Ana Sayfa YEMEK Donmuş Vişne Nerelerde Kullanılır?

Donmuş Vişne Nerelerde Kullanılır?

0
512

Vişne, meyve olarak sevilen meyvelerin arasında yer almaktadır. Direk tüketilebileceği gibi dondurma, tatlı, pasta, kek ve meyve suyu olarak da tüketilebilir. Vişne her dönem bulunmamaktadır. Bu nedenle buzdolabının buzluğunda veya derin dondurucuda çekirdeklerini çıkarıp, kullanıma hazır halde saklayabilirsiniz. Dondururken tek kullanımlık olacak porsiyonlarda poşetlemeye özen göstermelisiniz. Çünkü buzu çözüldükten sonra tekrar dondurulamaz. Dondurma, gıdaları uzun süre saklayabilmek için tercih edilen bir yöntemdir. Meyvelerden hamur işlerine kadar birçok şeyi dondurarak uzun süre saklayabilirsiniz. Dondurma işleminde gıdaların renk, koku ve tatlarında herhangi bir değişim ve bozulma meydana gelmemektedir. Dondurulmuş gıdalar buzu çözüldükten sonra tekrar dondurulmamalıdır. Dondurma işlemini evinizde kendiniz buzdolabı torbaları ve kaplar kullanarak yapabilirsiniz. Böylece işlenmiş gıdalar kullanmanıza gerek kalmaz. Ayıklayıp, temizlenmiş ve yemeğe hazır halde olduğundan vakitten kazanç sağlarsınız.

Vişne Nasıl Dondurulur?

Dondurulmuş gıda reyonlarında hazır, dondurulmuş vişne, çilek, böğürtlen gibi meyveler bulabilirsiniz. Bu gıdaları hazır almak yerine, zamanında aldığınız sebze ve meyveleri kendiniz dondurabilirsiniz. Bunun için buzdolaplarının buzluk kısımları veya yer olmadığında derin dondurucu dolaplar kullanılabilir. Vişneleri yıkayıp çekirdeklerini çıkardıktan sonra saklama kapları veya buzdolabı poşetlerine dondurun. Havasını alın, böylece buzluklarda uzun süre saklayabilirsiniz.

Dondurulmuş Vişne Nerelerde Kullanılır?

Dondurulmuş vişneyi kullanmak istediğinizde buzunu çözerek kullanabilirsiniz. Komposto veya pastalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dondurulmuş vişneleri pasta yapımında kullanırken süsleme amaçlı kullanabilirsiniz. Eğer meyveli bir pasta yapmak istiyorsanız buzu çözülen vişneleri kaynatarak bir pasta sosu hazırlayın. Pastanızın üzerine dökerek buzdolabında dinlendirin. Süslemede sadece pasta üzerinde değil, ikiye kesip pasta katlarının arasına da dizebilirsiniz. Kırmızı bir meyve olduğu için özel günlerde kalp şekli vererek özel günlerde romantik pastalar hazırlayabilirsiniz. Ev yapımı dondurmalarında dondurulmuş vişnelerinizi kullanarak renklendirip, tatlandırabilirsiniz.

Dondurulmuş Gıdalar Tüketilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dondurulmuş gıdalar buzu çözüldükten sonra kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır. Marketten almayı tercih ediyorsanız, alışveriş bitiminde alıp, soğuk tutan poşetlerde taşımalı ve buzu çözülmeden buzluğa yerleştirmelisiniz. Uzun bir yolda dondurulmuş gıdaları götürecekseniz, soğuk tutan termos çantalar kullanın. Bu imkânınız yoksa aracın soğuk klimalı kısmında tutulmalıdır. Dondurulmuş vişne satın alırken çok fazla buzlu veya karlı olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer dondurulmuş gıdanın miktarı size fazlaysa, gerekli kadarını ayırıp fazla kısmı tekrar çözülmeden buzluğa yerleştirmelisiniz. Dondurulmuş da olsa vişne oldukça çabuk pişen bir meyvedir. Bu nedenle komposto, şerbet yapımında vişneleri çok kaynatmamaya dikkat etmelisiniz. Fazla kaynatma, vişnelerin dağılmasına neden olacaktır.

Dondurulmuş Vişne Kompostosu Nasıl Yapılır?

Komposto, en sık tüketilen lezzetli içeceklerdir. Vişneleri buzunu çözdürdükten sonra iyice kaynatın. Ocaktan almaya yakın içine yarım sıkılmış limon suyu ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız kompostoyu vişnelerle taslarda veya süzerek meyve suyu olarak kullanabilirsiniz. Dondurulmuş vişnelerde kahvaltı için marmelat ve reçelde yapabilirsiniz.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın