Ana Sayfa SAĞLIK Zencefilin Faydaları

Zencefilin Faydaları

Genelde yemeklerde tat katmak amaçlı kullandığımız bu bitkinin aynı zamanda birçok faydası bulunmaktadır. Zencefil bitkisi sıvı olarak, yağ halinde aynı zamanda toz olarak üç halde kullanılabilir. Bu bitki odunsu yapıda açık kahve renge sahiptir.

Gümümüzde sağlık alanında, cilt bakımında, kokulu sabunlarda, kozmetik ürünleri dâhil birçok alanda kullanımı mevcuttur.

Sağlık açısından faydalarından bahsedecek olursak saymakla bitmez.

Zencefil hamile bayanlarda sabah bulantıları için kullanılabilecek olan doğal bir ilaçtır. Hamile bayanlar az miktarda zencefil çayı içerek bulantı nöbetlerini ve ataklarını hem de güvenli yolla halledebilir.

Zencefil kolik, ishal ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelen tedavi amaçlı kullanılabilecek bir bitkidir.

Zencefil kolon ve yumurtalık kanserinde tedaviye yardımcı rol oynayan nadir bitkilerden birisidir. Kolon kanserinde kansere neden olan tümörlerin engellenmesinde ve bunların büyümesinin önlemektedir. Yumurtalık kanserinde ise zencefilin içerisindeki ana bileşeni yumurtalık kanser hücrelerinin sayısını azaltarak küçültmeye yardımcı olmaktadır.

Zencefil aynı zamanda hareket hastalığı olarak ta bilinen araç tutmasından dolayı yaşanan mide bulantısını da zencefil toz olarak kullanılması halinde önlemektedir.

Zencefil grip geçirmiş insan için kısa sürede vücuttan atılımını terletme yolu ile sağlamaktadır ve iyileşmeye yardımcı olmaktadır.

Düzenli zencefil çayı içerek bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Zencefil şeker hastalığını önlemektedir.  Aynı zamanda tedavisine de yardımcı etkisi bulunmaktadır.

Zencefil çok şiddetli ve ağrılı bir şekilde adet dönemi geçiren bayanlarda adet ağrılarını azaltarak rahatlatmaktadır.  Zencefil bitkisi boğaz ağrısı çeken bir kişi için kaynamış su içerisine 2-3 dilim taze zencefil atılıp 6-7 dakika bekletilerek bal veya kabuk tarçın eklenip içildiğinde boğazda rahatlama ve iyileşmeye yardımcı olmaktadır.

Zencefil kas zorlanmasında ve öksürükte de kullanılabilir.  Yemeklerden sonra mide şişkinliklerine ve mide rahatlamasına iyi gelmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,847BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...