Ana Sayfa HAYAT Nemlendirici Kullanmadan Önce Bu Yazıyı Okuyun

Nemlendirici Kullanmadan Önce Bu Yazıyı Okuyun

Bir nemlendirici vücut için su gibi yüzünüz için önemlidir. Yüzünüze uygun nemlendirici kullanmamanız halinde, dehidratasyon (su kaybı) sebebiyle cildiniz ölü gibi görünecektir. Ne olursa olsun cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmanız zorunluluktur. Çoğu zaman yağlı cilde sahip olan kadın nemlendirici kullanmaları gerektiğini düşünmezler. Oysa, cildiniz hangi özellikte olursa olsun mutlaka nemlendirici kullanmanız gerekiyor.

Cilt tipinizi anlamanız için öncelikle bir kağıt mendil ile test yapabilirsiniz. Cilt tipinizi öğrendikten sonra uygun nemlendirici seçebilirsiniz.

Kuru cilt

Cildiniz eğer kuru ise neme susamış ve derin nemlendiricilere ihtiyacı vardır. Sadece nemlendirici değil ekstra nemlendiricilere de ihtiyaç vardır. Nemlendiricileri seçerken kalın kıvamlı bir krem veya merhem gibi nemlendiricileri seçmeye özen gösterin. Losyon gibi akıcı nemlendiriler, daha çok yağlı ciltler için uygundur. Kuru ciltlerin güneşten daha fazla etkilendiğini de unutmayın. Dolayısıyla nemlendiriciyi seçerken, güneş koruma faktörünün olduğundan emin olun. Kuru ciltler için doğal yağları kullanmanızı öneriyoruz. Kakao yağı, shea yağı, E vitamini yağı, Badem yağı ve gliserin ve lanolin gibi maddeler içeren ürünler seçmeniz cildiniz için faydalı olacaktır.

Yağlı cilt

Yüzünüz aşırı yağlı ise en az haftada bir kez bir sivilce çıkma oranı yüksektir. Yüzünüzü 3-4 kez yıkamanıza rağmen, cildinizdeki yağı bir türlü kurutamıyorsanız, cildinize nemlendirici değil, yağısız jeller sürebilirsiniz. Yağlı ciltler için üretilmiş olan yağsız jeller vela losyonlar kullanabilirsiniz. Doğal bile olsa, yağlı nemlendiricilerden uzak durun. Laktik ve glikolik asit ve alfa-hidroksi asitler bulunan ürünler ile Çay ağacı yağı, limon, sandal ağacı, aloe vera bulunan ürünleri tercih edin. Bu ürünler, cildinizin pH seviyesini dengelemeye yardım edecektir ve yağlanmaya azaltacaktır.

Karma cilt

Bu cilt tipi kafa karıştırıcı olabilir. Ama üzülmeyin, çünkü karma ciltler için çok iyi nemlendiriciler bulunmaktadır. Kuru ve yağlı ciltler için nemlendirici bir kombinasyonu olan  Alfa-hidroksi asitler ile su bazlı ürünler bu cilt tipi için de uygundur. A vitamini, iyi bir SPF ile birlikte gereken başka bileşendir. Ancak karma ciltler için satın alacağınız nemlendiricilerin içinde kakao yağı bazlı krema gibi aşırı yağlar kaçının.

Hassas cilt

Hassas ciltler, nemlendiricilerin içinde bulunan kimyasallar sebebiyle reaksiyon verir. Hipoalerjenik etiketli ürünler için dikkat edin. Alkol, parabenler veya sülfatlar veya herhangi suni kokular, mineral ve yağlar içeren her türlü üründen uzak durun. Cildinizin reaksiyon göstermesi sonucunda cildinizde tahriş ve enfeksiyon olabilir. Bunun için size önerimiz jojoba ya da üzüm çekirdeği gibi hafif yağlar içeren ürünleri arayın.

Normal cilt

Eğer siz normal bir cilde sahipseniz kendinizi mutlu hissetmelisiniz. Ancak normal ciltler kuru veya yağlı ciltler için hazırlanmışy olan nemlendiricileri kullanamazlar. Normal ciltlerin su bazlı ve cilt tarafından kolay emilen nemlendiricileri kullanmaları yeterli olacaktır.

Tüm cilt tipleri için Nemlendirici ipuçları

Her zaman güneşin etkilerine karşı ekstra koruma içeren nemlendiricileri seçin.

Alacağınız nemlendirici sizin cilt tipinize uygun olduğu belirtilse bile mutlaka içindekiler listesini okuyarak, cildinize uygun olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Cildinizi gündüz nemlendirin. Ancak cildinizi kuru ise o zaman mutlaka aşkamları da nemlendirici kullanın. Kuru ciltler için akşam sürülen nemlendiriciler daha etkilidir.

Cildiniz yağ ise ve çok yağlandığını hissettiğiniz günler nemlendirici sürmeyi asla atlamayın.

Vücut ve yüz için nemlendiriciler farklıdır. Yüzünüzdeki cilt incedir ve  kusursuz ve parlak bir cildin keyfini sürmeniz için doğru ürünü kullanmalısınız.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta esansiyel yağının sağlık yararları, ağrıyı dindirmek, sinir gerginliği ortadan kaldırmak, kafa derisi ve...

Ayak Kemiği Çıkıntısı için Ameliyatsız Doğal Tedavi Yöntemleri

Ayak kemiği çıkıntıları zamanla gelişen ve hem estetik açıdan hem de sağlık açısından olumsuz...

Evde Parfüm Yapmak Mümkün mü?

Parfüm bütün kadınların ayrılmaz parçasıdır. Güzel kokmak, güzel görünmenin ve bakımlı olmanın nişanesi gibidir...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,344BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta esansiyel yağının sağlık yararları, ağrıyı dindirmek, sinir gerginliği ortadan kaldırmak, kafa derisi ve cildi dezenfekte etmek, kan dolaşımını artırmak ve solunum problemleri tedavi...

Ayak Kemiği Çıkıntısı için Ameliyatsız Doğal Tedavi Yöntemleri

Ayak kemiği çıkıntıları zamanla gelişen ve hem estetik açıdan hem de sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilen bir rahatsızlıktır. Genetik olduğu kadar, yanlış ayakkabı seçiminden,...

Evde Parfüm Yapmak Mümkün mü?

Parfüm bütün kadınların ayrılmaz parçasıdır. Güzel kokmak, güzel görünmenin ve bakımlı olmanın nişanesi gibidir adeta. Kimi çiçeksi kokuları tercih ederken, kiminin tercihi baharatlı kokulardır....

Fotoğrafları Duvara Asmanın Pratik Yolları

Çerçeveli fotoğrafları ya da resimleri evinizin duvarlarına asmak, büyük bir görsel etki oluşturmanın en basit yollarından biridir ve kişisel stilinizi ve hikayenizi sergilemek için...