Ana Sayfa YEMEK Mükemmel Izgara Tavuk Için 10 İpuçu

Mükemmel Izgara Tavuk Için 10 İpuçu

Izgara tavuk yaz yemekleri arasında ilk sıralarda yer alır. Bir barbekü partisinde veya bir akşam yemeği için tavuk ızgara mükemmel bir seçimdir. Ancak tavuk ızgara yaparken, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Sizlere vereceğimiz ipuçları ile tavuk ızgaranız herkesin beğenisini kazanacaktır.

11. Tavuğun hangi bölümü pişirilecek

Izgara yapacaksanız, tavuğun hangi bölümünü pişireceğiniz çok önemlidir. Eğer zamanla yarışıyor ve akşam için hızlı bir pişirme yapmak istiyorsanız, o zaman tavuğun kemiksiz bölümlerini tercih etmelisiniz. Böylece pişme süresi 30 dakika inecektir. Kanat ve butların pişmesinin daha fazla zaman alacağını unutmayın.

 

 

 

2. Kemiksiz, derisiz tavuk göğsü2Tavuk göğsünü ızgara üzerinde pişirmek kalın olması sebebiyle zaman ister. Ancak pişirmeden önce bir kaç dakika ayırarak tavuk göğsünü bir kavanozun dibiyle vurarak inceltebilirsiniz. Böylece etin hem her yerinin eşit pişmesini sağlar hem de pişirme süresini kısaltmış olabilirsiniz.

3. Tavuk kanatları

Bütün tavuk pişirmek zor ve uzun süre ister. Bunun için tavuğu pişirirken mutlaka kanatlarını kesin. Tavuğu mümkün olduğunca düz bir şekilde yatarak pişmesini sağlayan. Bu şekilde tavuğun servis edilmesi de kolaylaşır.

34. Izgara öncesi lezzet ekleyin.

Tavuk etini ızgara yapmadan önce lezzetini lezzet katmak için farklı soslar kullanabilir veya marine edebilirsiniz. Ancak hiçbir şey yapmaya vaktiniz yok ise o zaman bir miktar tuzlu su ile tavuk etinizi ovarak ızgara üzerine koyabilirsiniz.

5. Doğru ızgara önemlidir

Tavuğunuzun doğru pişmesi ve lezzeti için ızgara da çok önemlidir. Çok fazla tavuk ızgara yapacaksanız ve ızgara için mangalı kullanacaksanız, yeterli ateşin olup olmadığından emin olun. Tavukları ızgara üzerine koymadan önce ızgarayı biraz yağlamayı unutmayın.

6. Yüksek sıcaklıktan uzak durun

Tavuğu iyi pişirmek istiyorsanız ama dışını da yakmak istemiyorsunuz. Bunun için yüksek ısıdan kaçınmak gerekiyor. Pişirme genellikle orta ateşte yapılmalı. Bunun için mangal yapılıyorsan, ateşin en harlı olduğu zaman tavuk pişirmeyin.

7. Izgarayı örtün

Izgara yapılırken yapılan en büyük hatalardan biri de ızgara yapılırken, pişirilen gıdaların üzerinin kapatılmamasıdır. Oysa pişilerin yiyeceklerin daha iyi pişmesi, yiyeclerin sularının içinde kalması için mutlaka üzerleri kapalı olarak pişirilmesi gerekiyor. Eğer ızgaranızın kapağı yok ise o zaman bir folyo ile tavuğun üzerine kapatabilirsiniz.

8. Tavuk eti başka bir şeyle temas etmesin

Çiğ tavuk tuttuktan sonra ellerinizi iyice yıkamanız gerekiyor. Aynı şekilde tavuk pişirdikten sonra ızgaranın sabunlu suyu ile yıkanması önemlidir. Çiğ tavuk bulunan kaba veya tabağa kesinlikle pişmiş tavukları koymayın. Tavuk pişirirken üzerine sos sürecekseniz, sos fırçasını başka bir mutfak malzemesiyle temas ettirmeyin ve fırçayı kaynar suda yıkayın.

49. Tavuğun dışının nar gibi kızarması için

Izgara yaptığınız tavuk etinizin dışının nar gibi kızarması için soslar kullanabilirsiniz. Ancak sos kullanmak yerine dışına çevirerek yağlamanız da tavuk etinin dışının kızarmasını sağlayacaktır.

10. Isıyı ayarlayın

Son olarak, tavuk 165 ° F yani 75 derecede pişirilmelidir. Bu ısı derecesini bulmak için yemekler ısı ölçen aletler kullanabilirsiniz. Tavk etinin ısısını ölçerken aletin kemiklere değmemesine dikkat edin.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Magnezyum Eksikliğini Süper Toplarla Giderin

Magnezyum eksikliğini süper toplarla giderin. Magnezyum, insan sağlığı için en önemli besin öğelerinden biridir....

Makarna Haşlama Suyunu Kullanmanın 10 Yolu

Makarna haşlama suyunu kullanmanın 10 yolu. Lezzetli makarnalar pişirdikten sonra, makarnayı haşladığınız suyu dökmeyin,...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,808BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Gardırobun Nemini Almanın Pratik Yolu

Lezzetli yemekler yapılan pirinci, telefon suya düştüğünde nemini almak için kullanmak çok bilinen bir uygulamadır. Aynı yöntemi, gardırobun nemini almak ve kıyafetlerin güzel kokması...

Magnezyum Eksikliğini Süper Toplarla Giderin

Magnezyum eksikliğini süper toplarla giderin. Magnezyum, insan sağlığı için en önemli besin öğelerinden biridir. buna rağmen insanların yüzde 80'inde magnezyum eksikliği olabilir. Magnezyum eksikliği,...

Gri Saçlar Nasıl Parlaklaştırılır?

Gri saçlar nasıl parlaklaştırılır? Gri saçlar kuru olma eğiliminde olduğu doğrudur ve bazı durumlarda, kafa deriniz daha az nem üretiyorsa sert, kırılgan ve zayıf...

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları, distile özsuları veya bitki suları olup damıtma işleminin su içeren...