Ana Sayfa HAYAT Tarakların Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Tarakların Temizliği Nasıl Yapılmalı?

0
440

Günlük saç bakımı için her zaman kullanılan taraklar, özellikle banyoda muhafaza edilmesi durumunda zaman içinde bakteri yuvasına dönüşebilir. Banyoda bırakmasanız bile saçların arasından taraklara ulaşan bakteriler tarağın içine yerleşerek burada çoğalabilir. Çok farklı sebeplerle olduğunu düşündüğünüz saç dökülmesine bile neden olan temizlenmemiş taraklar, birçok saç derisi sorununa da sebep olur.

Saç derinizde ya da tellerinizde sorun varsa tarak temizliğine daha fazla özen göstermelisiniz. Çünkü saç derisinde oluşan bakteriler daha kolay biçimde taraklara bulaşmaktadır. Zaten sorun da bulaşmasından sonra temizlenmeden öylece bırakılmasına başlamaktadır. Bu nedenle fırça ve tarak temizliği, günlük hayatta çok dikkat edilmesi gereken bir husustur. Tarak ve fırçaların en fazla 15 gün içinde temizlenmesi gereklidir. Saç derisi sorunları olanların bu temizliği haftada bir olacak şekilde yapması daha uygun olacaktır.

Sabunlu Su ile Tarak Temizliği

Öncelikle derin bir kabın içerisine ılık su koyun ve içine sabun koyarak elinizle sabunun su içine nüfuz etmesine yardımcı olun. Bu şekilde hazır olan suyun içine taraklarınızı ve saç fırçalarınızı yerleştirin. En az iki tane olmasına dikkat edin. Çünkü fırçalar ve taraklar birbirine sürtülerek temizlenecektir. Sürtmeye devam ederek sabunlu suyun iyice tarağın diplerine ilerlemesini sağlayın. Sonrasında ortalama 10 dakika boyunca da saf su içinde tarakları bekletmeye başlayın. Bu işlemde bittikten sonra bol su ile taraklarınızı durulayın. Kuruması bu noktada çok önemli çünkü nemli kalırsa; bakterilerin oluşması için gerekli ortam hazırlanmış olur. Tarağı kurutmak için hava alan temiz bir yerde doğal haline bırakabilirsiniz. Fırça kılları eğer naylonumsu malzemeden yapılmışsa; şampuanlı su kullanarak da temizlik yapabilirsiniz.

Saç Derisi Sorunu Olanların Tarak Temizliğinde Dikkat Etmesi Gerekenler

Saçlarında kepek sorunu olan kişiler bu sorunun daha fazla büyümemesi için tarak temizliğine daha fazla dikkat etmek zorundadır. Tarakların uçları, kepek sebebiyle kirlenmiş durumdaysa; saça tekrar uygulandığında zarar verici olacaktır. Bu nedenle temizlik işleminde dikkatli olmanız önemlidir. Kepek sorunu olanlar, tarak temizliklerinde sirke kullanabilirler. Bir miktar suyu kovaya doldurun ve içerisine de çok az sirke dökün. Hangi türde sirke olduğu önemli değildir; dilediğiniz çeşidini kullanabilirsiniz. Hazırladığınız sirkeli suyun içinde taraklarınızı beklettikten sonra bol su ile durulayın.

Yumuşayan Fırça Kıllarını Sertleştirmek için Ne Yapılmalı?

Fırça kıllarının sertleşmesi ve işlevini yerine getirmesi için içine şap attığınız suyun içinde 15 dakika kadar bekletin. İçine şap bulunan su mucizevî şekilde fırçaların kıllarını sertleştirmektedir. Şaplı suyun fırçanın sap kısmına zarar vermesini engellemek için vazelinden faydalanabilirsiniz. Gerek plastik gerekse tahta olan sapları, iyice vazeline bulayın ve suyun içine öyle bırakın. Bu uygulamayı çok sık yapmanıza gerek yoktur. Zamanı dolan fırçaları birkaç kez bu yöntemle eski haline döndürebilirsiniz ama birkaç sefer sonrasında fırçayı atmalısınız.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın