Ana Sayfa HAYAT Kozmetik Ürünlerini Nasıl Saklamak Gerekir?

Kozmetik Ürünlerini Nasıl Saklamak Gerekir?

Bir gıda maddesini satın alırken, ilk önce son kullanma tarihine dikkat ederiz ve o tarihten önce o ürünü tüketmeye özen gösteririz. Ancak aynı hassasiyeti kozmetik ürünleri için nedense çok fazla göstermiyoruz. Oysa, kozmetik ürünlerinin de, gıda maddeleri gibi son kullanma tarihi vardır; ve saklama koşullarına uyulmadığı takdirde, bu ürünler son kullanma tarihlerinden önce bozulabilir. Ayrıca, tazeliğini yitiren kozmetik ürünleri, son kullanma tarihi geçmiş gıda maddeleri kadar tehlikelidir.

Peki, kozmetik ürünlerini daha uzun süre taze saklayabilmek için neler yapmak gerekir?

Öncelikle, eğer mümkünse, havayla ve ışıkla daha az temas edecek şekilde paketlenmiş ürünleri satın almaya özen gösterin. Örneğin kavanozda duran bir krem, pompalı şişede duran bir kreme göre daha kolay bozulur. Çünkü kavanozun kapağını her açtığınızda çok fazla miktarda havayla temas eder.

İçeriğinde alkol veya koruyucu bulunan kozmetik ürünleri de, doğal içerikli kozmetik ürünlere oranla daha dayanıklıdır. Ancak siz yine de, daha çabuk bozulsa da doğal içerikli kozmetik ürünlerine yönelin ve tavsiye edilen tüketim tarihinden önce ürünleri tüketmeye özen gösterin.

Katı ürünler de, sıvılara oranla daha çabuk bozulur. Örneğin sıvı deodorantlar yerine, sabunsu deodorantları veya likit eyeliner’lar yerine kalem şeklinde olanları tercih edebilirsiniz.

Kozmetik ürünlerinizi saklamanız için en uygun yer serin, direkt olarak güneş ışığı almayan ve nemsiz ortamlardır. Yani sanılanın aksine, kozmetik ürünlerinizi banyoda değil de, güneş görmeyecek şekilde yatak odanızda bulundurmanız, ömürlerini uzatacaktır. Makyaj malzemelerinizi yatak odanızda, krem veya losyonlarınızı ise buzdolabında saklayabilirsiniz. İdeal sıcaklık derecesi 8-12 derece arasında değişmektedir.

Hijyen konusu da, kozmetik ürünlerinizin uzun ömürlü olması için önem teşkil eder. Bu nedenle, kozmetik ürünlerinizi kullanırken basit hijyen kurallarına da özen göstermelisiniz.

Örneğin ellerinizi yıkamadan asla krem kavanozuna elinizi sokmayın. Hatta mümkünse her seferinde temiz bir spatula yardımıyla kremi sürün. Makyaj fırçalarınızı veya aplikatörleri en az haftada bir mutlaka yıkayın. Hatta piyasada bulunan makyaj fırçalarını temizleyen ürünlerden satın alabilirsiniz. Bu ürünler, içeriğindeki alkol sayesinde makyaj ürünlerinizi dezenfekte eder.

Eğer pudra şeklindeki kozmetik ürünlerini kullanıyorsanız (far, allık veya yüz pudrası gibi) mutlaka latex süngerler veya tek kullanımlık süngerler kullanın. Eğer fırça kullanacaksanız mutlaka her kullanımdan sonra fırçalarınızı yıkayın. Yoksa, cildinizdeki bakteriler kozmetik ürünlerinize bulaşarak raf ömürlerini kısaltacaktır.

Hiçbir ürünün kapağını, kullandıktan sonra açık bırakmayın. İlk kullanımdan sonra dahi hemen kapağını sıkıca kapatın. Örneğin makyaj temizleyicinizi pamuğa döküp hemen kapağını kapatın. Diğer gözünüzü de temizlemeyi beklemeyin.

Far, allık gibi pudra yapıdaki ürünler, en uzun ömürlü olan malzemelerdir. Ortalama raf ömürleri 3 yıl olan bu malzemelerin içine su, yağ veya bakteri karıştığı takdirde hızlıca bozulabilirler. Eğer evinizde ufalanmaya başlamış pudra, allık veya farınız varsa, derhal çöpe atın.

Katı rujlar da aynı şekilde 3 yıl raf ömrüne sahiptir. Ancak mat rujlar daha çabuk kurur ve bozulur. Eğer rujlarınızda kötü bir tat oluşmuşsa, bu rujları da hiç bekletmeden ve acımadan çöpe atmanızı öneririz.

Fondötenlerinizi 1 yıldan daha uzun süre kullanmayın. Bu süre içinde de ağzını sürekli kapalı tutun ve ellerinizi fondöten şişesinin ağzına temas ettirmemeye çalışın.

Rimeller her 3-6 ay arasında değiştirilmelidir. Özellikle hassas gözleriniz varsa, suya dayanıklı rimelleri tercih edin. Eğer rimellerinizin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, kesinlikle kapağını açık bırakmayın.

Eyeliner veya göz kalemleri, uzun süre dayanırlar. Ancak kapaklarını sürekli kapalı tutmalı ve düzenli olarak uçlarını açmalısınız.

Makyaj temizleyicilerinizi de mutlaka serin ve kuru yerde saklamaya özen gösterin ve kapaklarını her zaman kapalı tutun.

Eğer fazla makyaj malzemeniz varsa, örneğin bir üründen 2 tane almışsanız veya 10 tane rujunuz varken 11.’yi aldıysanız, fazla ürünleri açmayın ve buzdolabında saklayın. Böylece son kullanma tarihlerine kadar taze kalmalarını sağlayabilirsiniz. Eğer bir kozmetik ürünün üzerinde son kullanma tarihi göremiyorsanız, açık kavanoz simgesini arayın ve yanındaki rakama dikkat edin. Bu işaret, ürünü açıktan sonra kaç ay içinde tüketmeniz gerektiğini size gösterir. Örneğin, 6M yazıyorsa ürünü açıktan 6 ay içinde tüketmeniz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş...

Bulaşık Makinasına Çatal-Bıçakları Doğru Koyuyor musunuz?

Bulaşık Makinasına Çatal-Bıçakları Doğru Koyuyor musunuz? Çatal bıçaklarınızı makineye nasıl koyacağınızı hala bilmiyoruz. Bulaşık...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de sirke en çok kullanılan ürün haline geliyor. Sirke, evinizdeki her...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş bazı yaratıcı yolları! İşte yoğurtu kullanabileceğiniz alanlar. Lekeleri İyileştir Yoğurt maskesi cildinizi...

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları. Evinizde elma varsa sadece lezzetli bir meyve olmaktan daha çok fayda sağlar. Bir çok yiyecekte farklı amaçlar için kullanabilirsiniz....

Aft İçin Ev Çözümleri

Aft İçin Ev Çözümleri. Ağzı ülseri olarak adlandırılan ağrıyan yaralara neyin neden olduğunu tam olarak bilinmemekle birlikte, çok ağrılıdır. Yemek yemek hatta konuşmak bile...