Ana Sayfa HAYAT Saçların Beyazlaşması

Saçların Beyazlaşması

Saçlarda birkaç tele bile ak düşmesi birçok kişi için korkulu bir rüyanın başlangıcı demek. O ilk beyaz telin ardından maalesef geri dönülmez bir yola girildiğini düşünüyorsanız, haksız da sayılmazsınız. Ancak bu durumu tamamen önlemek mümkün olmasa da geciktirmek, hatta uzun süre bun engel olmak da mümkün. Detay vererek biraz derinlemesine incelemeye başlayalım isterseniz.

Saçlar Neden Beyazlıyor?

Saçlarımızdaki hücrelerden bir kısmı saçımıza renk veren melanin adlı bir maddenin üretiminden sorumlu. Çocukluk yıllarında bu maddenin üretiminde hiçbir sorun olmuyorken yaşımız ilerledikçe bu hücrelerin sayısı azalabilmekte ve saçlarımızda öncesinde grilik, sonrasında ise beyazlık görülebilmekte. Yaşın ilerlemesi ile birlikte hemen hemen herkes için bu durum normal bir süreç olsa da, bu sürecin hızlanmasına neden olan birçok dış etken de var.

Saç Beyazlamasının Nedenleri

Genetik Miras

Saçların erken beyazlaşmasını etkileyen en önemli faktör anne ve babadan alınan genetik mirastır. Saçlardaki pigment hücrelerinin yoğunluğunun az olması nedeniyle erken yaşta beyazlar ortaya çıkabilmektedir.

Yetersiz ve Dengesiz Beslenme

Demir, B5-B6 vitaminleri ve biotin açısından yetersiz bir beslenme erken yaşta saçların beyazlamasının önünü açabilir. Özellikle genetik olarak saçlarının erken beyazlama riski bulunanlar beslenmelerine biraz daha fazla dikkat ederek bu süreci biraz daha geciktirebilirler.

Stres

Yeşilçam sayesinde, yaşanan sıkıntıların ve zorlukların saçlara erken yaşta ak düşürebileceği gerçeğini neredeyse hepimiz biliriz. Birçok kez dalga konusu olsa da bu durumun büyük bir doğruluk payı vardır. Stres nedeniyle değişen hormon dengesinin vücutta ilk etkilediği yerlerden birisi de saç hücreleridir ve melanin üretimin azalmasıdır. Bu da beraberinde çok hızlı bir şekilde saçlarda beyazlıkları getirebilir. Sadece yaşanan zorluklar ve kötü hatıralar değil, aynı zamanda yoğun bir iş temposunun beraberinde getirdiği stres de bu durumu çok rahat bir şekilde tetikleyebilecektir.

Kalp Damar Hastalıkları

Yapılan araştırmalara göre kalp damar hastalıkları olanlar, ya da ilerde bu riski taşıyanlarda saçların beyazlaşması oldukça erken yaşlarda gözlemlenebiliyor. Yaşanan rahatsızlıklar kök hücreleri olumsuz yönde etkileyerek saçların da beyazlaşmasının önünü açıyor. Bu yüzden saçları erken yaşta beyazlamaya başlayanların kalp ve damar hastalıkları konusunda biraz daha dikkatli olmasında yarar var diyebiliriz.

Saç Boyaları

Bazı saç boyaları da sahip oldukları içeriğin etkisi ile birlikte saçların beyazlamasının önünü açabiliyor. Bu yüzden uzmanlar özellikle genetik olarak genç yaşta beyazlara yatkın olanların saçlarını erken yaşlarda boyatmamaları gerektiğini belirtiyor.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok...

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir....

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,791BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...