Ana Sayfa HAYAT Ayakkabıların Kokması Nasıl Önlenir?

Ayakkabıların Kokması Nasıl Önlenir?

Günlük hayatta dışarı çıkarken kadın, erkek, çocuk fark etmeksizin insanların en çok tercih ettiği giyim ürünü ayakkabılardır. Bu kadar çok kullanılmalarından dolayı olsa gerek zaman içinde hatta bazı ayakkabılarda ilk kullanımın ardından bile koku oluşabilmektedir. Hemen hemen her ayakkabı çeşidinde koku olabilir ama koku oluşumu spor ayakkabılarda daha kolaydır. Bu kokunun önüne geçebilmek için bazı önlemler alabilir, oluşan kokuları çeşitli yöntemlerle giderebilirsiniz.

Ayakkabı Temizliğinin Doğru Yapılması

Ayakkabıların temizliğinin doğru yapılması, koku oluşumunun önlenmesi için etkili olabilen bir yöntemdir. Bunun için öncelikle kokunun sebebini bulmalısınız. Eğer ayakkabının üretiminde kullanılan malzemeden dolayı koku oluyorsa temizlik konusuna dikkat etmelisiniz. Bir diğer seçenek olarak koku nedeni ayaklarınızdan kaynaklanıyorsa bu defa farklı yöntemler uygulamanız gerekebilir. Ayakkabılar içinde kolayca üreyebilen bakteriler, bakım yapılması sayesinde önlenebilmektedir. Bunun için öncelikle ayakkabıyı giydikten sonra eve geldiğiniz açık havada ayakkabıyı havalandırmalısınız. Buna ek olarak koku çok yoğunsa tamamen giderilmesi gerekiyorsa; ayakkabı yıkanmalı ve sonrasında asıl önemli olan ayakkabının tamamen kurutulmasıdır.

Ayakkabı Kokusu Nasıl Yok Edilir?

Deneyebileceğiniz ilk yöntem ayakkabının yapısı buna uygunsa yıkamaktır. Ancak genelde ayakkabılar makinede yıkama işleminden sonra genellikle zarar görmüş olur ama hafifçe elde yıkama yapabilirsiniz. Bunun için elde yıkama deterjanı kullanmalı ve ayakkabı dokusuna zarar vermeden yumuşak hareketlerle silmelisiniz. Yıkama sonrasında ayakkabının içi ve dışı tamamen kuruyana kadar ayakkabı kullanılmamalıdır. Yıkama dışında bir yöntemde ayaklarınıza bebek pudrası serpmek olacaktır. 15 gün boyunca bu şekilde ayakkabıyı kullanırsanız; kokunun gitmiş olduğunu görebilirsiniz.

Bir diğer yöntemde ise her derdin devası haline gelen karbonat ile temizlemedir. Bu uygulama için ayakkabı yine yıkanıp kurutulmalıdır. Ardından içine karbonat serpip 24 saat boyunca bekletilmelidir. Bu yöntemlere ek olarak rahatlıkla bulabileceğiniz ayakkabı kokusu giderici ürünlerle de ayakkabı kokusu sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca ayakkabıların içine parfüm, çeşitli kokular sıkmak, kolonya ile müdahale etmek hem ayakkabı için sakıncalıdır hem de ayak sağlığını tehdit edebilir.

Ayakkabı Temizliğine Dikkat Etmemenin Zararları

Ayakkabı temizliğine gerektiği özeni göstermemeniz durumunda kullandığınız ayakkabılar içinde yoğun bir şekilde bakteriler çoğalır. Ayak sağlığınızda hiçbir sorun olmamasına rağmen, bu bakteri yuvası haline gelen ayakkabıları giydiğinizde çeşitli hastalıklara maruz kalabilirsiniz ki bu hastalıklar, kolay kolay kurtulabileceğiniz basit rahatsızlıklar olmayacaktır. Bu nedenle özellikle sık sık kullandığınız ayakkabılarınızı mümkünse her gün yeterli seviyede havalandırmalısınız.

Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı alırken dikkat davranmanız; ayaklarınızda hiç sorun olmasa bile kokuya neden olabilmektedir. Özellikle kalitesiz malzemelerden ve yoğun kimyasallar kullanılarak üretilen ayakkabılarda koku oluşma tehlikesi daha yüksektir. Bu durum ayak sağlığınızı riske atabilecek kadar önemli bir durumdur. Bu nedenle, bebek, kadın, çocuk, erkek fark etmeksizin ayakkabı seçimine özen gösterilmelidir.

  • Deri ayakkabılar daha kolay terleteceği için ayakkabı kokusuna neden olabilmektedir. Ancak deri ayakkabı kullanmanız gerekiyorsa bile ayakkabı alırken nefes alma delikleri olan modeller tercih edebilirsiniz.
  • Rugan ayakkabılar genellikle kokuya neden olmazlar ama ayağınızın yapısı gereği yine de koku oluşuyorsa bu tür ayakkabıları her gün havalandırmaktan başka şansınız yok. Çünkü hava delikleri olan rugan ayakkabılar bulmak son derece zordur.
  • Spor ayakkabı, günlük giyimde en çok tercih edilen modellerdendir ve hem yapısı gereği hem de sık kullanmaktan ötürü kolayca koku oluşturabilen ayakkabılardır. Spor ayakkabı alırken de hava alan modellere öncelik vermelisiniz. Ayakkabıyı çorapsız giymemek de bir çözüm olabilir.
  • Bayanlar açısından daha fazla seçeneği olan açık ayakkabıları en azından sıcak havalarda tercih ederseniz en azından bir süre ayakkabı kokusundan kurtulmuş olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok...

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir....

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,791BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...