Ana Sayfa HAYAT Ne Kadar Saç Dökülmesi Normal Kabul Edilir?

Ne Kadar Saç Dökülmesi Normal Kabul Edilir?

Saçınızın çok fazla döküldüğünü düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Birçok kadın aşırı saç dökülmesi problemi yaşıyor. Banyodan sonra küvette gördüğünüz ya da tarağınıza takılan saç miktarını görünce korkuyor olabilirsiniz. Ancak uzmanlar her gün belli bir miktar saç kaybının normal olduğunu söylüyor. Siz de yoğun saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız, yazımızı okuduktan sonra tedaviye ihtiyacınız olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Saç  Neden Dökülür?

Saçlar genellikle stres odaklı olarak dökülebilirler. Ancak bunun yanında midenizdeki bir enfeksiyon, ateşli hastalıklar, uyguladığınız bir diyet programı veya iş yerinde yoğun geçirdiğiniz bir hafta bile saç dökülmesi sebebi olabilir.

Ancak iyi haber, vücudunuz normale döndüğünde saç dökülmesi de buna bağlı olarak durur ve saçlarınız eskisi gibi uzamaya devam eder.

Saç dökülmesi, saç derisi kaynaklı bir problemden dolayı oluşabildiği gibi, bir iç hastalığın da habercisi olabilir. Demir, D vitamini, B12 vitamini eksikliği veya hipertiroid de saç dökülmesinin ana nedenleri arasındadır. Bu sorunları tedavi ettirirseniz, saç dökülmeniz de eş zamanlı olarak azalarak duracaktır.

Birçok kadın, yaz sonunda en yoğun saç dökülmesini yaşarken, kış aylarında saç dökülmesinin daha az olduğunu söylerler. Genetik özelliklere de bağlı olarak günde 60 ilâ 100 saç telinin dökülmesi normal kabul edilir.

Hepimizin bildiği gibi, saça uygulanan kimyasal işlemler, saçın uzamasına etki etmez ancak doğal yapısına zarar verebilir. Saç uçlarının kırılması ve zayıflaması saç dökülmesi gibi görünse de, aslında saç kaybı başka bir rahatsızlıktır. Saçın kırılması, saçı güçsüzleştirir ve zayıflayan saçlar daha hacimsiz görünür.

Eğer günde 100 saç telinden daha fazla saç kaybı yaşadığınızı düşünüyorsanız, içeriğinde sülfat bulunmayan şampuanlar veya besleyici saç maskeleri kullanabilirsiniz. Bunların sonuç vermediği durumlarda da dışarıdan biyotin desteği almayı deneyebilirsiniz.

Saç Dökülmesi, Saçın Rengine ve Cinsine Bağlı Olabilir Mi?

Çoğu yaygın inanışın aksine, bazı saç renkleri veya yapıları (ince telli, kalın telli) dökülmeye daha yatkın değildir. Yine de, kıvırcık veya kalın telli saça sahip olanlar, saçlarını yatıştırmak için daha fazla işlem uyguladıkları için daha fazla saç dökülmesi yaşayabilirler.

Ne Zaman Önlem Almalısınız?

Eğer fazla saç dökülmesi (günde 100 telden fazla) 3 aydan daha uzun bir süredir devam ediyorsa, bir dermatoloğa ya da trikoloğa görünmeniz gerekebilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir....

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız....

Bitki Küfü Nasıl Giderilir?

Bitki küfü, genellikle ıslak ve soğuk günlerden sonra hava ısındığında ortaya çıkar. Yaprak yüzeylerinde...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,832BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...