Ana SayfaHAYATMenengiç Kahvesi ve Faydaları

Menengiç Kahvesi ve Faydaları

Menengiç kahvesi, doğu ve güneydoğu anadolu bölgesinde yaşayanların günlük yaşamda tükettikleri, misafirlerine ikram ettikleri, cafelerde satılan antioksidan özelliği yüksek, kafeinsiz doğal bir kahve türüdür. Kafeinsiz oluşu ve bir çok sağlıklı faydası olması nedeniyle cam kavanozlarda menengiç macunu ve hazır paketlerde menengiç kahvesi satışı çok yoğun olarak yapılır. Ülkemizde;Gaziantep, Adana, Kilis, Mersin, Urfa, Elazığ, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Ankara, İstanbul  gibi şehirlerde menengiç, melengiç, melengeç, merengiç gibi isimler altında da satılmaktadır.

Menengiç kahvesi, yabani antep fıstıklarında yapılmaktadır. Yabani antep fıstıklarınının toplanarak açık yeşil renkleri koyu kahve rengine dönüşene kadar  güneşte kurutulur. Koyu kahve rengi halini alan yabani fıstıklar derin bir kap içinde koyu akışkan pekmez kıvamına gelene kadar Ezilen kurutulmuş yabani fıstıklar zeytin ezmesi gibi görünmeye başladığı zaman elde edilen koyu macun menengiç kahvesidir. Ezilirken elde edilen yabani fıstık yağları ile sabun ve türevleri yapılmaktadır.

Menengiç kahvesi yapılışı püf noktaları

Menengiç kahvesine alışkın olmayanlar, menengiç kahvesini sakladıkları kabın üzerinde biriken yağ tabakası ile alt kısımdaki katı kahve kısmını karıştırarak yapmalı ve içmelidir. Sadece kahve kısmı veya sadece katı kahve kısmı ile yapılan kahveler acı olacak ve alışkın olmayan içicileri rahatsız edecektir.

Yapılışı

Cezveye kaç kişi içecek ise o kadar süt konur. Üzerine içme alışkanlığına menengiç kahvesi veya yağ karışımı eklenir. Eğer şekerli olmasını istiyorsanız birazda şeker ekleyebilirsiniz.
Orta ateşte menengiç kahvesi eriyene ve kıvamına gelene kadar karıştırmak önemlidir. Yeterli karıştırma yapılmaz ise menengiç kahvesi erimeyecek ve kahve tadını vermeyecektir
Yeterince karıştırılarak kıvamına getirilen menengiç kahvesi, fincanlara konulduğunda eriyen yağından ve çok karıştırılmasından dolayı fincan üzerinde krema katmanı oluşacaktır. Krema katmanı oluşmuş ise menengiç kahvesi istenildiği gibi yapılmış demektir. İkram sırasında fincan yanında bir adet kahve fincanı kaşığı vermeniz ve içecek olanların bu kaşıkla isteğe göre temizleyebilirler. İkram sırasın tatlı çikolatalar yerine taze beyaz leblebi ve çerez ikramı yanında kavrulmamış badem ve fındık ikram edilebilir.

Menengiç kahvesinin faydaları

– Antioksidan ve antiseptik özelliği ile vücutta toksin birikimini önler, ölü hücre oluşumunu engeller ve ölü hücrelerin vücuttan atılmasını sağlayarak canlı hücre oranını yüksek tutar.
– Boğaz faranjiti, ses kısıklığı, boğaz iltihabı, öksürük nöbetleri, burun iltihabı gibi hastalıklara yol açan mikropları vücuttan uzak tutma görevi görür.
– Anti oksidan özelliği sayesinde ciltte ve deri gözeneklerinde biriken ölü hücreler vücuttan uzaklaştırır, sağlık ve geç yaşlanan bir cilde sahip olmanızı sağlar.
– Menengiç yağının hamilelik sırasında ve aşırı kilo alımı ve  kaybında deride oluşan derin çatlakların giderilmesinde çok etkili olduğu Harran Üniversitesinde yapılan araştırmalar ile ispatlanmıştır.
– Kolestrol, romatizma, böbrek kumu ve böbrek taşı oluşumunu engelleyerek sağlık bir vücudumuz olmasını sağlar.
– Kafein içermeyen menengiç kahvesi, balgam söktürücü özelliğe sahiptir.Bu özelliği ile nefes darlığını önler ve nefes açıcı özelliğe sahiptir. Yağlı bir içecek olduğu için çok fazla E vitamini ve doymamış yağ asidi içerir. Bu özelliği ile kolesterolü kontrol altında tutar. Kalp damar yollarında oluşacak sertlikleri önler.

Menengiç kahvesi besin değerleri

100 gram menengiç kahvesi üzerinde yapılan çalışmalarda;

50,9 gr kalori,20.8 gr protein, 11.9 gr yağ, 16,4 gr  karbonhidrad içerdiği belirlenmiştir.bunların yanında; 500mgr fosfor, 136 mgr kalsiyum, 7,3 mgr demir,1.020 mg potasyum, 158 mgr magneztum, 66 mgr Avitamini, 0,62 mgr B1 vitamini,, 1,45 mgr B2 vitamini, 1.45 gr B2 vitamini, 0,4 mgr B6 vitamini ve 7 mgr C vitamini içerir.

İçerdiği zengin içeriği sayesinde doğal bir anbtibiyotik ve doğal antioksidan olan menengiç kahvesinin yararları sayılmak ile bitmez. Ancak yararlarının yanında fazla içilmesinden kaynaklanan zararları da vardır.

Menengiç kahvesinin zararları

– Çok içilmesi kalp çarpıntısı ve kalp sıkışması gibi rahatsızlıklara yol açar.

– Çok içilmesi doymamış yağ içermesi nedeniyle kolesterol sorununa yol açar.

– Katı kısmı ile yapılan kahvenin çok içilmesi baş ve mide ağrısı yapar.

– Çok içilmesi dişerde aşırı sararmaya ve diş etlerinde hastalıklara yol açar.

Çok içilmesinden kaynaklana bu rahatsızlıklara yakalanmamak için ideal oran olan 2 veya 3 incan içilmelidir. Menegiç kahvesi ideal oranda içildiğinde hiç bir rahatsızlığa yol açmaz. Sizlerde aktarlarda staılan yeşil yabani fıstıkları alarak evlerinizde tava da kavurup sonra ezerek menegiç kahvesi yapabilirsiniz. Kaliteli menengiç kahvesi yapabilmeniz için bir çok deneme yapmanız gerekeceğinden hazır satılanları da tercih edebilirsiniz. Burada tercih tamamen sizindir. Menegiç kahvesini hayatınızan eksik etmeteyerek doğal bir tedavi ve kahve keyfini bir arada yaşayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler