Ana Sayfa HAYAT Tamamen Stressiz Bir Tatil İçin 10 İpucu

Tamamen Stressiz Bir Tatil İçin 10 İpucu

Tatile çıkmanın asıl sebebi gündelik, rutin yaşama ara vermek ve stresten arınmak olsa da, birçok insan tatildeyken de dinlenemiyor; hatta daha fazla strese giriyor. Bunun kişiden kişiye değişen birçok farklı sebebi olsa da, aslında tamamen stressiz bir tatil yapabilmenin yolları herkes için aynı. Gerçek bir tatil için aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmayı deneyin. Şimdiden iyi tatiller!

1. Tatile Çıkın

Evet, ilk kural kesinlikle tatile çıkmak. Yoğun tempoda çalışan birçok insan, tatile çıkarsa işlerin aksayacağını, tatilin zaman kaybı olduğunu veya tatile çıkarsa suçluluk hissedeceğini düşünüyor. Bu düşünceden hemen kurtulmalı ve tatile çıkmanın hem beden hem de ruh sağlığınız için vazgeçilmez bir unsur olduğunu hatırlamalısınız.

2. İşinizi Tatilinize Karıştırmayın

Eğer tatildeyken çalışmadığınızda dünya felakete sürüklenmeyecek veya insanlar ölmeyecekse, tatildeki o birkaç gününüzü sadece kendinize ayırın. Bazıları için bunu başarabilmek zor olsa da, imkansız olmamalı. Bunu başarabilmek için, tatile çıkacağınız tarihleri önceden herkesle paylaşın ve işlerinizi ona göre düzenleyin. Döndüğünüzde sizi korkunç bir iş yükünün beklememesi için, gerekirse tatil öncesinde biraz fazla çalışarak bu yükü azaltmaya çalışın.

3. Kendinize Hakim Olabilecekseniz Ufak İşleri Halledin

Eğer gerçekten tatildeyken halletmeniz gereken ufak tefek işler varsa, sizin bu küçük hamleleriniz sayesinde iş yerinde çok büyük işler yürüyebilecekse, kendinizi fazla kaptırmadan ve günün belirli saatlerini ayırarak (ve bu saatlere sadık kalarak) bu işlerinizle ilgilenebilirsiniz. Bu ufak pürüzleri böylece kafanızdan atmak, daha stressiz bir tatil geçirmenize olanak sağlayabilir.

4. Grupla Tatile Çıkacaksanız Kuralları Belirleyin

Eğer tatile bir grupla çıkacaksanız, grupla tatil yapmanın avantajlarını ve dezavantajlarını iyi düşünmelisiniz. Çok iyi anlaştığınız arkadaşlarınızla bile tatilde fikir ayrılığına düşebilir ve bunun sonucunda oldukça sıkıntılı bir tatil dönemi geçirebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için birlikte bir kurallar listesi belirleyin ve herkesin bu ana kurallara uymasını sağlayın. Böylece kötü sürprizlerin önüne geçebilirsiniz.

5. Tatil Planı Yapın

Eğer anı yaşayan tiplerden değilseniz, ve bilinmezlik sizi çoğu kez strese sokuyorsa, tatilinizi gün gün planlayın. Ama bu planı yaparken, olası aksaklıkların sizi üzmeyeceğine dair kendinize söz verin. Hiçbir planın dakik bir saat kadar kusursuz işleyeceğini düşünmeyin. Tatilde neler yapmak veya nerelere gitmek istediğinizi listeleyin ve elinizden geldiğince bu listeye uymaya çalışın.

 

6. Çok Popüler Olmayan Tatil Rotalarını Tercih Edin

Kalabalıktan hoşlanıyorsanız, bu madde sizin için uygun olmayabilir. Ancak gerçekten kafa dinlemek için tatile çıkıyorsanız, çok fazla popüler olmayan, daha sakin tatil rotalarını seçmenizde yarar var. Ayrıca çok göz önündeki yerlere daha büyük beklentilerle gideceğiniz için hayal kırıklığı ihtimaliniz daha yüksek olabilir.

7. Seyahat Acentelerine Başvurun

Eğer tatil planlamak sizin için stresli bir işse, aklınızda karmaşık bir rota varsa veya ne yapacağınıza karar veremiyorsanız, seyahat acenteleri sizin isteklerinize göre en uygun tatili planlayabilir. Böylece bu aşamadaki stresten tamamen kurtulmuş olur, hazır tatil planının keyfini çıkarabilirsiniz.

8. Tatile Çocuklarınızla Çıkın

Çocuklarla tatile çıkmak çok zorlayıcı görünse de, aslında çocuklarınızın yanınızda olması sizi kesinlikle daha huzurlu kılacak. Eğer tatilinizi çocuklarınıza göre planlayarak yola çıkarsanız, çocuklar kesinlikle tatile çıkmanıza engel değil. Aklınız onlardayken tatil yapmaya çalışmak sizin için kesinlikle çok daha stresli.

9. Günlük Tatile Çıkın

3 günlük kaçamaklar veya 1 hafta süren tatiller güzel ama çok sıradan. Ancak 10 gün boyunca tatil yaparsanız kesinlikle daha iyi bir tatil geçirebilirsiniz. 10 gün süren bir tatil size hem yeterli derecede dinlenmek hem de birden fazla yer görebilmek için yeterli miktarda zaman sağlayacaktır.

10. Tatillerin Stresli Olabileceğini Bilin

Yılda en fazla 1 ya da 2 kez tatile gidebilenler için tatiller, her şeyin mükemmel gitmesi gereken kısacık zaman dilimleri demek. Böyle olunca da tatile çıkmak başlı başına bir stres kaynağı oluyor. Her bir detayı düşünmeye ve her şeyin kusursuz olabilmesine çalışıyoruz. Fakat tabii ki elimizde olmayan nedenlerden ötürü bazı aksaklıklar olabiliyor. Bir sene boyunca tek bir tatilin hayalini kurup da hayal kırıklığına uğramak istemiyorsanız, tatilleri gözünüzde büyütmeyin sadece tatile çıkın ve olduğu kadarıyla tatilinizin tadını çıkarmaya çalışın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,853BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...