Ana Sayfa HAYAT Mangal Izgarası Nasıl Kolay Temizlenir?

Mangal Izgarası Nasıl Kolay Temizlenir?

Bahar ve yaz aylarının en eğlenceli aktivitelerinden birisi olan aile piknikleri mangalla çok daha güzel olur. Piknikte, balkonda, terasta mangal keyfi yapmak küçük büyük herkes için önemlidir. Ancak nefis etlerin pişirildiği mangal ızgaralarını temizlemek özellikle bayanların kâbusudur. Genelde erkekler mangalı yakar, etleri pişirirler ve ızgara temizliği bayanlara kalır. Bu durumda uygulanacak pratik birkaç tavsiye ile ızgara temizleme işi çile olmaktan çıkabilir.

Sağlıklı Ve Kaliteli Bir Mangal Izgarası Nasıl Olmalıdır?

Mangal yaparken etler doğrudan ızgaraya temas ettiğinden ızgaranın kalitesi çok önemlidir. Kaliteli bir ızgarada pişen etler hem daha sağlıklı hem de lezzetli olmaktadır. Mangal ızgarasının ve tavasının döküm demirden olması, kullanıldıktan sonra ve kullanmadan önce iyice temizlenmiş olması sağlık açısından yararlı olacaktır.

Mangal Izgarası Temizleme Ürünlerinin Kullanımı

Mangal ızgara ve tavaları için üretilmiş temizlik malzemeleri ve fırçalar bulunmaktadır. Bu ürünleri kullanarak etkili sonuç almak da mümkündür. Ancak bu ürünler hem diğer temizlik malzemelerinden daha pahalıdır hem de her an el altında bulunamayabilir. Bu sebeple daha çok her evde bulunan ürünlerle temizleme yollarını öğrenmek gerekir.

Mangal Izgarasını Cam Sil İle Temizleme

Mangal yapma işlemi bittikten sonra ızgaranın her yerine cam sil sıkıp ıslak ızgarayı gazete kâğıdı ile sarmak gerekir. Bu şekilde yarım saat bekletilen ızgaradaki kirler tamamen yumuşayacaktır. Yumuşayan kirlerin kabası bulaşık teli ile sürtülür ve ardından cif ile tamamen ovulan ızgara ışıl ışıl parlayacaktır.

Mangal Izgarasını Tuzla Temizleme

Izgara temizliğinde kullanılabilecek en pratik ve ucuz malzemelerden birisi kalın tuzdur. Marketlerden kolaylıkla edinilebilecek olan kalın tuz, turşu kurma tuzu ızgaranın ve bulaşık süngerinin üzerine dökülür. Sonrasında bulaşık süngerinin yumuşak tarafı ile ızgara ovulur ve tüm ızgaranın tüm kalıntılardan arındığı görülür. Sonrasında ızgara ılık su ile yıkanır ve mutlaka kurulanır. Bu işlem sırasında ızgara ve bulaşık süngerinin tamamen kuru olması gerekir. Tuz hem kirleri kolayca çıkarır hem zararlı kimyasal bir kalıntı bırakmaz hem de ucuzdur.

Izgara Temizliğinde Elma Sirkesi Kullanımı

Mangal ızgaralarını temizlemede elma sirkesi kullanımının iki yolu vardır. Birincisi, sıcak suyun içine bir su bardağı elma sirkesi karıştırıp bu suda ızgarayı yarım saat bekletip ardından süngerle temizlemek. İkinci yol ise, elma sirkesi ve bulaşık deterjanını karıştırarak temizlemedir. Yumuşak bir sünger karışıma batırılır ve ızgara bu sünger ile ovulur. Bu sayede ızgaranın tertemiz parlaması sağlanır.

Mangal Izgarasını Suda Kaynatma

Mangal ızgarasını temizlemek için hiçbir ürün kullanmak istemeyenler ya da o an evde imkânı olmayanlar, büyük bir tencereyi su ile doldurup ızgarayı da suyun içine koyup 5 dakika kadar kaynatabilirler. Bu şekilde tüm kirler yumuşar ve yumuşak bir sünger yardımıyla kolayca arınırlar.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları,...

6 Mutfak Eşyasının Ucuzunu Almayın

6 mutfak eşyasının ucuzunu almayın. Daha ucuz bir mağazadan çok daha ucuz bir ürün...

Çarşafların Mis Gibi Kokması İçin Ev Yapımı Sprey

Yatak çarşafları yıkandıktan sonra yatağınıza serince mis gibi kokar. Ancak bir iki yatıştan sonra...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,808BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Gardırobun Nemini Almanın Pratik Yolu

Lezzetli yemekler yapılan pirinci, telefon suya düştüğünde nemini almak için kullanmak çok bilinen bir uygulamadır. Aynı yöntemi, gardırobun nemini almak ve kıyafetlerin güzel kokması...

Magnezyum Eksikliğini Süper Toplarla Giderin

Magnezyum eksikliğini süper toplarla giderin. Magnezyum, insan sağlığı için en önemli besin öğelerinden biridir. buna rağmen insanların yüzde 80'inde magnezyum eksikliği olabilir. Magnezyum eksikliği,...

Gri Saçlar Nasıl Parlaklaştırılır?

Gri saçlar nasıl parlaklaştırılır? Gri saçlar kuru olma eğiliminde olduğu doğrudur ve bazı durumlarda, kafa deriniz daha az nem üretiyorsa sert, kırılgan ve zayıf...

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları, distile özsuları veya bitki suları olup damıtma işleminin su içeren...