Ana Sayfa HAYAT Kalın Telli ve Kıvırcık Saçlarla Baş Etmenin Yolları

Kalın Telli ve Kıvırcık Saçlarla Baş Etmenin Yolları

Kalın telli ve üstüne üstlük bir de kıvırcık saçlarınız varsa, bu bukleleri korumak ve elektriklenmeyen yumuşak saçlara kavuşmak için gerçekten çok çaba sarf etmek gerekebilir. Ancak aşağıdaki ipuçlarıyla saçlarınızı daha kısa sürede şekle sokmanız mümkün.

Kendinize iyi bir kuaför seçin

Düz ve ince telli saça sahip olanlar için kuaför seçimi çok da önemli olmayabilir. Ancak kıvırcık ve kalın telli saçlarınız varsa gerçekten çok yetenekli ellere ihtiyaç duyarsınız. Saçınızı ve sizi iyi anlayan, özellikle kıvırcık saç kesimlerinde çok başarılı bir kuaför bulursanız, usta saç kesiminiz sayesinde saçlarınız çok daha sağlıklı ve şekilli görünecektir. Katlı V kesimlerin kıvırcık saçlara en çok yakışan model olduğunu da belirtelim.

Saçınızı her gün şampuanlamayın

Saçlarınız çok yağlansa da saçlarınızı her gün şampuanlamaktan kaçının. Çünkü sık şampuan kullanımı hem saçınızı hem saç derinizi kurutarak zarar verir ve saçlarınızın sağlıklı uzamasını engeller. Aynı zamanda kuruyan saçlar daha fazla elektriklenir.

Saç kremini ihmal etmeyin

Saç kremini saç derinize değdirmemek şartıyla her gün kullanabilirsiniz. Güvendiğiniz, kaliteli bir saç kremi kullanarak banyodan sonra saç uçlarınızı kremleyip yaklaşık 10 dakika kadar saçınızda bekletin. Yumuşayan saçlarınız daha kolay taranacak ve daha az elektriklenecektir. Aynı zamanda saç kremi, saçınızı günlük hayatın olumsuz dış etkenlerine karşı saçlarınızı korur ve daha sağlıklı uzamasını sağlar.

Saçlarınızı mutlaka soğuk su ile yıkayın

Soğuk su, saç derinizi kurutmadığı ve saç derinizdeki kan dolaşımını hızlandırdığı için daha parlak, nemli ve elektriklenmeyen saçlara kavuşmasını sağlar. Soğuk kış aylarında saçlarınızı mutlaka sıcak suyla yıkama ihtiyacı duyarsanız da, son durulamayı mutlaka soğuk suyla yapmaya çalışın.

Saçlarınızı kuruyken taramayın

Kuruyken saç taramak daha zor olduğu için saçlarınızı daha çok yıpratacaktır. Bu nedenle mümkünse saçlarınızı banyodayken kremi halde tarayın ya da hiç taramayın ve saçlarınızı açmak için parmaklarınızı kullanın.

Çok fazla ürün sürmeyin

Saçınızı şekillendirmek için veya yıkamak için kullandığınız tüm ürünler saçın yapısına zarar verir. Bu nedenle bu ürünlerden mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın. Şekillendirmek için avcunuza dökeceğiniz krem, köpük veya jeli iki eliniz arasında dağıtarak saçlarınızın uçlarına doğru sürün. Ürünleri direkt olarak saçlarınıza uygulamayın.

Saç ürünlerini saçlarınız ıslakken uygulayın

Daha belirgin bukleler için ve saçlarınızda nemi daha uzun süre tutmak için saç ürünlerini banyodayken ya da saçlarınız ıslakken uygulayın. Eğer saçlarınız kuruduktan sonra dahi ıslak görünmeye devam ederse, bu görüntüyü yok etmek için bir havlu yardımıyla saçlarınızı nazikçe ovalayın. Böylece saçlarınızda daha doğal bir hava yaratabilirsiniz.

Kurutma makinesi kullanmayın

Saçlarınıza direkt olarak sıcak hava üflemek saçlarınızın elektriklenmesine ve nemini kaybetmesine neden olur. Acil evden çıkmanız gerekiyorsa ve saçlarınızı mutlaka kurutma makinesiyle kurutmak zorundaysanız, saç kurutma makinenizin ucuna vigo fön başlığı takarak saçlarınızı kurutabilirsiniz.

Ayda bir kez saç detoksu uygulayın

Saçlarınız vücudunuzun en çok kirlenen ve en çok zararlı madde emen bölgesidir. Tüm sigara ve egzoz dumanları, öksürük veya hapşırık sonrası havaya yayılan zararlı bakteriler, hava kirliliği ve havada uçuşan tozlar saçlarınıza yapışır. Özellikle sigara içiyorsanız veya sigara içilen ortamlarda bulunuyorsanız ayda bir kez mutlaka saç detoksu ürünlerini kullanın.

Buklelerinizle savaşmayın

Kıvırcık saçlı insanlar düz saçlı, düz saçlı insanlar da kıvırcık saçlı olmak ister. Düz, ince telli, yumuşacık saçların hayalini kurup da saçlarınızı sık sık düzleştirmeye çalışmak sizi hayal ettiğiniz düz ve yumuşak saçlara değil, yanık ve yıpranmış saçlara kavuşturur. Bu nedenle düzleştirici saç ürünlerinden, yüksek ısı uygulayan saç düzleştiricilerden mümkün olduğunca uzak durun ve düz saçlı insanların sahip olmak istediği kıvırcık saçlarınıza doğru bakımı uygulayarak, buklelerinizin tadını çıkarın.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş...

Saç Kurutma Makinasının 8 Farklı Kullanım Alanı

Saç kurutma makinasının farklı kullanım alanları olduğunu biliyor musunuz? Sadece saçlarınızı kurutmak için kullanıyorsanız,...

Limon Tuzu İle Neler Yapılabilir?

Limon tuzu, birçok ev işinde kullanılmaktadır. Temizlikten saklama çözümlerine kadar birçok alanda limon tuzu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...