Ana Sayfa HAYAT Çocuklar İçin Etek Nasıl Dikilir?

Çocuklar İçin Etek Nasıl Dikilir?

Tekstil sektörünün giderek büyümesi ve gelişmesi dolayısıyla artık her tür kıyafeti hazır halde bulup satın alabilmek mümkündür. Bu sebeple terzilere sadece pantolonun paçasını, eteğin, elbisenin boyunu kısaltmak yani tadilat amaçlı gidilmektedir. Ancak büyük dikimevlerinde kumaşı getirildiğinde istenen modellerde özel gece elbiseleri, nişanlıklar, gelinlikler sipariş usulü dikilmektedir. Bunun yanında özellikle ev hanımı olan kız anneleri, evde kullanıma uygun mini dikiş makineleri ile kızlarına etek ve elbise dikmektedirler. Bu konuda öyle yaratıcı anneler var ki, bazı kıyafetleri modaevlerinin kıyafetlerinden ayırmak mümkün değil.

Evde Etek Dikmek İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Bazı anneler etek ve elbiseleri elde dikecek kadar marifetli olduklarından bir dikiş makinesine bile ihtiyaç duymamaktalar. Ancak genel olarak evde etek dikmek için öncelikle mini ya da midi boy bir dikiş makinesi edinmek şarttır. Ardından dikilmek istenen kumaş satın alınır. Bu kumaşlar büyük semt pazarlarında ya da kumaş çarşısı gibi çok fazla kumaş seçeneğinin olduğu yerlerde çok daha uygun ücretli olur. Kumaşlarla aynı renkte ip satın alınır. Bu aşamadan sonra yapılacak ilk iş çocuğun ölçülerini almaktır. Bunun için de bir adet mezura edinmek gerekir. Dikilmek istenen model için öncelikle bir kalıp çıkarılır ve çizilir. Modeller için internet sitelerinde, kıyafet dergilerinde ya da dikimevlerinde değişik alternatifler bulunmaktadır. Çizim yapılan patronu kumaşla birleştirmek için bir kutu toplu iğne bulundurulmalıdır. Ayrıca kesim işlemleri için bir adet orta boy makas gerekir.

Evde Etek Dikme Aşamaları Nelerdir?

Evde kız çocukları için etek dikmek isteyenler öncelikle çocuğun ölçülerini alırlar ve kalıp üzerine istedikleri modeli çocuğun ölçüleri uyarınca çizerler.

Ardından kumaşı düz bir zemin üzerine serip çizim yapılan kalıp da onun üzerine düzgün bir şekilde yerleştirilir ve iğne yardımıyla kumaşa kenarlarından tutturulur.

İğnelendikten sonra kalıp altta kumaş üstte olacak şekilde ters çevrilir ve renkli bir kalem yardımıyla kalıptaki çizgiler kumaşın üzerine çizilir.

Çizmek istemeyenler teyelleme işlemi de yapabilirler.

Çizim veya teyelleme işlemi bittikten sonra iğneler çıkarılır ve modelin çizili olduğu patron kenara alınır. Ardından teyellenen ya da çizilen yerlerden kesilerek model ortaya çıkarılır.

Bu aşamadan sonra dikişin kolay yapılabilmesi için kumaşın tamamının ve özellikle de dikilecek, model verilecek yerlerin ütülenmesi önemlidir.

Ütüden sonra etek kumaşının parçaları birbirine iğnelenir ve iğnelerin hemen kenarından, bitime bir buçuk santim kala dikmeye başlanır.

Her iki tarafı da dikildikten sonra eteğin kemer bölümünün olduğu yer içe kıvrılır ve dikilir.

Eğer beli lastikli bir etek dikiliyorsa kemer bölümü biraz geniş bırakılır ki, lastik içine rahatça girebilsin.

Bu arada lastiğin içeri girebilmesi için bir boşluk bırakmak unutulmamalıdır.

Dikim işlemi bittikten sonra bel ölçüsüne göre ayarlanan lastik, ucuna çengelli iğne takılarak eteğin lastik haznesine takılır.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bulaşık Makinesine Konulmaması Gereken 10 Şey

Bulaşık makinesinin güzelliği, akşam yemeğinden sonra kullandığınız her şeyi atabilmeniz, kalanları bırakın, arkanıza yaslanın...

Kısa Gelen Gömlek Nasıl Uzatılır?

Vücudunuzu kusursuzca oturan bir gömlek giydiğiniz zaman kendinizi çok daha iyi ve rahat hissedersiniz....

Baharatlar Yararları İçin Nasıl Kullanılmalı?

Evde sürekli yemek yapıyorsanız muhtemelen eviniz baharat deposuna dönmüştür. Peki bunları doğru sakladınız mı?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
452TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Karbonatı Bahçede Kullanmanız İçin 10 Neden

Karbonatın, mutfakta kullanmanın dışında temizlik ve güzellik için de çok fazla kullanım alanı var. Peki, karbonatı hiç bahçenizde de kullanmayı düşündünüz mü?Karbonat, bahçede kullanıldığında...

Bulaşık Makinesine Konulmaması Gereken 10 Şey

Bulaşık makinesinin güzelliği, akşam yemeğinden sonra kullandığınız her şeyi atabilmeniz, kalanları bırakın, arkanıza yaslanın ve rahatlayın, doğru mu? Ne yazık ki, tam olarak böyle...

Kısa Gelen Gömlek Nasıl Uzatılır?

Vücudunuzu kusursuzca oturan bir gömlek giydiğiniz zaman kendinizi çok daha iyi ve rahat hissedersiniz. Bazen bir bakarsınız ki gömlek sizin için kısalmış. Belki alınan...

Ayva ve Ayva Yaprağının Faydaları

Ayva, kış aylarının en besleyici meyvelerinden biri. Ayvanın meyvesinin yanı sıra yapraklarının da sağlığa oldukça faydalı özellikleri vardır.Ayva, karaciğer, sindirim ve solunum yolu hastalıklarına etkili...