Ana Sayfa HAYAT Basit Çözümlerle Siyah Noktalardan Kurtulun

Basit Çözümlerle Siyah Noktalardan Kurtulun

Cildinizde bulunan siyah noktalar sinir bocudur. Siyah noktalar yağ bezelerinin salgıları ve ölü cilt hücreleri sonucunda oluşur. Cilt gözenekleri yağ salgıları ve ölü hücreler tarafından tıkanınca siyah noktalar meydana gelir. Siyah noktalar ile beyaz yağ sivileceleri fark ise şudur. Gözenekler açıksa, oksijenle temas halinde yağ salgıları siyah renge döner.  Eğer gözenekler kapalı ise beyaz olarak kalır. Siyah noktalar kir değildir. Yüzünüzü sürekli ovmak siyah noktaların yok olmasını sağlamaz, aksine cildinizin daha fazla yağlanmasına neden olur.
1

Kil uygulaması

Bentonit kil yüzyıllar cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve mineral açısından zengin bir maddedir. Kilin molekülleri, sıkışmış yağları ve yabancı maddeleri dışarıya çekmede inanılmaz olarak faydalıdır. Kil maskesi, cildinizdeki siyah nokları dışarıya çekerken, sahip olduğu minareller cildinizin içine nüfuz eder. Ayrıca cildinizdeki kan dolaşımını da düzenleyerek, cilt renginizin ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Su veya elma sirkesi ile Kuru kili karıştırın. Macun haline gelen bu karışımı cildinize sürün. Kuruyuncaya kadar bekleyin. Daha sonra cildinizi iyice yıkayın ve bir nemlendirici ile nemlendirin.

Malzemeler

-1 Çorba kaşığı (kabaca) bentonit kili

-Su veya Elma sirkesi

Yumurta Beyazı Maskesi

Yumurta akı, cilt gözeneklerini sıkılaştırarak siyah noktaların oluşumunu önler. Ayrıca var olan siyah noktaların yok olmasını da sağlar. Yumurta akı içinde bulunan zengin protein ile cildinizi besleyerek diğer yöntemleri göre daha az kurumasına neden olur.

Malzemeler

-1 Yumurta

-Havlu kağıt doku ya da tuvalet kağıdı

– Bir küçük kase

– Bir temiz bir havlu

Yumurtanın sarısı beyazından ayırın. Yüzünüzü yıkayın. ve kurulayın. Sonra cildinizin üzerine yumurta beyazını sürün. Ancak yumurta beyazını yüzünüze sürmek kolay değildir. Bunun için yüzünüzün üzerine bir havlu kağıt veya tuvalet kağıdı koyun, üzerine yumurta beyazını sürün. Veya tuvalet kağıdını yumurta akına batırın ve yüzünüze sürün. Birkaç kat bu uygulamayı yapabilirsiniz. Yumurta beyazı cildinizde kuruyuncaya kadar bekleyin. Ardından cildinizi yıkayın ve nemlendiricinizi sürün. Eğer yumurta akını yüzünüzde kurumasını bekleyecek kadar vaktiniz yoksa o zaman uygulamayın, çünkü kurumaması halinde bir faydası da olmayacaktır.

Bal ve Süt

Süt ve bal cildiniz için çok faydalı ve besleyici ürünlerdir. Bal antibakteriyel özelliklere sahiptir ve sütteki laktik asit ise cildi yumuşak ve esnek tutmaya yararlıdır.

Malzemeler

Organik ham bal -1 çorba kaşığı

Süt tatlı kaşığı

pamuk

Süt ile balı karıştırın. Mikrodalgada 5-10 saniye ısıtın ve sonra iyice yeniden karıştırın. Oda sıcaklığına geldiğinde siyah nokta bulunan bölgelerin üzerine sürün. Sürmek için bir pamuk kullanabilirsiniz. Siyah nokta olan bölgelerin üzerine birkaç kez sürebilirsiniz. Kuruyuncaya kadar bekleyin ve bir şerit halinde maskeyi kaldırın. Soğuk su ile yüzünüzü durulayın ve nemlendirin.

Tarçın ve Bal

Tarçın ve bal siyah nokta kurtulmak için harika bir kombinasyondur. Bal anti-bakteriyel ajanları sayesinde gözenekleri tıkayan şeyleri dışarıya çeker, Tarçın dolaşımını artırır ve artan kan akımı sayesinde cildinize pürüzsüz, sağlıklı, parlaklık verir.

Malzemeler

1 çay kaşığı tarçın tozu

1 yemek kaşığı organik, ham bal

pamuk

Tarcın ve balı bir macun elde edinceye kadar karıştırın. Siyah nokta bulunan alanların üzerine bu macun ile kapatın. Üzerine pamuk koyabilirsiniz. 10 dakika sonra pamukları kaldırın ve 3-5 dakika daha bekleyin ve sonra yüzünüzü yıkayın. Nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Su ile günlük siyah nokta tedavisi

Siyah noktalardan kurtulmak için yapacağınız maske veya diğer yöntemleri ancak haftada bir veya iki kez uygulayabilirsiniz. Oysa cildinizdeki siyah noktalar için günlük bakıma da ihtiyaç vardır. Bunun için en iyi yöntem sudur. Günde bir iki kez, su ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Eğer cildiniz çok fazla kuruyorsa, mutlaka hafif bir nemlendrici kullanmaya özen gösterin.

Kabartma tozu ve Su

Biraz kabartma ile suyu karıştırın. Bir macun haline getirin. ancak kabartma tozunu çok fazla tutmayın cildinizde aşırı kuruma yapabilir. Kabartma tozu cildinizin PH dengesini sağlamakta hem ucuz ve kolay bir yoldur. Cildinizdeki ölü derileri alır ve tıkanan gözeneklerin açılmasını sağlar.

Malzemeler

-1 Parça kabartma tozu

-Taze su

Macun haline getirdiğiniz kabartma tozu ve suyu cildinize sürün. Bastırmadan hafif hareketlerle yüzünüzü ovun. Ardından duru su ile cildinizi güzelce yıkayın. Nemlendirici kullanayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bitkilerde Yaprak Sararmasının Nedenleri

Bitkilerde Yaprak Sararmasının Nedenleri. Sağlıklı bir bitki her odaya göz alıcı bir karakter ve...

Ayakkabı Nasıl Dezenfekte Edilir?

Ayakkabı Nasıl Dezenfekte Edilir? Dünyaya çıktığınızda virüsler ve bakterilerle temas kurarsınız. Koronavirüs veya H1N1...

Hangi Çamaşırda Hangi Çamaşır Suyu Kullanılır?

Hangi Çamaşırda Hangi Çamaşır Suyu Kullanılır? Çamaşırlarda kullanabileceğiniz iki ana sıvı ağartıcı türü vardır....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bitkilerde Yaprak Sararmasının Nedenleri

Bitkilerde Yaprak Sararmasının Nedenleri. Sağlıklı bir bitki her odaya göz alıcı bir karakter ve renk katar. Her bitkinin belirli ihtiyaçları vardır ve yapraklar sararıp...

Ayakkabı Nasıl Dezenfekte Edilir?

Ayakkabı Nasıl Dezenfekte Edilir? Dünyaya çıktığınızda virüsler ve bakterilerle temas kurarsınız. Koronavirüs veya H1N1 gibi virüslerin olduğu bir dünyada, ekstra önlemler almanız gerekir. Bu...

Hangi Çamaşırda Hangi Çamaşır Suyu Kullanılır?

Hangi Çamaşırda Hangi Çamaşır Suyu Kullanılır? Çamaşırlarda kullanabileceğiniz iki ana sıvı ağartıcı türü vardır. Giysilerinizi mahvetmemek için hangi tür ağartıcı kullandığınızı anlamak önemlidir. Çamaşır...

Nohut Unu Nasıl Yapılır?

Nohut Unu Nasıl Yapılır? Özellikle yüksek protein içeriği nedeniyle vejeteryanların ve glütensiz beslenmeyi tercih edenlerin tercih ettiği nohut ununu siz de evinizde yapabilirsiniz.Ekmek, humus,...