Ana Sayfa HAYAT Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Dünya’nın en pahalı benzin satılan ülkelerinden birisi de olsak, aldığımız araçların değeri kadar vergi de ödesek, kişi başı milli gelirimiz Dünya ortalamasına göre biraz vasat da olsa, otomobile olan düşkünlüğümüz belki de Dünya’nın hiçbir yerinde görülemeyecek derecede fazla. Bunun üzerine uzun uzadıya yazıp çıkarımlar yapmak mümkün ancak biz bu gerçeğin kolay kolay değişmeyeceğini bildiğimiz için en azından bu araçları nasıl daha tasarruflu kullanabiliriz, bunu üzerine yazalım dedik. Hatta “bu kadar da cimrilik olmaz ki” diyebileceğiniz kadar fazla detay verdik.

Daha Az Yakıtla Daha Çok Yol Gitmek için;

* Gaz pedalına iyi davranın. Hızlanmak için dip gaz yapmak yerine aracınızın yavaş yavaş hızlanmasına müsaade edin.

* Trafikte çok sık fren yapmak yerine, duracağınız mesafeye kadar aracınızın gidebileceğini düşündüğünüz yerde ayağınızı gazdan çekin ve bunu bir alışkanlık haline getirmeye çalışın. Bu, hem yakıt tasarrufu sağlarken, hem de aracınızın fren ve yürüyen aksamının daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olacaktır.

* Aracınızı çok düşük veya çok yüksek devirlerde kullanmamaya özen gösterin. Her araç için uygun devir aralığı farklı olabilse de genellikle vites değiştirmek için en uygun devirler 2000-4000 devir arasıdır. Bunu yetkili servisinizden ya da araç kitapçığından maksimum tork aralığını öğrenerek tespit edebilirsiniz. Araç kullanırken sürekli olarak bu aralıkta kalmaya özen gösterin.

Bu konuda yapılan en yaygın hatalardan birisi, çok düşük devirlerde araç sürmektir. Yüksek devirde olduğu kadar fazla yakıt tüketimine neden olmasa da, çok düşük devirde araç kullanmak da yakıt tasarrufunuzu olumsuz yönde etkileyecektir.

* Kısa mesafelerde aracınızı kullanmak yerine kısa bir yürüyüş yapmayı deneyin. Bu hem cebiniz, hem de sağlığınız için çok daha iyi bir seçim olacaktır.

* Aracınızın düzenli olarak bakımını yaptırın. Hava filtresinde, yakıt pompasında ya da turboda yaşanacak bir sorun yakıt tüketiminizi tahmin edemeyeceğiniz kadar çok artırabilir.

* Lastik basınçlarını kontrol edin ve sürekli olarak uygun aralıkta olduğundan emin olun.

* Özellikle uzun mesafe yolculuklarda hız sabitleyicisini, aracınızın en verimli çalıştığı hıza sabitleyerek yol almayı ihmal etmeyin.

* Yine özellikle uzun yollarda mümkünse camlar kapalı şekilde yolculuk edin. Açık camlar hava direnci oluşturacağı için yakıt tüketimini artıracaktır.

* Hareket etmeden önce aracınızın ısınması için çok fazla zaman kaybetmeyin. Aracınızı 30 saniye kadar rölantide çalıştırıp, ardından ilk birkaç dakikayı oldukça yavaş bir tempoda ve düşük devirlerde sürmek yeterli olacaktır.

* Klima yakıt tasarrufunun önündeki en büyük engeldir. Çok zorlu günlerde elbette klima kullanmanız gerekebilir ama bunun belli bir ölçüde olması oldukça önemli.

* Çok ince bir detay olacak ama söylemeden geçmek olmaz. Aracınız ne kadar hafifse, yakıt tüketimi de bir o kadar az olacaktır. Aracınızda sürekli taşıdığınız gereksiz ağırlıklar varsa aracınızı biraz hafifletin.

* Yine çok ince ayrıntılardan bir tanesi; Yakıt alışverişinizi özellikle yaz aylarındayken gece saatlerinde yapın. Sıcakla birlikte genleşen ve buharlaşmaya başlayan benzin, soğuk havada alınan benzinden daha fazla hacim kaplayabilecektir.

* Son bir ince ayrıntı daha; Depoyu tamamen fullemek yerine, az da olsa bir miktar boş kalacak şekilde yakıt alın. Ya da en azından pompa hızını en az olacak şekilde ayarlatın ve pompa “tık” edip attıktan sonra yakıt ekletmeye devam etmeyin. Zira bu şekilde bazı pompaların içinde kalan kısmı da ödeme ihtimaliniz söz konusu olabilir.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kumaş Koltukları Derinlemesine Temizleyebilirsiniz

Kumaş koltukları derinlemesine temizleyebilirsiniz. Koltuklarınız ve kanepeleriniz uzun bir günün ardından rahatladığınız yerdir. üzerine...

Mutfak Aletlerinin 8 Farklı Kullanım Alanları

Mutfak aletleri farklı amaçlar için de kullanılabilir. Evlerimizde bir çok şeyi yapmak için farklı...

4 Doğal Leke Çıkarıcı Solüsyon

Leke çıkarıcı solüsyon tarifleri vereceğiz. Yağ lekesi, çocuk kıyafetleri üzerinde çim lekesi, kocanızın pantolonundaki...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,874BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kumaş Koltukları Derinlemesine Temizleyebilirsiniz

Kumaş koltukları derinlemesine temizleyebilirsiniz. Koltuklarınız ve kanepeleriniz uzun bir günün ardından rahatladığınız yerdir. üzerine uzanır, ayaklarınızı uzatır, üzerinde atıştırma yaparsınız. Böyle olunca da kanepeler...

Ayakkabıların Kaymasını Önlenmek İçin Küçük Bir Tüyo

Ayakkabıların kaymasını önlemek için küçük bir tüyo. Yeni aldığınız ayakkabınız kayıyor mu? Dert etmeyin! Yapacağınız çok basit bir işlemle ayakkabılarınızın kaymasını önleyebilirsiniz.Karda, ıslak zeminde...

Mutfak Aletlerinin 8 Farklı Kullanım Alanları

Mutfak aletleri farklı amaçlar için de kullanılabilir. Evlerimizde bir çok şeyi yapmak için farklı aletler var. Dondurma makinasi, blender, yavaş tencere gibi. Bunlar ve...

4 Doğal Leke Çıkarıcı Solüsyon

Leke çıkarıcı solüsyon tarifleri vereceğiz. Yağ lekesi, çocuk kıyafetleri üzerinde çim lekesi, kocanızın pantolonundaki kir lekesi.. Tüm bu lekeleri çıkarmak için banyolarımız leke çıkarıcılarıyla...