Ana Sayfa YEMEK Güveçte Omlet Tarifi

Güveçte Omlet Tarifi

0
152

Genellikle tavada yapmaya alıştığımız omlet yemeğini bu sefer farklı bir şekilde sofralarımızda yer alacak. Sucuğun ve yumurtanın güveçle beraber fırında ki bu enfes lezzetini sizlerde evlerinizde rahatça deneyebilirsiniz.

Güveçte Omlet Kaç Kalori

Yumurta ağırlık olan bu yemeğimiz yüksek değerde protein kaynağına sahiptir. Bu yüzden bu yemeğimiz oldukça hafiftir. Yaklaşık olarak 250 kalori değerindedir.

Omlet ve Yumurta Nedir

Yumurta kümes hayvanlarımızdan olan tavuk tarafından üretilmektedir. Yüksek protein değerine sahip olduğu için günlük hayatımızda mutlaka kullanmamız gereken bir besindir. Omlet ise yumurtanın bir kapta kırılıp karıştırılması ile oluşur. Karıştırılan bu yumurtalar tavada pişirerek servise sunulur.

Güveçte Omlet Malzemeleri

  • 4 adet yumurta
  • 250 gram kaşar rendesi
  • 250 gram sucuk
  • Biber
  • Domates
  • Tuz ve karabiber

Güveçte Omlet Hazırlanışı

Güveçte omlet hazırlamak için ilk önce sucuklarımı ve domateslerimizi ince ince doğruyoruz. Doğranan bu sucuk ve domatesleri kısık ateşte bir tavanın üzerinde pişirmeye başlayalım. Yavaş yavaş pişen sucuk ve domateslerimizin üzerine tuz ve karabiberimizi ekliyoruz. En son olarak pişmeye yakın biraz kaşar peynir atıyoruz. Kaşar peynirde eridikten sonra tavamızı ocağın üstünden alıyoruz.Güveçte omlet hazırlanışı için daha sonra tavada elde ettiğimiz karışımı güveçlere eşit şekilde dağıtıyoruz. Malzemelerle doldurduğumuz her güvecin üzerine birer adet yumurta kırıyoruz. Daha sonra yumurta kırdığımız bu güveçlerin üzerini kaşar peynir ile dolduruyoruz. Tek tek hazırlanan bu güveçler 200 derece önceden ısıtılmış fırınımıza atıp pişmeye başlatıyoruz. Yaklaşık 15 dakikalık bir pişirme sonrasında güveçte omletlerimiz hazır kıvama gelir. Bu pişirme süresinde ki püf nokta ise kaşar peynirin güveçler üzerinde erimesi ve güvecin üstünün kızarması gerekmektedir. Tüm bu işlemler sonrasında güveçte omletimiz hazır. Herkese afiyet olsun

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın