Ana Sayfa YEMEK Ekmeğin Küflenmesi Nasıl Önlenir?

Ekmeğin Küflenmesi Nasıl Önlenir?

Ülkemizde bol miktarda tüketilen ekmek, bir o kadar çöpe atılan bir besin. Kutsal kabul edilen ekmeğin atılmaması için çana gösterenler olmasına karşın, ekmek biraz bayatlayınca bile atanlar olabiliyor. Besleyiciliğiyle ilgili son zamanlarda farklı açıklamalar olsa da doyurucu olduğu kesin olan ekmeğin; küflenmesini geciktirmek, daha uzun süre de tüketmek belki ekmeklerin atılmasına bir nebze engel olabilir. Birçok farklı yöntemle ekmeğin küflenmesi ya da bayatlaması engellenebilir ama bu konuda asıl yapılması gereken tüketicilerin bilinçlendirilmesidir. Bu aşamada ekmeğinizi günlük olarak taze ve sınırlı sayıda almak en iyi çözümlerden bir tanesidir. Ayrıca fazla gelen ekmekleri çöpe atmak yerine farklı yemek tariflerinde kullanabilirsiniz.

Küf Nedir ve Neden Oluşur?

Küf oluşumunu engelleyebilmek için öncelikle küfün ne olduğunu ve nasıl oluşabildiğini öğrenmelisiniz. Küfler, evrende var olan 1,5 milyon mantar türünden yalnızca bir tanesidir. Nemli ortamları çok seven küfler, üzerine bir de besin bulabilirse kolayca çoğalabilirler. Hem enerji veren hem nem ortamı yaratan hem de besin maddeler içeren ekmekler, küflerin oluşması için en uygun ortamlardan biridir. Ortamın sıcaklık derecesi de küfleri destekleyen bir değer etkendir. Kısacası ekmeğin saklanma koşulları, ekmekler üzerinde küf oluşmasına etki eden temel konudur.

Ekmeği Buzdolabında Saklamak

İlk olarak ekmeğin az alınması ilk çözüm olmaktadır. Gereğinden fazla ekmek almak yerine, ailenizin yiyebileceği kadar almalı ve fazlasını ziyan etmemelisiniz. Ancak farklı durumlar gereği fazla ekmek alırsanız; buzdolabında saklayarak küf oluşmasına engel olabilirsiniz. Ortamın sıcak olması küf oluşmasını hızlandırdığı için buzdolabı küfe engel olabilecek iyi bir çözüm olabilir. Ancak yine de çok uzun süreler saklamamaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde ekmek tüketecekseniz; ekmeği 45 dakika öncesinden dolaptan çıkartmalısınız. Bu şekilde yaptığınızda ekstradan bir ısıtma işlemi uygulamanıza gerek kalmayacaktır.

Sirke ile Küfleri Önlemek

Sirke içeriğindeki etken maddeler dolayısıyla küflerin oluşmasına engel olabilen bir maddedir. Bu nedenle ekmeğin saklanacağı yerin sirke ile temizlenmesi ve bu işlemin düzenli olarak yapılması ekmeklerin daha uzun süre küf tutmadan saklanmasına yardımcı olabilir. Ancak bu uygulama ile ekmeğin sadece küflenmesini geciktirmiş olursunuz. Yani bayatlamasıyla ilgili etkili bir yöntem değildir. Ekmekleri, ekmeklik içinde saklıyorsanız; ekmeklik içini sirke ile temizleyebilirsiniz. Bu temizliği ayda bir kez yaparsanız oldukça etkili olacaktır ama sirke kokusunun ekmeklere sinme riski olduğu aklınızdan çıkartmayınız. Poşet içinde tutmak zaten nemli ortama davetiye çıkarmaktır ki pek önerilmez.

Nemi Ortamdan Uzak Tutmak

Ekmeklerin saklanacağı yerlerin nem olmayan, kuru alanlar olması, bakterilerin dolayısıyla küflerin oluşmasına engel olabilir. Bu nedenle ekmekleri, poşetlerde değil; ekmeklik adı verilen kutularda saklamalısınız. Bu kutuların içerisine bir miktar tuz koymak ortamda nem oluşmasını da engelleyecektir. Böylece ekmekliklerin içinde küf oluşacak ortam da engellenmiş olacaktır. Bu uygulamayı, ekmeklikleri sirke ile temizledikten sonra yaparsanız daha etkili olacaktır.

Buzlukta Saklama Yöntemi

Ekmekleri buzlukta çok uzun süre saklayabilirsiniz ama bu yöntem fırın ekmekleri için pek uygun değildir. Halk ekmeği olarak satılan ekmekler, buzlukta saklandığında bir aya kadar sağlıklı şekilde durabilmektedir. Bu şekilde saklamanız halinde hem küf oluşumunu engellemiş olursunuz hem de ekmek bayatlamamış olur. Ekmek ihtiyacınız olduğunda bir gece önceden çıkartırsanız; taptaze olarak tüketebilirsiniz. Acil durumlarda da buzluktan hemen çıkartıp, biraz zor olsa da bıçakla dilimlerseniz; tavada ya da tost makinesinde ısıtarak tüketebilirsiniz. Ekmeğin en uzun süre dayandığı ve tazeliğini koruduğu yöntem de buzlukta saklama yöntemidir.

 

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve...

Kışlık Kuru Yufka Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilir?

Kışlık Kuru Yufka Nasıl Yapılır? Kış hazırlıklarının vazgeçilmezlerinden biri olan yufka, birçok sofrada sabah...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,835BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun. 1. Fırın Kapısını...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve yapabildiğimiz zaman organik satın almamız gerekiyor. Peki ya taze ürünlerimizde...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı olarak görülür. Oysa patlamış mısırın faydalarını okuyunca şaşıracaksınız. Sağlıklı bir tahıl Patlamış...

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız. Ancak özellikle külotlu çorap giymeye alışık değilseniz, veya bakımını nasıl...