Ana Sayfa HAYAT Çatalları ve Kaşıkları Parlatmak için Yapılması Gerekenler

Çatalları ve Kaşıkları Parlatmak için Yapılması Gerekenler

Günlük hayatta en sık kullanılan malzemelerden birkaç tanesi de çatal, kaşık ve bıçaklardır. Özellikle günün büyük kısmını mutfakta geçiren bayanlar bu konuyla daha yakından ilgilidir. Yemek yerken, yemek hazırlarken hatta bazen evdeki diğer işler için bile çatala, bıçağa ve kaşığa ihtiyaç duyuyoruz. Çatal kaşık takımınızı aldığınız ilk günden itibaren eskiyip mutfaktan atılana kadar sayısız kez kullanılırlar. Ancak bu takımlar elbette her zaman alındıkları gün ki gibi parlak ve yeni durmayacaktır. Bir sofranın şık olabilmesi için son derece önemli olan çatal, kaşık, bıçak setlerini parlaklığını kaybedince hemen değiştirmek yerine onları kurtarmak için elinizden geleni yapmalısınız.

Çamaşır Deterjanı ile Parlatma

Kararmış çatal kaşıklar için en etkili yöntemlerden birisi çamaşır deterjanı ile hazırlanan kürdür. Bulaşık deterjanıyla yıkamanıza, makinede parlatıcı kullanmanıza rağmen çatal kaşıklarınızı kararmaktan kurtaramadıysanız; onları eski haline getirmek için bir de çamaşır deterjanı yöntemini denemelisiniz. Uygulama için bir miktar suyun içine çamaşır deterjanı ekleyin ve suyu kaynatın. Belli bir süre kaynadıktan sonra ılık suyla iyice durulayın. Durulama sonrasında da su lekesi kalmaması için yumuşak, tüy bırakmayan bir bezle kurulayın.

Sirke ile Parlatma

Çatal kaşıklarınızı kimyasal maddeler olmadan ilk gün ki görünümlerine kavuşturmak isterseniz; sirke kullanarak uygulanan yöntemi deneyebilirsiniz. Uygulama için ihtiyacınız olan malzemeler, herkesin evinde bulunan, fiyatça da uygun malzemelerdir. Öncelikle bol miktardaki suyu derin ve geniş bir kabın içerisinde doldurun. Kabın içine göz kararı, bir miktar sirke ekleyin ve kararmış çatal kaşıklarınızı suyun içine koyun ve bekletin. Son olarak da bol suyla durulayarak kurutun. İlk gün ki gibi pırıl pırıl olduklarını göreceksiniz.

Karbonat ile Parlatma

Çatal kaşıklarınız üzerinde kararma ve özellikle de lekeler varsa karbonat mucizevî bir şekilde imdadınıza yetişecektir. Uygulama için karbonata ek olarak bir miktar sirkeye ve suya ihtiyacınız olacak. Bir kabın içinde karbonatın üzerine bir miktar sirke damlatın ve elde ettiğiniz karışımla çatal kaşıklarınızı güzelce ovalayın. Son olarak da bol su ile sirke ve karbonattan arındırın. Kurumaya bırakırsanız; su damlası lekeleri kalabilir. Bunun önüne geçmek için bir bez yardımıyla kendiniz kurulayabilirsiniz.

Limon Kabuğu ile Parlatma

Çatal kaşıkların kararmış olmasına en iyi çözümlerden bir tanesi de limon kabuğudur. Bunun için özel bir ön hazırlığa da ihtiyacınız olmayacaktır. Kullanılmış olan limonların kalan kabuklarını uygulama için kullanabilirsiniz. Çatal kaşıkların hepsini tek tek ovmayı gerektirdiği için biraz zahmetli ve uzun bir süreçtir. Limon kabuğuyla çatal kaşıkların yüzeylerini her tarafına temas edecek şekilde limon kabuğuyla güzelce ovalayın. Dikkat etmeniz gereken bu noktada bekletme yapmamanızdır. Ovalama işleminden sonra her çatalı kaşığı hemen durulayın ve havlu ile kurulayın.

Metal Parlatıcı Ürünler

Bu tür uygulamalarla zaman kaybetmek istemezseniz; piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz metal parlatıcılarını kullanabilirsiniz. Ancak içerdikleri kimyasalları göz ardı etmemelisiniz. Bunun bilincinde olarak bu ürünleri kullanmalısınız. Bu ürünler, hızlı ve kolay şekilde çatal kaşıklarınızı parlatabilir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise ürünün ambalajında verilen kullanım talimatına dikkatle uymak.

Çatal Kaşıkların Kararmaması için Önlemler

Çatal kaşıkları parlatmakla uğraşmamak adına bu eşyaların kararmasını önlemeniz de mümkün. Çok basit günlük uygulamalar ile bu durumun önüne geçebilirsiniz. İlk olarak bulaşık makinelerinize düzenli olarak bakım yaptırmayı unutmamalı ve makinelerde mutlaka kireç çözücü kullanmalısınız. Kullanılmış çatal kaşıkları lavaboda bekletmeden hemen yıkamaya almalısınız. Ayda bir olmak üzere sirkeli karışımı uygularsanız; çatal kaşıklarınızın parlaklığı daha uzun ömürlü olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok...

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir....

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,799BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...