Ana Sayfa YEMEK Haşlanmış Yumurtanın Kıvamı Nasıl Ayarlanır?

Haşlanmış Yumurtanın Kıvamı Nasıl Ayarlanır?

Haşlanmış yumurta Türk kahvaltılarının, patates salatasının, zeytinyağlı Akdeniz salatasının vazgeçilmezidir. Haşlanmış yumurta sevenlerin tercih ettikleri pişme kıvamı birbirinden farklıdır. Bazıları çok hafif pişmiş severken, bazıları kayısı kıvamında, bazıları ise çok pişmiş severler. Bilinen tek şey var ki, haşlanmış yumurta her daim sofralarda olmaktadır.

Haşlanmış Yumurtada Doğru Kıvamı Tutturabilmenin Püf Noktası Nedir?

Haşlanmış yumurtanın kıvamını istenilen düzeyde ayarlayabilmenin püf noktası, ısıyı doğru ayarlayabilmek ve doğru zamanda ocağı söndürebilmektir.

Az Pişmiş Bir Haşlanmış Yumurta Nasıl Pişirilir?

Haşlanmış yumurtanın az pişmiş kıvamda pişirilebilmesi için, buzdolabından çıkarılan yumurta önce sıcak su ile ısıtılır. Ardından kaynar durumdaki suyun içine atılır, tencerenin kapağı kapatılır ve tam bir dakika sonra ocak söndürülür. Kaynar suyun içinde, ağzı kapalı bir şekilde yarım saat bekletilen yumurta az pişmiş kıvamda yenmeye hazır olacaktır.

Kayısı Kıvamında Haşlanmış Yumurta Nasıl Pişirilir?

Haşlanmış yumurtasının kayısı kıvamında olmasını isteyenler, buzdolabından çıkardıkları yumurtayı sıcak bir su ile biraz ısıttıktan sonra, bir tencereye yumurtanın üzerine çıkacak kadar musluk suyu koyup en kısık ateşte su kaynayıncaya kadar pişirmelidir. Su kaynadığında 2-3 dakika beklenir ve ocak söndürülür ve sıcak suyun içinde yumurta yarım saat bekletilir. Yarım saatin sonunda kayısı kıvamında haşlanmış yumurta hazır olur.

Katı Kıvamlı Haşlanmış Yumurta Nasıl Pişirilir?

Haşlanmış yumurtasını çok katı sevenler, buzdolabından çıkardıkları soğuk yumurtaları öncelikle sıcak su ile ısıtmalılar. Ardından tencereye yumurtanın üzerine çıkacak kadar ılık su dökülür ve en kısık ateşte 5 dakika kaynatılır. Yumurta soğuduktan sonra katı pişmiş yumurta yemeye hazır olacaktır.

Yumurta Haşlanırken Kabuğun Çatlamaması İçin Neler Yapılması Gerekir?

Yumurtayı haşlarken karşılaşılan en sık problem, yumurtanın kabuğunun çatlaması ve yumurtanın içinin bu çatlaktan sızmasıdır. Yumurtanın kabuğunun çatlamaması için ocağın ısısının her daim en düşük ayarda olması gerekir. Ayrıca yumurtayı buzdolabından çıkarır çıkarmaz hemen ocağa koymak kabuğun ani ısıdan dolayı çatlamasına sebep olacağından, pişirilecek yumurtanın pişirmeden yarım saat önceden buzdolabından çıkarılması ve dışarıda biraz ısınması gerekir. Yumurtaların haşlanmadan önce mutlaka oda sıcaklığına getirilmiş olması gerekmektedir. Eğer ısınması için bekleyecek kadar zaman yoksa buzdolabından çıkarılan yumurtalar, ocağa konulmadan önce sıcak su ile ısıtılabilir. Yumurtaların kabuklarının haşlanırken çatlamaması için bir diğer yol ise yumurtaları tencereye yatık pozisyonda ve ince uç tarafı tencerenin duvarına bakacak şekilde dizmektir. Ayrıca dizmeden önce yumurtanın tombul olan kısmına toplu iğne ile minik bir delik açmak da yumurtaların haşlanırken çatlamasını engelleyecektir. Eğer tüm önlemler alındığı halde yumurta çatladı ya da bu önlemler alınmadığı için yumurtalar çatladı ve yumurtaların içi çatlaktan dışarı sızdı ise o yumurtaların tüketilmemesi gerekir. Zira çatlayan yumurtaların insan sağlığına zararlı olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Pişirmeden Önce Asla Yıkanmaması Gereken 4 Gıda

Yemek pişirmeden önce sebze, bakliyat gibi her türlü malzemeyi yıkama alışkanlığımız vardır. Gıdaları yıkayarak...

Limon Reçeli Tarifi

Limon seviyor ve sık sık tüketmek için özen gösteriyorsanız, o zaman limon reçelini de...

Kurabiye Hamuru Nasıl Saklanır?

Bilhassa davetsiz misafirler ya da yorgun geçen günler için hazırlanıp dolaba konulan kurabiye hamuruı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Islak Temizleme Mendilleri ile Yapılmaması Gerekenler

Islak temizleme mendilleri son yıllardaki temizlik üzerinde bulunmuş üründür. Artık bir kovada biraz sabunlu su yapmakla uğraşmak, kumaşların ve çok fazla aletle ıslatılmış olmasıyla...

Balmumu İle Deri Nasıl Onarılır?

Zamanla en sevdiğiniz ayakkabınız veya lüks bir deri cüzdanınız üzerindeki nemi kaybeder ve bu da bu ürünlerin çatlamasına ve soyulmasına neden olur. Bununla birlikte,...

Turşu Suyu Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Dökülen turşu suyu, esas olarak sirke ile ilişkili güçlü koku nedeniyle rahatsız edicidir; bununla birlikte özsu, asitleme işleminde kullanılan boyalar nedeniyle kumaşları da lekeleyebilir....

Yağmurluk Nasıl Temizlenir?

Birçok yağmurluk lekesiz etkili bir şekilde temizlenebilir. Temizlemeye çalışmadan önce ne tür lekelerle uğraştığınızı bilin. Yağmurluk yüzeyindeki lekeler, plastik veya kauçuk yüzeyden silinebildikleri için...