Ana SayfaHAYATFermuarlı Kıyafetler Nasıl Yıkanmalı?

Fermuarlı Kıyafetler Nasıl Yıkanmalı?

Kadınların en büyük sorunlarından birisi kıyafetler yıkanırken oluşan deformasyonlardır. Renklilerin renkleri solabilir, yaka ya da manşetler bozulabilir, kıyafetin üzerindeki süs ve işlemeler zarar görebilir ya da fermuarlı kıyafetlerin fermuarları bozulur, fermuarlardaki metaller kıyafetin bir yerlerine takılıp yırtabilir. İşte bu sebeplerden dolayı makinede çamaşır yıkarken kıyafetler iki, üç gruba ayrılır ve deformasyonlar kısmen önlenmeye çalışılır.

Çamaşır Yıkamanın İncelikleri

Makinede çamaşır yıkanacağı zaman sadece renkliler ve beyazların ayrılmış olması yetmez. Beyaz çamaşırlardan metal aksesuarı olmayanlar ve aksesuarlılar ayrı yıkanmalıdır. Renkli kıyafetlerin koyu renklileri ve açık renklileri ayrı yıkanmalıdır. Hassas kumaşlı olanlar kesinlikle daha düşük ısıda ve kısa süreli programlarda yıkanmalı ve daha düşük devirde sıkma uygulanmalıdır. Düğmeli ve fermuarlı kıyafetler ya ayrı ya da aynı programda, ancak bir file içinde yıkanmalıdır. Ayrıca gereğinden fazla deterjan kullanmak sanıldığının aksine kıyafetler ve cilt için zararlıdır. Makine deterjan miktarı az da olsa fazla da olsa aynı devirde durulayacağı için ekstra konan deterjanlar kıyafette kalır. Bu yüzden hem kıyafetin dokusuna hem de giyildiğinde cilde zarar verir. Çamaşır yıkarken ısı derecesi kıyafetlerin üzerindeki yıkama talimatlarına uygun olarak seçilmelidir. Ne kadar yüksek ısı olursa o kadar iyi diye düşünmek yanlıştır. Gereksiz yüksek ısı kıyafetin formunu bozar, kıyafet çok daha kısa sürede eskir ve gereksiz elektrik tüketimi olacağından faturalar kabarır.

Fermuarlı Kıyafetleri Makinede Yıkama

Fermuarlı kıyafetleri makinede yıkamanın en önemli kuralı, fermuarı kapatarak çamaşırı makineye atmaktır. Bu sayede yıkanma esnasında fermuarın bozulması ya da diğer kıyafetlere takılması engellenir. Ayrıca fermuarlı kıyafetlerin fermuarlarında renk solması ya da çizik oluşumu gibi problemler yaşamak istemeyenlerin fermuarlı kıyafetleri düşük ısıda yıkamaları önerilmektedir. Fermuarlı kıyafetlerde deterjan seçimi de önemlidir. Kalitesiz, çok ucuz deterjanlar fermuarların pas tutmasına, oksitlenmesine, fermuarın daha zor açılıp kapanmasına sebep olmaktadır. Fermuarlı kıyafetleri yıkarken sadece deterjanın kaliteli olması yetmez, deterjanın gerektiği kadar kullanılması da önemlidir. Zira gereğinden fazla kullanılan deterjan iyi durulanamayacağı için fermuarın aralarına sıkışıp kalır ve bu da fermuarın zarar görmesine sebep olur. Ayrıca fermuarların çoğu metal olduğundan iyi kurumadığında, nemli kaldığında çok çabuk bozulur ve rengi kararır. Fermuarlı giysileri ütülemek de büyük bir sıkıntıdır. Öncelikle dikkat edilmesi gereken husus; giysilerin fermuar kısımlarına kesinlikle ütü değdirilmemesinin gerekliliğidir. Çünkü yüksek ısı fermuarın eğilmesine ve formunun bozulmasına sebep olur. Fermuarlı bölüme ütü basıldığında kıyafetin diğer tarafında fermuar izi çıkar ve bu izi yok etmek çok zor olabilir.

Fermuarlı Kıyafetleri Elde Yıkama

Fermuarlı kıyafetler daha hassas olduğundan makinede yıkamaktansa elde yıkamak daha mantıklı bir seçimdir. Ancak fermuarlı kıyafetleri elde yıkarken çok fazla ovma ve çitileme yapmamaya özen gösterilmelidir. Aksi halde hem fermuar hem de kıyafet hasar görebilir. Bu sebeple fermuarlı hassas kıyafetleri önce deterjanlı suda yarım saat kadar bekletip sonra elde yıkamak çok daha iyi olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler