Ana Sayfa HAYAT PRATİK Gıdaları Sağlıklı Saklama Konusunda Pek Bilinmeyen Gerçekler

Gıdaları Sağlıklı Saklama Konusunda Pek Bilinmeyen Gerçekler

Özellikle sıcak havalarda daha çabuk bozulabilen gıdalar, sağlığımızı birçok şekilde tehdit etmekte. Gıdaları satın alırken, saklarken veya yemek hazırlarken bazı konulara dikkat etmediğimiz takdirde ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliriz.

Gıda zehirlenmeleri ve sindirim sistemi bozuklukları gibi hastalıklar başta olmak üzere, bozulan gıdalarda oluşan bakterilerin bağışıklık sistemini zayıflatması nedeniyle birçok farklı hastalığa da yakalanmak maalesef mümkün. Çoğu kez neden olduğunu anlamadığımız veya sebebini önemsediğimiz birçok rahatsızlığın sebebi gıdalarda oluşan bakteriler olabilir.

Bir ürünü satın almadan önce

Mutlaka son kullanma tarihine dikkat edin. Son kullanma tarihi henüz geçmemiş olsa da, ürünü son kullanma tarihine kadar tüketebileceğinizden emin olun. Ayrıca üretim adresinin olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Aynı şekilde üretim ruhsatı veya üretici bilgileri de dikkat etmeniz gereken bilgiler arasında. Ambalajı bozulmuş ürünleri kesinlikle satın almayın.

Bir ürünü saklarken

  • Buzdolabının ideal sıcaklığı 4 derecedir. Ancak yaz aylarında dereceyi bir iki derece daha düşürebilirsiniz. Buzdolabınızın daha etkili çalışabilmesi için ürünler arasında boşluk bırakmaya dikkat edin. Çok dolu olan bir buzdolabında yeterli hava akımı sağlanamadığı için buzdolabınız etkili bir soğutma sağlayamaz.
  • Ayrıca, buzdolabında sakladığınız tüm ürünlerin mutlaka ağzının kapalı olmasına dikkat edin. Sebze meyveleri de yıkanmış ve kurulanmış olarak, kesekağıdı içinde muhafaza edin.
  • Bakteri üretebilecek çiğ ürünleri buzdolabınızın alt raflarında saklayın.
  • Derin dondurucuda besinlerin aylarca dayanabileceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Hiçbir gıda maddesini buzdolabınızda 6 aydan daha uzun süre saklamayın. Deniz ürünleri için önerilen maksimum süre 20 gün, kırmızı et için ise 2 aydır. Derin dondurucuda sakladığınız gıdaları da mutlaka kapalı poşetler veya kaplar içerisinde saklamaya özen gösterin ve sebzelerle etleri yan yana tutmayın.

Dondurulmuş ürünleri çözdürürken

  • Dondurulmuş gıdalarla ilgili en çok hassasiyet göstermeniz gereken nokta, çözülen gıdaları kesinlikle tekrar dondurmamak. Eğer çözdürdüğünüz gıdayı kullanmayacaksanız tekrar derin dondurucuya koymak yerine pişirin ve pişmiş olarak tekrar derin dondurucuda saklayın.
  • Etleri çözdürmek için erkenden derin dondurucudan çıkarıp mutfak tezgahında bekletmek birçok kişinin uyguladığı bir yöntem. Çok yüksek sıcaklık farkı, etlerde çok sayıda bakteri üremesine neden olur. Dondurulmuş etleri çözdürmenin en sağlıklı yöntemi, etleri derin dondurucudan çıkarıp buzdolabının en alt raflarına koymaktır.
  • Derin dondurucudan çıktıktan sonra birkaç saat dışarıda kalmış ürünü ise kesinlikle tekrar dondurmayın.

Yemek hazırlarken

  • Yemek hazırlarken ilk koşul mutlaka elleri iyice yıkamaktır. Elinizi suya ve sabuna değdirmeniz maalesef ellerinizdeki mikropları tamamen öldürmek için yeterli değildir. Yemek hazırlamaya başlamadan önce veya et, balık gibi bakteri barındırabilen bir gıdaya dokunduktan hemen sonra ellerinizin tamamen temiz olması için 20 saniye boyunca her yerini köpürterek yıkamalısınız.
  • Pişirdiğiniz yemekleri buzdolabına koymadan önce mutfakta soğumaya bırakıyorsanız, büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Sıcak yemeklerinizi hızlı bir şekilde soğutmak için buzdolabınıza koyabilirsiniz. Sanılanın aksine, sıcak yemekleri buzdolabına koymak yemekleri veya buzdolabını bozmaz. Sadece buzdolabının daha fazla enerji harcamasına neden olur.
  • Yemekleri soğutmak için tencerelerin kapaklarını açık bırakmak da yapılan diğer bir hatadır. Havadaki mikroorganizmaların yemeklerinizin içine girip burada üremelerini istemiyorsanız, yemeklerinizi pişirdikten sonra kapaklarını açmayın.

Mutfak tezgahınızı sürekli temiz ve kuru tutmaya özen gösterin. Etleri kesinlikte direkt olarak tezgahın üzerinde kesmeyin. Mutlaka et kesmek için ayrı bir kesme tahtanız olsun ve her kullanımdan sonra iyice yıkayın. Etler, sebzeler ve ekmekler için ayrı kesme tahtaları kullanın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Plastik Gözlük Camı Nasıl Parlatılır?

Plastik gözlük camı günlük kullanım ve yıpranma ile kolayca çizilebilir. Parlatmak, çizikleri daha az...

Sigara Dumanının Sarı Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Poru ve sigara dumanının sarı lekeleri oluşur. Zamanla yüzeyi matlaştırır ve odadaki nem lekelenmeye...

Soğan Doğrarken Göz Yaşarmasını Önlemenin Farklı Yolu

Soğan doğrarken göz yaşarmasını önlemenin farklı yolu. Türk mutfağında hemen hemen her yemeğe soğan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bel Bölgesindeki Yağlara Sarımsak Çözümü

Sarımsak, iştah kesici özelliğinden dolayı kilo verme sürecinde çok etkili bir besin maddesidir. Sarımsağın güçlü kokusu, beyindeki tokluk merkezini uyarır, böylece açlık hissini azaltır.Sarımsak,...

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz. Evinizde hem kedi besliyor hem de bitki yetiştiriyorsanız zaman zaman sıkıntı yaşıyorsunuz demektir. Çünkü kediler bitki yemeyi de çok severler....

Öksürük Pastilleri Yapımı

Organik Hindistan Cevizi Yağı Öksürük Pastilleri. Öksürük, solunum yollarını ve boğazı, tahrişlerden uzak tutan bir reflekstir. Son derece can sıkıcı olsa da, nadiren ciddi...

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler. Banyonuzdaki, mutfaktaki ve yaşam alanlarınızdaki koku problemleri utanç verici ve sağlıksızdır. Bazı güçlü kokular bile bakterileri...