Ana SayfaHAYATTül Perde Nasıl Yıkanır?

Tül Perde Nasıl Yıkanır?

Perdeler, evin en önemli aksesuarlarıdır. Kadınlar, evlerinin perdelerine büyük bir özen göstermektedir. Perde seçimi de bir o kadar önemlidir. Odalar için ayrı, mutfak gibi alanlar için farklı perde seçenekleri tercih edilmektedir. Mutfak perdesinde şıklık kadar, sürekli yağ gibi kirlere maruz kaldığı için temizlenmesi kolay olması da önemlidir. Salonlarda genellikle en gösterişli ve modern perde modelleri tercih edilmektedir. Birçok perde kumaşı çeşidi bulunmaktadır. Perdeleri uzun ömürlü kullanmak için iyi bakım yapmak gerekir. Doğru ısıda ve doğru aralıklarla perdeleri yıkayarak her zaman yeni ve şık görünen perdelere sahip olabilirsiniz. Perde yıkamasında deterjan seçimi ve ısı belirlemede perdenin kumaş çeşidi önemlidir. Perde satın alırken belirtilen temizlik ve kullanım önerilerine dikkat edilmesi gerekir.

Tül Perde Temizliği

Tül perdeler, çamaşır makinesinde yıkanmaktadır. Doğru yıkama talimatlarına göre yıkanmayan perdeler, zamanla aşınır ve ilk günkü şıklığı kaybeder. Sigara dumanı, kalorifer isi, toz gibi etkenler tül perdelerin üzerinde birikerek perdenin zamanla matlaşıp kararmasına yol açar. Bunun için temizliğine dikkat edilmelidir. Eğer perde kullanım talimatlarında çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun olmadığı belirtiliyorsa, kesinlikle makinede yıkanmamalı, elde yıkama tercih edilmelidir. Eğer evinizde sigara içilmiyorsa, kalorifer ve soba kullanılmadığı zamanlarda yılda 4 kere yıkamanız yeterli olacaktır. Fakat soba, kalorifer gibi ise yol açan ısıtıcılar kullanıldığı kış dönemlerinde ve sigara içilen evlerde perdeler isin tül perdenin içine işlememesi için daha sık yıkanmalıdır. Kir, tül perdenin içine işlediğinde daha sonraki yıkamalarda kir tül perdeden çıkmayacak bu da perde temiz olsa bile mat, isli gibi duran bir görüntüye yol açacaktır. Tül perde çamaşır makinesinde yıkanırken mutlaka narin seçeneğinde yıkanmalıdır. Devir ve sıktırma, kısa bir sürede yaptırılmalıdır. Tül perde temizliği için 30 derece su ısısı yeterlidir. Daha yüksek ısılar kirleri daha iyi çıkarmaz aksine tül perdenin aşınıp zarar görmesine neden olmaktadır. Eğer tül perdenin cinsi narin bir tülden yapıldıysa eski bir yastık kılıfı veya tül yıkama torbalarında makineye konulmalıdır. Tül perdeyi eski yastık kılıfının içerisinde yıkayacaksanız renkli bir yastık kılıfı kullanmayın. Renkli yastık kılıflarının rengi tül perdenize geçerek, tül perdenizi bir daha kullanamamanıza neden olabilir.

Tül Perde Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tül perdenizde boncuk gibi aksesuarlar varsa bu aksesuarların çamaşır makinesinde kopup kırılmaması için perde satan dükkânlarda satılan perde yıkama torbalarından alınmalıdır. Eski, kullanmadığınız bir tülden tül yıkamak için özel bir torba dikebilirsiniz. Tül perdenin torbanın içinden çıkmaması için ağzı fermuarlı veya bağlamalı tül yıkama torbaları tercih edilmelidir. Tül perdelerde kesinlikle ağartıcı deterjanlar kullanılmamalıdır. Tül perdeler için özel üretilmiş toz deterjanlar ve beyazlatmak için yıkama suyuna iki kaşık toz şeker koyarak yıkabilirsiniz. Eğer tül perdelerinizi beyazlatmak istiyorsanız geceden bir leğenin içine sodalı su hazırlayıp, tül perdeyi bu suda bekletin. Sabah yıkayarak asın, perdeniz eskisine göre daha beyaz görünecektir. Tül perdelerin kırışmaması için yıkadıktan hemen sonra asın, çamaşır kurutma askılarında kurutmak tülün kırışmasına neden olacaktır. Tül perdeleri ütülemeyin. Ütülemek, tül perdelerin sararmasına neden olacaktır. Eğer yıkamadan sonra tül perdeleriniz kırışıyorsa, bu sorun eski perdelerde sık rastlanılmaktadır. Bu nedenle perdelerinizi değiştirmeyi tercih edebilirsiniz. Eğer perdeleriniz sarardıysa birkaç saat amonyak eklenmiş suda beklettikten sonra yıkayarak, sararan bölgelerin ağarmasını sağlayabilirsiniz. Çamaşır suyu ile ağartma işlemi yapmayın. Sıradan çamaşır suyu, tuz ruhu gibi ağır ağartıcı kimyasallar tül perdeler için son derece zararlıdır. Tül perdeler için özel üretilmiş olan ağartıcı deterjanları tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler