Ana Sayfa HAYAT NASIL YAPILIR? Plastik Bardaklardan Renkli Lamba Yapımı

Plastik Bardaklardan Renkli Lamba Yapımı

0
187

Çocuklu aileler için yaz tatillerinin en kötü tarafı, çocukları okul açılana kadar evde oyalamaya çalışmaktır. Sürekli dışarda oynamaya, yüzmeye alışan çocuklarınız için eve girmek çok zorlayıcı olsa da, birlikte yapabileceğiniz bu eğlenceli, rengarenk lamba sayesinde harika vakit geçirebilir ve çocuklarınızın el becerisini geliştirmeye yardımcı olabilirsiniz.

İsterseniz odasını ışıklandırmak için, isterseniz de doğum günü partilerinde süs olarak kullanabileceğiniz bu renkli lambanın yapımı da oldukça kolay.

Gerekli Malzemeler

  • Kalın plastik bardaklar (ince bardaklar lambaların ısısı nedeniyle eriyebilir)
  • Matkap veya şarjlı tornavida (veya herhangi bir delici alet)
  • İnce ampullü çam ağacı ışıkları
  • Tel zımba

ShotGlassBall_blog

Yapılışı

  1. Öncelikle plastik bardakları ters çevirerek, tabanlarının tam ortasından matkap veya diğer bir delici alet kullanarak delik açın. Tüm bardakları deldikten sonra, iki bardağı yan yana getirerek içlerinden birbirine zımbalayın. Bu şekilde diğer bardakları da birbirinin yanına getirerek zımbalayın ve ilk olarak bir halka elde edin.
H2n_shotglassball
Bardakları zımbalamak yerine silikon tabancası ile bardakları yapıştırabilirsiniz.

 

  1. Daha sonra, halkanın iç kısmına diğer bardakları eklemeye başlayın. Tüm bardaklar birbirine zımbalanacak şekilde bu halkayı da tamamlayın. Bu şekilde bir yarım küre elde ettikten sonra, lambaları teker teker bardakların içine geçirin.
  1. Aynı işlemleri tekrarlayarak bir yarım daire daha yapın ve sonra bu 2 yarım küreyi bir araya getirerek ışık topunuzu ortaya çıkarın. İki küreyi birbirine sabitlemek için yine birbirine zımbalayın. Düzgün şekilde zımbalamak için, zımbalamadan önce bardakları birbirine bir mandalla tutturabilirsiniz. Lambanızı fişe takın ve eserinizin keyfini çıkarın!

 

Lambanın yapım aşamasını daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

 

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın