Ana Sayfa YEMEK Yemeklerde Hangi Yağ Kullanılmalı?

Yemeklerde Hangi Yağ Kullanılmalı?

0
278

Türk kültüründe yemeklerin yeri başkadır, yemeklerde yağın yeri de bambaşkadır. Türk yemeklerine lezzetini ve aromasını veren asıl öğelerden birisi salça diğeri ise yağdır. Hemen her yemeğe Avrupa yemeklerinden çok daha fazla miktarda yağ katılır ve bu yağla harikalar yaratılır. Aslında Türk yemeklerinde yağın bu kadar önemli olmasında orta doğu kökenli bir ulus olmamızın da etkisi olduğu söylenebilir. Ancak hangi yemekte hangi yağın kullanılması gerektiği de cevaplanması gereken ayrı bir sorudur.

Hangi Yemeklerde Tereyağı Kullanılmalıdır?

Çok uzun yıllardır tereyağının kolesterole ve aşırı kilo alımına sebep olduğu gibi anlayışlar yaygındı. Ancak son yıllarda bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar sonucunda tereyağının çok aşırı tüketilmediği sürece her hangi bir zararı olmadığı ve hatta insan sağlığına yararlı olduğu ispatlanmış durumdadır. Yüksek miktarda protein ve vitamin içerdiğinden doğal bir besin kaynağıdır. Tereyağı Türk yemeklerinin baş tacı olan bir yağdır. Neredeyse tüm sulu yemeklerde, pilavlarda, yumurtalı yemeklerde, mayalı veya mayasız hamur işlerinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Kullanıldığı her yiyeceğe eşsiz bir lezzet verir.

Hangi Yemeklerde Zeytinyağı Kullanılmalıdır?

Zeytinyağı, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yoğunlukla kullanılan ve vitamin açısından çok zengindir. Zeytinyağı yemeklerde, salatalarda kullanılmasının yanı sıra güzellik, kozmetik, saç bakımı, cilt bakımı alanlarda çok sık kullanılır. Zeytinyağı için her derde deva demek hiç de yanlış olmayacaktır. Zeytinyağının en sık olarak kullanıldığı yemekler sebze yemekleridir. Örneğin zeytinyağlı taze fasulye, pilaki, enginar, dolma, sarma gibi yemek çeşitleri için zeytinyağı olmazsa olmazdır. Zeytinyağının çok sağlıklı olduğu her daim uzmanlar tarafından belirtilse de ülkemizde zeytinyağı sadece belli yemeklerde kullanılmaya devam etmekte ve yakın zamanda yaygınlaşması çok da mümkün görülmemektedir. Ülkemizde zeytinyağı tüketimini kısıtlayan en önemli etkenlerden birisi doğu kültürünün daha çok egemen olması ise bir diğer sebep ise zeytinyağı fiyatının diğer yağlardan biraz daha yüksek olmasıdır. Zira herkesin zeytinyağını yemeklerde kullanacak kadar bütçesi yok.

Hangi Yemeklerde Ayçiçeği Yağı Kullanılmalıdır?

Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan yağ, ayçiçeği yağıdır. Bunun sebebi ülkemizde ayçiçeğinin çok fazla yetişiyor olması ve dolayısıyla da ayçiçeği yağının diğer yağlara oranla daha ucuz olmasıdır. Fiyatının daha düşük olduğundan ülkemizde neredeyse tüm yemekler ayçiçeği yağı ile yapılmaktadır. Sulu yemekler, pasta, börek gibi hamur işleri, pilav, makarna ve özellikle de kızartmalarda yüzde seksen oranında ayçiçeği yağı kullanılmaktadır. Ancak ayçiçeği yağının lezzeti zeytinyağı ve tereyağı ile kıyaslandığında maalesef ayçiçeği yağının yemeklere daha az lezzet verdiği bilinmektedir. Ayrıca besin değeri açısından da düşünüldüğünde tereyağı ve zeytinyağının çok daha zengin oldukları bilinir. Bu yağlar dışında ülkemizde yemeklerde fındık yağı, kanola yağı, mısır yağı ve margarin de kullanılmaktadır. Ancak tereyağı, zeytinyağı ve ayçiçeği yağı kadar yaygın kullanılmamaktadırlar. Ayrıca ülkemiz insanı bu yağların tatlarına çok aşina olmadığından bu yağlar pek fazla tercih edilmez.

 

 

 

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın