Ana Sayfa HAYAT Buzdolabım Soğutmuyor, Ne Yapabilirim?

Buzdolabım Soğutmuyor, Ne Yapabilirim?

0
3864

Buzdolaplarında soğutmama problemi sık rastlanılan bir sorundur. Buzdolapları zaman içerisinde ilk günkü soğukluğunu kaybedebilir. Besinlerin bozulmaması için buzdolabı evin olmazsa olmaz eşyalarındandır. Soğukluğunu kaybeden buzdolaplarında yiyecekler kısa sürede bozulabilir. Buzdolabında soğutmama probleminin birçok nedeni bulunabilir.

Buzdolabı Neden Soğutmaz?

Buzdolabının soğutmaması, buzdolabında kokulara veya çalıştığında çıkan seslerin çıkmamasına yol açabilir. Soğutmama probleminin birçok nedeni bulunmaktadır. Elektrik devresinden, buzdolabı kapağından veya buzdolabının içinde yer alan boru sistemlerinde meydana gelen bir arızadan kaynaklanabilir. Buzdolabının soğutmama sorunu teknik servisle çözülebileceği gibi kendiniz yapacağınız ön kontrollerle de çözebilirsiniz.

Evde Buzdolabı Soğutmama Problemi Nasıl Giderilir?

Buzdolabınızda soğutma problemi yaşıyorsanız, içini tamamen boşaltın. Dolabın fişini çekin ve 4 saat bu şekilde bekletin. Buzdolabının kapağı açık olmalıdır. 4 saat sonra buzdolabının fişini takıp soğutup soğutmadığını kontrol edin. Buzdolabı çalışırken kapak ve kapak lastikleri mutlaka kontrol edilmelidir. Eğer buzdolabı lastikleri esnediyse dışarıdan hava alır. Bu durum soğutmanın azalmasına ve gıdaların erken bozulmasına yol açmaktadır. Lastiklerin esnek olup olmadığını dolabı kapatmadan arasına bir kâğıt koyun. Kâğıdı kolaylıkla çekebiliyorsanız, lastiklerinizin değişme zamanı gelmiş demektir. Buzdolabında soğutma problemine üst fanı da oldukça önemlidir. Üst fanı buzdolabını kapattıktan sonra iç kısımda yer alan düğmeye basın. Eğer ses gelmiyorsa fan çalışmıyor demektir, bu durumda teknik servis çağrılmalıdır.

Buzdolabının Soğutmasını Engelleyen Arızalar Nelerdir?

Buzdolabında soğutma problemine yol açan sorunlardan biri de buzdolabı filtresinin tıkanmasıdır. Kompresör arızalanması, Arka kısımda bulunan evaporatörün üst kısmının kar yapması, rezidansların yanması, zamanlayıcının zamanında çalışıp, durmaması da buzdolabında tamir edilmesi gereken problemlerdir. Bunun dışında gaz borularındaki gaz sızıntısı, diğer borularda tıkanma meydana gelmesi de soğutmayı engellemektedir. Bu tür durumlarda teknik servise haber verilmelidir.

Buzdolabı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Tüm buzdolapları daha uzun süre kullanılabilmesi için belirli aralıklarla bakıma ihtiyaç duymaktadır. Bakımı ve temizliği yapılmayan buzdolapları kısa bir süre sonra problemler yaşatacaktır. Bu nedenle buzdolabı bakımında titiz davranılmalıdır. Eğer buzluk kısmı buz tutuyorsa, buzlar mutlaka temizlenmelidir. Buzdolabında meydana gelen buzlar, kesici aletlerle kazınmamalıdır. Özel plastik buzdolabı buzu kesiciler veya eriterek temizleme tercih edilmelidir. Buzdolabının içine akan sıvılar, buzdolabının arızalanmasına neden olabilir. Bu nedenle iç kısmı mutlaka temiz ve kuru tutulmalıdır.

Buzdolabında Oluşan Buzlar

İncecik bir tabaka buz dahi olsa bu büyük problemlere yol açabilir. Oluşan buzlar temizlenmediğinde, buzlar zamanla buzdolabının içinde yer alan termostat alıcısını yakabilir. Termostat alıcısının yanması, buzdolabının ısısının fark edilmemesine sebep olmaktadır. Bu durum soğutma problemine yol açar. Buzdolabının içi ısınsa dahi fark etmezsiniz. Bu nedenle gıdalar buzdolabında çabuk bozulmaya başlar. Bu nedenle buz kısmı düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. İnce bir tabaka dahi olsa derhal temizlemeye özen gösterilmelidir.

 

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın