Ana Sayfa HAYAT Kuruyan Çiçekleri Nasıl Kullanabilirim?

Kuruyan Çiçekleri Nasıl Kullanabilirim?

0
607

Kişinin, kendisine canlı kesme çiçek alması, pek alışıldık bir durum değildir. Bu yüzden, neredeyse tüm çiçekler, birilerinden, bir vesile ile hediye olarak gelmiştir. Bu durum da, o çiçekleri çok daha anlamlı ve özel kılmaya yeter. Ne var ki, yapıları gereği, bu canlı kesme çiçekler, zamanı dolunca solar gider. Solan bir halde, uzun zaman öylece bekler de, yine de atılamaz, kıyılamaz, saklanılmak istenir. Saklamak, zaman zaman bu kuru çiçeklere bakarak, getireni ve getirme sebebini hatırlamak ister insan. Sanki o çiçek atılsa, o çiçeği getiren, hediye eden kişiye ayıp olacak gibi, ya da artık iletişim ve bağ kopacakmış gibi hissedilebilir. Bu durumda, tek seçenek kalıyor; o çiçekler, kurumuş dahi olsa, saklanmak ve göz önünde tutulmak zorundadır. Bunu yapmak için, birkaç kullanışlı yöntem vardır.

Doğal Haliyle Kuruyan Çiçek

Eğer güzel bir vazo ya da benzeri bir sebep ile geldi ise, bu çiçekleri, olduğu gibi saklamak en doğrusu olacaktır. Hem normalde kullandığınız bir başka vazoyu veya benzeri bir kabı, uzun süre için bağlamamış olursunuz, hem de, çiçekler uygun şekilde kuruduysa, ilk geldiği vazonun içinde kalması, durumu daha anlamlı kılacaktır. Bu çiçekleri getiren kişi, ilk getirdiği şekilde kurutulmuş ve saklanmakta olan çiçekleri gördüğünde, kendisini çok daha özel hissedecektir. Sizin içinde, saklanan çiçekler arttıkça, ilk geldiği şekilde sakladığınız çiçeği gördüğünüzde, kimden ne zaman geldiğini rahatlıkla hatırlamanızı sağlayacaktır.

Kuru Çiçek Asmak

Çiçekleriniz, henüz şekillerini kaybetmemişken, üzerlerine, bolca saç spreyi sıkınız. Tüm yaprakları ve dallarına gelecek şekilde, iyice sıkınız. Daha sonra, saplarından, dekoratif şekilde bağlayacağınız bu demeti, düzgünce kurutunuz. Şekli ve rengi, olabildiğince aynı kalarak kuruyor olacak çiçekleriniz. Tamamen kuruduğundan emin olduğunuzda, bağladığınız dekoratif kurdele veya ipten, duvarda uygun bulduğunuz yere, çiçekler aşağıya bakacak şekilde asınız. Bu şekilde, hem vazoyu bir yere koyarak yer kaybı yaşamamış hem de duvarlarınızı dekore etmiş olursunuz. Çiçekleri getiren kişiyle olan bağınız, çiçekler sürekli gözünüzün önünde olduğundan, çok daha kuvvetli hale de gelebilir.

Sehpa ve Masalarda Kuru Çiçek

Çiçekleriniz, kururken, bütünlüğünü koruyamadıysa, dalları eğilip kırıldıysa, size sadece çiçekli kısımları yetecektir. Dekoratif ve geniş bir kabı, orta sehpanızın üzerine koyunuz ve kuruyan çiçeklerinizin, sadece baş kısımlarını keserek, aralarında boşluk kalmayacak şekilde, bu kava yerleştiriniz. Çiçekleriniz, kurudukları için birbirine çok bitişik konulamıyorsa, çiçeklerle birlikte kuruyan yeşil yapraklardan, bu boşluklara yerleştirebilirsiniz. Bu yöntem ile kuruyan çiçeğinizden, daha çok parça saklamış olursunuz hem de dekorunuz daha hoş görünür. Çiçekler, başları kesilecek kadar bile bütün halinde kalamamış olabilir. O zaman, sadece taç yapraklarını, zedelemeden ve kırmadan alarak, dekoratif bir şeffaf kavanoza koyabilir, üzerine bağlayacağınız renkli iplerler, dekorunuzu tamamlayabilirsiniz.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın