Ana Sayfa SAĞLIK Göz Kuruluğu ve Tedavi Yöntemleri

Göz Kuruluğu ve Tedavi Yöntemleri

Gözlerimizde bulunan göz yaşları göz kapaklarımızın kırpma sırasında rahat açılıp kapanmasını sağlayan göz sıvılarıdır. Göz yaşını, her insan vücudu eşit derece üretemez. Belli bir yaştan sonra yada bazı etkenlerden dolayı insan vücut yeterli göz yaşı üretemez ve bu durum göz kuruluğu adı verilen göz rahatsızlığına yol açar. Göz kuruluğu hastalığı doktorlar tarafından Schirmer adı verilen test ile göz yaşı miktarı ölçülerek tanı koyulmaktadır. Bu test önceden belirlenmiş şartlar altında yapılan gözün alt alt tarafında yer alan kapağına özel bir tıbbi kağıt konularak gerçekleştirilen bir testtir. Bu test ile açık kalan göz kendini koruma altına almak için göz yaşısalgılayacak ve salgılanan göz yaşı miktarı ölçülecektir. Bu test  ile gözün kuruluk derecesi belirlenmektedir.

Göz kuruluğu belirtileri nelerdir ?

Göz kuruluğu gözlerde; sürtünme hissi, batma hissi, normalden fazla sulanma,göz kenarında fazlaca çapak birikmesi, göz yanması, çok sık göz kapağı açıp kapamak, göz yorgunluğu, görme bulanıklığı gibi belirtiler gösterir. Göz kuruluğu insanların metabolizmalarına bağlı olarak farklı belirtiler ile ortaya çıkar. Bunedenle bu belirtilerin orta çıkması durumu kesinlikle göz kuruluğu rahatsızlığı anlamına gelmez.  Böyle bir durumda mutlaka doktora başvurmalı ve göz rahatsızlığınızın adını kesin bir şekilde koymalı ve tedavisini hastalığa göre yapmalısınız.

Göz kuruluğu rahatsızlığına sebep olan etkenler nelerdir ?

Göz kuruluğu hastalığına dış etkenler yol açabildiği gibi, metabolizmanın yetersiz kaldığı durumlarda yol açmaktadır.  A vitamini eksikliği, kirpik dibi iltihabı, göz rahatsızlığı ile ilgili ameliyatlar, kullanılan göz damlaları, göz yaşı salgı bezlerini etkileyen ilaçların alınması, sürekli olarak havalandırmaya maruz kalınması, uzun süreli bilgisayar ve televizyon ekranına bakılması, maruz kalınan nemli hava,  aşırı sıcak veya aşırı güneşe maruz kalmak, yaşlanmaya bağlı göz yaşı salgı bezlerinin işlevlerini yerine getirmemesi, menepoz rahatsızlığı, kontak lens kullanımı, sigara kullanımı, göz tansiyonunun yüksek seyretmesi  gibi etkenler göz yaşı kuruluğu sebepleridir. Bu etkenler çevresel ve içsel faktörler olarak sınıflandırılabilir. Bazı sebeplere dikkat ederek göz kuruluğurahatsızlıklarından kurtulabilir, sağlıklı gözlere sahip olabiliriz.

Göz kuruluğu hastalığının tedavi yolları nelerdir ?

Göz kuruluğu hastalığı için tıbbi çözümlerin yanında tıbbi olmayan çözüm önerileri vardır. Göz kuruluğu ile doktora baş vuran hastalara genel olarak suniigöz yaşı damlaları verilmektedir. Sunii göz yaşı damlaları gözlere damlatılarak göz yüzeyini  uzun süre nemli tutmakta ve göz kuruluğu belirtileri olan yanma, batma, sürtünme vb. hisleri ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. İkinci tedavi yöntemi ise Göz yaşı kanallarının tıkanarak göz yaşlarının sadece gözde kalması sağlanmaktadır. Göz yaşı kanalları burun deliğine açılan kanallar olarak bilinir. İnsanlar ağladıklarında burnumuzdan göz yaşlarımızın geldiği olmuştur. Bunu sebebi burunlarımıza açılan göz yaşı kanallarıdır. Bu kanallar doktorlar tarafından tıkanarak göz yaşlarının gözde uzun süre kalmaları sağlanmakta ve göz kuruluğu hastalığı tedavi edilmektedir.

Tıbbi olmayan tedavi önerileri ise göz yaşının buharlaşmasını önleyerek  göz yüzeyinin kurumasını önlemeye yöneliktir. Bunun için bulunduğumuz odanın havasının çok kuru olmamasına dikkat etmeliyiz. Uzun süre klimalı odada durmamalı ve güneşli, sıcak havalarda gözlerimizi korumasını bilmeliyiz. Gözümüzde oluşan yanma, batma, sürtünme gibi rahatsızlıklarda hemen göz damlalarını kullanmamalı doktorların tavsiyesi ile damla tedavisi uygulamalıyız. Gözümüze damlattığımız göz damlaları göz yaşı salgılayan salgı bezlerini etkilemekte ve salgı miktarını azaltmaktadır. Bu da göz kuruluğu rahatsızlığını ortaya çıkarmaktadır.

Gözler insanlar için en önemli organlardan biridir.  Göz kuruluğu gibi basit bir rahatsızlık olarak ortaya çıkan gözün yüzeyinin yeteri kadar nemlenmemesi  olarak bilinen bu rahatsızlık tedavi edilmez ise daha kötü rahatsızlıklara yol açabilir. Örnek olarak yeteri kadar göz yaşı salgılamayan göz yaşı tedavi edilmez ise göz yaşı salgılayamaz hale gelir ve zaman gözlerimiz kızarır ve yanma hissi çok şiddetli olur. Bu durumda gözlerimiz iltihap kapar ve daha büyük rahatsızlıklara yol açar.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bu Sprey Deodorantı Yap ve Giysilerindeki Lekelere Veda Et

Terlemenin en kötü yanlarından biri giysiler üzerinde sarı lekeleri meydana getirmesidir. Bir çok kişi...

Sarımsak Ezici Nasıl Temizlenir?

Sarımsağın ezilmesinde yardımcı olan sarımsak eziciler, bayanların temizliği ile başı dertte olduğu bir alettir....

Kışlık Taze Fasulye Nasıl Hazırlanır?

Yazın son ayına geldiğimiz günlerde sebze ve meyveleri, kış mevsiminde de bu günkü tadıyla...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,342BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bu Sprey Deodorantı Yap ve Giysilerindeki Lekelere Veda Et

Terlemenin en kötü yanlarından biri giysiler üzerinde sarı lekeleri meydana getirmesidir. Bir çok kişi bu lekelerin terden meydana geldiğini sanıyor. Oysa bu lekeler ter...

Sarımsak Ezici Nasıl Temizlenir?

Sarımsağın ezilmesinde yardımcı olan sarımsak eziciler, bayanların temizliği ile başı dertte olduğu bir alettir. Ezicinin her bir gözüne kaçmış olan sarımsak parçalarının temizlenmesi ve...

Kışlık Taze Fasulye Nasıl Hazırlanır?

Yazın son ayına geldiğimiz günlerde sebze ve meyveleri, kış mevsiminde de bu günkü tadıyla yiyebilmek için kışlık hazırlık yapma zamanı geldi. Ağustos ayı sonları,...

Cildiniz Kahve ile Hayat Bulsun

Kahve, cilt bakımında ayrı bir yeri olan özel bir ürün. Çatlaklardan tutun da anti-aginge kadar cilde sayısız faydası var. Peki kahve cilt bakımında niçin...