Ana Sayfa HAYAT Evde Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Dışarıdan gelen tozlar, bizim içeriye taşıdığımız toz ve bakteriler, yere düşen yemek kırıntıları, küfler, mite ve çok daha fazlası halılarımızın içerisinde. İlk bakışta fark edilmese de maalesef gerçek bu. Evde küçük çocuklar varsa durum çok daha vahim tabi. Bu yüzden evlerimizin belki de en kirli köşesi olan halıların temizliği için neler yapılabilir, nelere dikkat edilmeli kısa bir yazı hazırlayalım dedik.

Ayakkabılar Çok Tehlikeli

Halı temizliği kapı önünden başlar. Amerikan sitcomlarından özenip eve ayakkabı ile girmenin medeniyet göstergesi olduğunu düşünen kayıp bir nesi oldu ama şükür geride bıraktık bunu. Ancak bizim söyleyeceklerimiz biraz daha farklı. Bırakın salona ayakkabı ile dalmayı, hole dahi ayakkabınızla basmayın. Attığınız her adımda yere saçılacak bakteri ve virüsleri düşünürseniz belki bu alışkanlığınızdan vazgeçersiniz.

Elektrik Süpürgesine Mecburuz

Sesi çok rahatsız edici olsa da, televizyon izleyenlerin en büyük nefreti de olsa elektrik süpürgesi ile haftada en az iki kez temizliğe mecburuz.

Elektrik Süpürgesi Yerine Halı Yıkama Makinesi Alınabilir

Tam anlamıyla derinlemesine temizlik yapamasa da, birkaç ayda bir halı yıkama makinesi ile halılara müdahalede bulunmak gerekebilir. Bu yüzden elektrik süpürgesi yerine halı yıkama makinesi almak mantıklı olabilir. Uzun vadede ise işini profesyonelce yapan halı yıkama firmalarından yardım almakta yarar var tabi ki.

Halıya Karbonat ve Mısır Nişastası Serpilebilir

Doğal ve kolay bir temizlik istiyorsanız halıya mısır nişastası ve karbonat karışımını ekip, yarım saat kadar bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile çekebilirsiniz. Kötü kokular, mite, ve bakteriler için oldukça etkili bir temizlik olacaktır.

Halıya Sakız mı Yapıştı?

Hiç endişe etmeyin. Buzla birlikte sakıza soğuk pres yapın ve kurumasını sağlayın. Kurduktan sonra parça parça dökülecektir.

Yağ mı Döküldü?

Lekenin üzerine mısır nişastası ya da soda uygulayın ve bir gün bekleyin. Eğer derinlemesine nüfuz etmediyse bu yöntem işe yarayacaktır.

İnatçı Lekeler mi Var?

Nişasta ya da deterjanların yeterli olmadığı durumlarda imdadınıza sirke yetişebilir. Ancak bunun için önce halının görünmeyen bir kısmında deneme yapın ve sirkenin halının rengini açıp açmayacağını kontrol edin. Eğer bir sorun yoksa, lekenin üzerine çok az sirke dökün ve fırça ya da bez yardımı ile bastırarak lekeyi çıkarmaya çalışın.

Şurup, Krema ve Reçel gibi Lekeler için

Lekenin miktarına göre, eşit ölçüde bulaşık deterjanı ile ılık suyu karıştırın ve bir sprey şişesine koyun. Lekenin üzerine gelecek şekilde karışımı iyice püskürtün ve kağıt havlu ile iyice bastırarak temizlemeye çalışın. Leke çıkıp renk kalmayana dek spreyle aynı şekilde temizlik yapmaya devam edin.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın. Bu dünyadaki çok az zevk, ellerinizi bir el kurutucusunun...

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Denizden hasat edilen tuz, normal tuz için verilen tuzun...

Arabanızın Camları Sürekli Buğulanıyorsa

Arabanızın Camları Sürekli Buğulanıyorsa. Çoğu insan bu sorunu yaşıyordur: dışarısı soğuk, arabanıza biniyorsunuz, motoru...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın. Bu dünyadaki çok az zevk, ellerinizi bir el kurutucusunun altına koymak ve kutu makinesinin geri kalanını yapmasına izin verme...

Giysilerin Renginin Solmaması İçin Öneriler

Giysilerin Renginin Solmaması İçin Öneriler. Giyeceklerin ilk alındığı günkü gibi yeni görünmesi herkesin dileğidir. Hiç kimse solgun ve eski görünümlü kıyafetlerle gezmek istemez. Peki,...

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Denizden hasat edilen tuz, normal tuz için verilen tuzun ötesinde herhangi bir şey öneriyor mu? Bazıları daha az sodyum...

Elektrik Gidince Buzdolabındaki Yiyeceklerin Bozulması Nasıl Engellenir?

Elektrik Gidince Buzdolabındaki Yiyeceklerin Bozulması Nasıl Engellenir? Elektrikler kesilince pek çok kişi ufak da olsa bir telaş duyar. Bunun sebebi günlük hayatta kullandığınız ve...