Ana Sayfa HAYAT Yazlık Kıyafetler Kışın Nasıl Saklanır?

Yazlık Kıyafetler Kışın Nasıl Saklanır?

Mevsim değişikliklerinin en önemli sorunlarından bir tanesi de gardırop düzenlemesidir. Kışlıkların çıkartılıp; yazlıkların kaldırılacağı günlerde birçok kişinin en genel problemi de kıyafetlerin saklanma koşulları ve alan gibi konulardır. Her kıyafeti düzgünce katlamadan dip köşe alanlara yerleştirmektense; düzgünce yerleştirip, istifleyip sağlam bir şekilde yerleştirmek daha mantıklıdır. Böylelikle yazlık kıyafetlerinizin kış ayları boyunca güvende olmasını sağlamış olursunuz.

Yazlıklar Kaldırılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paketleme öncesi: Kıyafetlerinizi katlayıp kaldırmadan önce mutlaka yıkamalısınız. Yıkamadan kaldırmış olmak üzerlerindeki lekelerden asla kurtulamayacağınız anlamına gelir. Ayrıca kirli çamaşırlardaki kokunun diğer temiz çamaşırlara bulaşması durumu da söz konusudur. Kıyafet üzerindeki kırıntı, leke gibi böceklere çekici gelen her şey tüm kıyafetlere zarar verir. Her kıyafeti özenle, kendi yapısına uygun deterjanlarla temizlemelisiniz.

Saklama Malzemesi: Kıyafetleri saklarken plastik ve karton kutulardan uzak durmalısınız. Bu tür malzemeler kıyafetlerin güvenle saklanmasını engellemektedir. Kıyafeti saklamak için en uygun malzeme kullanılmayan valizlerdir.

Saklama Alanı: Evinizde büyük bir gardırobunuz, yüklük gibi dolabınız, boş bir odanız varsa gerçekten şanslınız. Aksi takdirde gerçekten sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yanlış alanlara kaldırılan kıyafetlerde nem kapmak, ıslanmak gibi durumlar söz konusu olursa; tüm yazlık kıyafetlerinizi kaybedebilirsiniz. Bunun için öncelikle rutubetsiz bir alan seçmelisiniz.

Diğer Önemli Hususlar

  • Keten, ipek kumaşlardan olan ve açık renklerdeki kıyafetlerini asla plastik poşetlerin içine koymayınız. Açık renk kıyafetler, plastik poşetlerde sararabilir. Kumaş kılıf bu konuda en uygunudur.
  • Giysileri kaldırdığınız bavul, hurç ya da kutunun içine güve önleyici ya da klasik naftalin yerleştirebilirsiniz. Bu uygulama kıyafetlerin daha uzun süre dayanıklı olmasını sağlayacaktır.
  • Askı ile saklayacağınız kıyafetler için metal askılardan uzak durmalısınız. Kumaş askılar bu anlamda en iyi seçenek olacaktır.

Kuru Temizleme Olan Yazlıklar

Yazlık kıyafetlerinizden kuru temizleme yaptırdıklarınız varsa bunları en uygun koşulları sağlayarak saklamalısınız. Kuru temizlemenin uygulama stilinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle kuru temizleme uygulanmış kıyafetleri saklarken ayrıca özen göstermelisiniz. Kuru temizlemende kıyafeti hemen havalandırmalı ve naylon kılıftan kurtarmalısınız. Kuru temizleme uygulamasında yüksek ısı ve buhar kalıntıları, havalandırılmazsa; kıyafetin içinde tüm kış nem yaratabilir. Bu durumda da kıyafetlerinizi bir sonraki yaz bıraktığınız gibi bulamayabilirsiniz.

Deri Kıyafetlere Özel Bakımlar

Deri doğal ve çok hassas bir malzemedir. Deriden tasarlanmış kıyafetleriniz varsa bunları kaldırmadan önce mutlaka bakım yapmalısınız. Deri bir kıyafeti, plastik poşetlerde saklamak; küflenmelere neden olabilmektedir. Deri kıyafetleri saklarken; kumaş bir örtü kullanmalı ve ortamdaki nemi yok etmelisiniz. Sürekli hava alan serin bir mekânda saklamak en doğrusudur. Kıyafeti kaldırmadan önce nemli bir bezle deriyi temizlemek ve oda sıcaklığında kurumaya bırakmak önemlidir. Bunun dışında deri kıyafetlerin kendilerine özel temizleyicilerini kullanarak da hijyen sağlayabilirsiniz. Yapılmaması gereken en önemli hata hiçbir bakım yapılmadan deri kıyafetin kaldırılmasıdır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır? Süet üzerinde farklı lekeler bulunabilir. Bu lekeleri çıkarmak...

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz. Doğada bulunan tüm ağaçlardan bonsai yapabilirsiniz. Ancak her zaman yaprakları bulunan...

2 Dakikada Uykuya Dalmayı Sağlayan Yöntem

2 Dakikada Uykuya Dalmayı Sağlayan Yöntem. Uykuya dalmakta zorlanıyor, saatlerce uyumak için uğraşıyor musunuz?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır? Süet üzerinde farklı lekeler bulunabilir. Bu lekeleri çıkarmak için farklı yöntemler uygulanması gerekir. Süet bir giysinizde leke varsa...

Ev Yapımı Toz Bulaşık Makinası Deterjanı

Ev Yapımı Toz Bulaşık Makinası Deterjanı. Kendi bulaşık makinanızın deterjanını yapmak hem kolay hem de ucuzdur. Böylece bulaşık makinası deterjanlarında bulunun kimyasallardan da uzak...

Argan Yağını Yüzünüzde Kullanmak İçin 10 Neden

Argan Yağını Yüzünüzde Kullanmak İçin 10 Neden. Argan, hem geleneksel hem de güzellik amacıyla Fas'ta geleneksel olarak kullanılan altın, pürüzsüz bir yağdır. Esansiyel yağ...

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz. Doğada bulunan tüm ağaçlardan bonsai yapabilirsiniz. Ancak her zaman yaprakları bulunan veya bahar aylarında çiçek açan ağaçları seçerseniz çok daha güzel...