Ana Sayfa HAYAT Deniz Tutması

Deniz Tutması

Teknede romantik bir akşam yemeğini ya da eşsiz koylar arasında planlanmış bir tatil turunu berbat edebilecek pusuda bekleyen bir düşman var; kinetozis, yani deniz tutması. Yakın zamanda sizin de bunlara benzer bir planınız varsa, daha önce hiç denize açılmamışsanız ve dahası araç tutması gibi durumlardan şikayetçi olabiliyorsanız yazımızı okumanızda yarar var.

Deniz Tutması Nedir, Neden Olur?

Günlük hayatımızda biz yürürken, koşarken ya da sabit dururken bile aslında beynimizde ve vücudumuzda mükemmel bir sistem işliyor. İç kulağımızda bulunan denge sistemimiz beynimize sürekli olarak vücudumuzun hangi pozisyonda olduğu, ne tarafa doğru hareket ettiği, yönü ve ne kadar eğimli olduğu gibi bilgileri iletiyor. Eklemlerimizdeki ve omurgalarımızdaki basınç reseptörleri de vücudumuzun hangi kısımlarının yerle temas ettiği, ne kadarlık bir basınç olduğu gibi bilgileri iletiyor. Bu sisteme bunun haricinde gözler, kaslardaki reseptörler gibi birçok detay da dahil oluyor ve sürekli olarak çalışıyorlar.

Deniz tutması ise bu sistemin tam anlamıyla çalışamaması, yanlış bilgi vermesi ya da şaşırması ile ortaya çıkar. Her zaman sert bir zeminde ve belli bir kareografide çalışan mekanizma, vücut yan mı yatıyor, ileri mi gidiyor yoksa geri mi gidiyor anlam veremez. Ortaya çıkan bu durum ise vücuda halüsinasyon ve zehirlenme benzeri sinyaller gönderir ve kusma baş gösterir. Bu kadar detaylı çalışan koca bir sistem içerisinde bunlar olurken biz de bu durumu deniz tutması olarak adlandırırız. Peki ne yapmak gerek?

Deniz Tutması Nasıl Geçirilir? Denizin Tutmaması için Neler Yapılmalıdır?

Eğer daha önce deniz tutmasına az da olsa yakalandıysanız, ya da araçlarda veya otobüste ara sıra da olsa tutmadan muzdarip olmuşsanız önleminizi önceden almanızda yarar var. Bu konuda işinize yarayabilecek birkaç ipucu;

* Zencefil deniz tutması ve mide bulantısı için oldukça etkilidir. Yolculuğa çıkmadan önce zencefil kökü çiğnemek işinize yarayabilir.

* Güzel bir yemeğe çıkacak olsanız da 1-2 saat kadar öncesinde hafif de olsa atıştırın. Hem tekneye çıkmadan önce, hem de teknede çok yağlı ve asitli yiyeceklerden sakının.

* Bu durumu daha önce ciddi bir biçimde yaşamışsanız, eczacınıza danışarak deniz tutmasına karşı etkili ilaçlardan edinin.

* Seyahat sırasında çok fazla yer değiştirmeyin ve mümkünse teknenin orta kısmında kalmaya çalışın.

* Eğer tutma belirtileri baş göstermişse cep telefonundan ya da kitaptan uzak durun ve teknenin gittiği yönde ufka doğru bakın.

* Baş dönmesi ile birlikte tekneden düşebileceğiniz ihtimalini unutmayın. Bu yüzden güvenli olduğunu düşündüğünüz bölgeyi aşmayın.

* Bulantı ile birlikte kusma isteği baş göstermişse tuvalete gitmeyin. Tuvaletteki koku bulantının ve kusma isteğinin daha da depreşmesine neden olabilecektir. En güzeli temiz havada ufka doğru bakarak beklemek, kusmak gerekecekse de bir poşetin içerisine kusmaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler

Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler. Yemeklerimizde kullandığımız her şeyi genellikle bozulmaması için buzdolabına...

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Cam Pişirme Kaplarını Temizlemenin Kolay Yolları

Cam Pişirme Kaplarını Temizlemenin Kolay Yolları. Kaliteli tencere ve bakeware için alışveriş yaparken, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda önemli marka vardır. Ancak, marka adı...

Ruh Halinizi Düzeltecek 5 Koku

Ruh halinizi hızla düzelmek ve sakinleşmek mi istiyorsunuz? Zihninizin sakinleşmesi için sıradışı yolları deneyebilirsiniz. Bu yollardan biri de Aromaterapi, ya da koku tedavisidir. Kokuların...

Batıkları Önlemenin 5 İpucu

Batıkları Önlemenin 5 İpucu. Ah, bataklıklar. Onlar acı vericidir, kötü görünürler ve en hassas noktalarda bile meydana gelebilirler. Özellikle bikiniler ve kısa şortlar giymeye...

Dişleri Beyazlatmak ve Güçlendirmek İçin

Dişleri Beyazlatmak ve Güçlendirmek İçin. Dişlerimiz, kemiklerimiz, cilt, saçlarımız aynı temel besin maddeleri ve minerallerden oluşur. Bu besinleri diyetimizden almadığımızda, sağlık sorunları ortaya çıkar....