Ana SayfaHAYATPRATİKHangi Yiyecek Nasıl Daha Uzun Süre Taze Kalır?

Hangi Yiyecek Nasıl Daha Uzun Süre Taze Kalır?

Özellikle yaz mevsiminde sebze ve meyveleri uzun süre taze ve lezzetli tutmak için dikkat etmemiz gereken birkaç püf nokta. İşte her mevsim taze sebze, meyve, yiyecek ve içecekler için uzmanların önerileri.

Soğanların da korunmaya ihtiyacı var

Onions in pantyhose

Kuru soğanları külotlu çorapların içinde ayrı ayrı ilmlikler atarak saklarsanız onları sekiz ay boyunca bozulmadan tüketebilirsiniz.

Elmaları ve domatesleri ayırın

potatoes and apples

Elmaları, domatesleri ve soğanları kilerinizde ayrı ayrı bölmelere koymazsanız bu yiyecekler normal sürelerinden daha kısa sürede bozulur.

Taneli küçük meyveler

Berries washed in vinegar

Dutlarınızı, kirazlarınızı ya da üzümlerinizi evinize getirdikten hemen sonra sirkeyle yıkarsanız kısa sürede küflenmelerini engellemiş olursunuz. Her on birimlik suya bir sirke atarsanız doğru ölçüyü tutturursunuz.

Ömür boyu taze ballar

Honey in jar

Bal diğer depoluk gıdalara göre daha dayanımlı ve güçlüdür, zamanla renk değiştirse de çok uzun süre taze kalabilir. Ama bunun için sızdırmaz bir cam kavanozda ve soğuk bir yerde saklanması gerekir.

Sütten emin olmak için…

Frozen milk

Süt üç aya kadar dayanıklılık gösterir, her ne kadar bu sürede dayanımı değişebilse de sütünüzü sağlıkla içebilirsiniz. Ama sütün son kullanma tarihinin geçip geçmediğinden emin değilseniz sütünüzü kendi kabı içinde buzlukta dondurun ve içmek istediğiniz zaman ılımasını bekleyin. Sağlıkla ve afiyetle içebilirsiniz.

 

 

 

 

Yumurtalar

Egg yolks

Yumurtalardan bir yıl boyunca yararlanmak istiyorsanız sarısını biraz tuz ya da şekerle karıştırın ve karışımı buzluk ya da derin dondurucu kabına koyarak dondurun. Bir yıl boyunca dilediğiniz zaman eritip taptaze halde kullanabilirsiniz.

Domates salçaları

Frozen Tomato Paste

Çoğu insan domates salçasını kullanır ve kalanını bozulmak üzere buzdolabında bırakır. Bunu önlemek için domates salçanızın kullandığınızdan kalan kısmını sandviç poşetlerine doldurun ve dolabınıza koyun. Bu şekilde daha steril ve uzun süre bozulmadan kullanabileceğiniz salçacıklarınız olur.

Sebzeleriniz

Frozen Herbs in Olive Oil

Sebzelerinizi zeytin yağıyla karıştırıp buzluğunuza koyduğunuzda uzun süre bozulmadan kullanabileceğiniz sebze tabletleriniz olur ve ihtiyacınız olduğunda çıkarıp kullanabilirsiniz.

Muzlar

Bananas and plastic wrap

Muzlarınızın dört gün daha uzun süre taze kalmasını istiyorsanız her birinin sapını streç filmle sararak sarabilirsiniz ve daha uzun süre muz yiyebilirsiniz.

Alüminyum folyolar iş başına

Celery and tin foil

Kereviz, marul ve brokolinizi alüminyum folyo ile saklarsanız onlardan daha uzun süre yararlanabilirsiniz.

Havuçlar

Frozen chopped vegetables

 

Kilolarca havuç aldınız ve kısa sürede tüketmeniz mümkün değil. Öncelikle doğrayın sonra sıcak suda haşlayın ve buzluk poşetinize koyarak dolabınızda saklayın. Karnabahar, bezelye ve limonlarınızı da aynı şekilde saklayarak ömürlerini uzatabilirsiniz.

Kağıt havlular

Lettuce in Paper Towel

Marullarınızı ve diğer sebzelerinizi yıkamadan kağıt havluya sarın ve dolabınıza koyun. Bu şekilde nemden kurtulan marullarınız, yeşil soğanlarınız ve pırasalarınız uzun süre tüketilmeye hazır.

Zencefil

Frozen fresh ginger

 

Bir küçük kaşık ince elenmiş zencefili parşömen kağıtlı tepsiye koyun. Zencefil donana kadar bu tepsiyi buzlukta tutun ve daha sonra zencefili hava geçirmez bir kaba doldurun ve tekrar buzluğa yerleştirin. Uzun süre kullanabileceğiniz zencefiliniz dolabınızda sizi bekliyor olacak.

Domatesler soğuğu sevmez

Fresh Tomatoes

Domatesleriniz bilinenin aksine oda sıcaklığında tutulmak isterler. Başlarını hava görecek şekilde bir kağıt havlunun üzerine koyduğunuzda mutfağınızın çok da sıcak olmayan bir köşesinde onları uzun süre saklayabilirsiniz.

Elmalar

Refrigerate Apples

Elmalarınız altı ay boyunca dolabınızın çekmecesinde güvenle saklanabilir. Bozulanları ve çürüyenleri sebze çekmecenizden ayıkladığınız sürece diğerlerini sağlıkla tüketmek için uzun süre saklayabilirsiniz.

Havuçlar Kum Sandığına

Carrots in sandbox

Daha önce aklınıza gelmiş miydi bilinmez ama mutfağınıza nemli kum ya da talaş dolu bir kutu alın ve doğranmamış havuçlarınızı, kök sebzelerinizi içine koyun. Bu şekilde sebzelerinizi birkaç ay daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Kıymalar poşete

Frozen hamburger

Çekilmiş kıymalarınızı buzluk poşetlerinizle altı ya da sekiz parçaya bölerek uzun süre kullanabilirsiniz.

Peynir kutuları tepe taklak

Cottage cheese and sour cream

Peynir kutularınızı ya da kovalarınızı tepeleri üstüne buzdolabınıza koyduğunuzda bu hem bakteri oluşumunu engelleyecek hem peynirinizin uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır.

 

 

Kavanoz çözümü

Mason Jars in Fridge

Sebzelerinizi plastik kaplar yerine cam turşu kavanozunda uzun süre bozulmadan ve lekelenmeden saklayabilirsiniz.

Peynirlerinizi plastik kaplardan çıkarın

cheese parchment paper

Peynirinizi plastik kaplardan çıkarın ve parşömen kağıtlarıyla sarın, peynirinizi uzun süre lezzetle ve afiyetle yiyin.

Ananas

Store pineapple upside down

Ananasınızın tepesindeki yaprakları sökün ve başları aşağı gelecek şekilde bir köşeye koyun, bu dibine batmış olan şekerin meyveye tekrar dağılmasına yardımcı olur ve ananasınızı uzun süre taze tutar.

 

 

 

 

Buzdolabınız doğru çalışıyor mu?

Refrigerator bins

Çoğu buzdolabı 38 derecede çalıştırılır oysa sebze, meyve ve yiyeceklerinizin uzun süre tazeliği için bu sıcaklığın 36-37 dereceyi geçmemesi gerekir.

Marul

 

Lettuce in Jar

Marullarınızı küçük küçük doğrayıp cam kavanoza koyduğunuzda bir ay boyunca buzdolabınızda sağlıkla saklayabilirsiniz.

Yeşil soğana cam kavanoz

Scallions in Jar

Yeşil soğanlarınızın köklerini su dolu bir kavanoza koyduğunuzda normal süresinden üç katı daha fazla süre için taptaze yeşil soğanlarınız olur. Kökleri sudaki soğanlarınızı istediğiniz zaman dilediğiniz kadar kesip alabilir kalanını yetişmeye devam etmesi için kavanozda bırakabilirsiniz.

Ekmek dilimleri

Keep cake fresh

Ekmek dilimleri tezgahta birkaç gün, buzdolabında birkaç hafta ve buzlukta birkaç ay taze kalır. Tost ekmeklerinizin kısa sürede bozulmalarını önlemek istiyorsanız hepsinin yüzeyini açık gelecek şekilde yerleştirin.

Cumhur Özkaya

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler