sağlıklı bireylerde bulunurlar bu sebeple sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar dişlerinizi etkileyecektir. Bunların dışında beslenme alışkanlıklarınız da güzel ve sağlıklı dişleri etkileyen nedenler arasındadır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

2 Dakikada Uykuya Dalmayı Sağlayan Yöntem

2 Dakikada Uykuya Dalmayı Sağlayan Yöntem. Uykuya dalmakta zorlanıyor, saatlerce uyumak için uğraşıyor musunuz?...

Diş Eti Morarması Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti Morarması Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Diş etlerinin rengi, kişiden kişiye değişiklik...

Ruh Halinizi Düzeltecek 5 Koku

Ruh halinizi hızla düzelmek ve sakinleşmek mi istiyorsunuz? Zihninizin sakinleşmesi için sıradışı yolları deneyebilirsiniz....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır? Süet üzerinde farklı lekeler bulunabilir. Bu lekeleri çıkarmak için farklı yöntemler uygulanması gerekir. Süet bir giysinizde leke varsa...

Ev Yapımı Toz Bulaşık Makinası Deterjanı

Ev Yapımı Toz Bulaşık Makinası Deterjanı. Kendi bulaşık makinanızın deterjanını yapmak hem kolay hem de ucuzdur. Böylece bulaşık makinası deterjanlarında bulunun kimyasallardan da uzak...

Argan Yağını Yüzünüzde Kullanmak İçin 10 Neden

Argan Yağını Yüzünüzde Kullanmak İçin 10 Neden. Argan, hem geleneksel hem de güzellik amacıyla Fas'ta geleneksel olarak kullanılan altın, pürüzsüz bir yağdır. Esansiyel yağ...

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz. Doğada bulunan tüm ağaçlardan bonsai yapabilirsiniz. Ancak her zaman yaprakları bulunan veya bahar aylarında çiçek açan ağaçları seçerseniz çok daha güzel...