Ana Sayfa HAYAT Ağda Sonrası Bakım

Ağda Sonrası Bakım

Ağda Sonrası Kızarıklık ve Sivilceler, Ağda Sonrası Bakımı

Zaten oldukça sevimsiz bir mecburiyet olan ağdanın bir de sivilcelere ve kızarıklıklara neden olması durumu var ki gerçekten iştahı bile kaçıracak cinsten. Biz de bu tatsız durumu en hafif şekilde ve en kısa sürede atlatmak için hem ağda sırasında nelere dikkat edilmeli, hem de ağda sonunda nasıl bir bakım yapılmalı kısaca yazalım istedik.

Ağda Öncesi ve Ağda Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

* Ağdadan hemen önce uygulama yapılacak olan bölgeye soğuk pres yapmak sivilce riskini oldukça azaltacaktır.

* Ağdadan önce peeling etkisi olan doğal bir şampuan ile cilt üzerindeki fazla yağ dokusunu ve kirli tabakayı atmak da sivilce ve kızarıklıklar için alınabilecek en etkili önlemler arasındadır.

* Ağda öncesi antimikrobiyel ürünler kullanmak da bu konuda size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

* Bitkisel özlü ağdalar, alerjik reaksiyon ihtimalini ortadan kaldırarak kızarıklık ve sivilce riskini daha da azaltacaktır.

* Uygulama yapılacak olan bölgenin temizliği kadar ellerin temizliği de önemlidir. Bunun haricinde her seferde yeni bir spatula kullanmaya özen gösterilmelidir.

Ağda Sonrası Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

* Ağda yapıldıktan sonra en az 24 saat boyunca terlememeye özen gösterilmelidir. Bu nedenle ağda sonrası hemen spor yapmak ya da güneşe çıkmak kızarıklıkların normalden çok daha fazla olmasına neden olabilir.

* Rahatlatıcı etkisi olduğu düşünülse de aslında ağdadan sonra 1-2 saat süreyle uygulama yapılan bölgeye su değdirmemek çok daha sağlıklıdır.

* Ağda sonrasında mümkünse cilt belli bir süre havalandırılmalıdır. Bu yüzden hemen ağda sonrasında dar, vücuda sürten ya da hava almayan kıyafetler giyilmemelidir.

* Eğer sivilceler baş göstermişse, daha da büyümemeleri ve geniş bir alana yayılmamaları için kesinlikle sıkılmamalı ve kaşınmamalıdır.

* Eğer ağda biraz canınızı yaktıysa ve kızarıklıklar baş göstermeye başladıysa steril bir şekilde soğuk pres yapmak sivilce oluşumunu önleyebilir.

* Ağdadan 1-2 saat sonra bölgeyi doğal özlü bir sabun ile masaj yaparak yıkamak ve soğuğa yakın ılık bir su ile durulamak da cildinizi hem artıklardan temizleyecek hem de yatıştıracaktır.

* Yatıştırıcı, yumuşatıcı ve besleyici kremler ağda sonrasında steril bir şekilde uygulanırsa kızarıklık ve sivilceler için etkili bir biçimce önlem alınabilir. Ancak bu kremlerin ya da losyonların seçiminde kesinlikle cilt tipinize göre bir seçim yapmak durumunda olduğunuzu unutmayın. Bunun gerekli olup olmadığına ve ne tür bir ürün kullanacağınıza ise kesinlikle bir uzman hekim ile birlikte karar verin.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun,...

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları,...

6 Mutfak Eşyasının Ucuzunu Almayın

6 mutfak eşyasının ucuzunu almayın. Daha ucuz bir mağazadan çok daha ucuz bir ürün...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,804BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...