Ana Sayfa HAYAT İyi Domates Nasıl Seçilir?

İyi Domates Nasıl Seçilir?

Sayısız yemeğin ana malzemesi, salataların kraliçesi, mutfaklarımızın baş tacı domates, hiç şüphesiz mucizevi besinlerden biri. Ancak birçok kişi, domatesin bol olduğu yaz aylarında bile iyi domatesi ıskalayabiliyor. Özellikle hormonlu domates tehlikesinden uzak durmaya çalışırken iyi domates seçmekte oldukça zorlanıyoruz. Görüntüsüne bakıp aldandığımız domatesler lezzetsiz çıkabiliyor veya seçtiğimiz domateslerin hormonlu olup olmadığını anlayamıyoruz.

Eğer alışveriş sonrası eve geldiğinizde hüsran yaşamak istemiyorsanız, aşağıdaki ipuçları sayesinde siz de domatesin iyisini tek seferde anlayabilir ve yemeklerinizin lezzetine lezzet katabilirsiniz.

1. Domateslerin üzerindeki lekelerden korkmayın. Bunlar aksine, domatesin doğal olduğunun göstergesidir.

2. Domatesi ikiye kestiğinizde içinde beyaz damarların olması domatesin iyi olduğunu gösterir.

3. İnce kabuklu domatesler her zaman daha lezzetlidir.

4. Domateslerin sapları koyu yeşil renkte ve yıldız şeklinde olmalıdır. Eğer sapları sararmışsa bu, domateslerin taze olmadığına bir işarettir.

5. Çok sert domatesler yeterince olgunlaşmamış demektir. Domates seçerken ne çok yumuşak ne de çok sert domatesleri tercih edin.

6. Domateslerin rengi koyu kırmızı olmalıdır. Rengi tam kırmızı olmamış domatesler erken toplanmıştır ve lezzetini tam olarak kazanamamıştır.

7. Domateslerin şeklinde belirgin olarak bir anormallik varsa bu, domateslerin hormonlu olduğunun göstergesi olabilir.

8. Domateslerin dala bağlandığı yerler domatesin içinde kart bir şekilde değil de, çok ince bir şekilde uzanıyorsa, o domates iyi domatestir.

9. Domatesin çekirdekli, sulu kısmı domatesten çok ayrık olmamalı. Bu kısımların domatesin kendisiyle biraz daha bütün halinde olması, iyi domates seçtiğinizin işaretidir.

10. Son olarak, dışı parlak olan domatesler her zaman daha cazip görünse de, siz mat görünümlü domatesleri tercih edin.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya...

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir?

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir? Polar kıyafetlerin sıcak ve yumuşak tutma özelliğinden dolayı pek çok...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...