Ana Sayfa HAYAT Dana Eti Nasıl Saklanmalı? Balık Nasıl Saklanmalı?

Dana Eti Nasıl Saklanmalı? Balık Nasıl Saklanmalı?

Dana Eti Nasıl Saklanmalı?

  1. Marketten alınan ve hemen kullanılmayacak olan etleri saklamanın en doğru yolu onları buzlukta bekletmektir, aksi takdirde bakteriler etin kalitesinin düşmesine ve ilerleyen zamanlarda bozulmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple etleri aldıktan sonra vakit kaybetmeden temiz buzdolabı poşetine veya yağlı kâğıda sararak buzluğa koymak gerekmektedir.
  2. Eğer buzluğa koyulmayacak ve kısa sürede tüketilecek ise etler buzdolabı kısmında da muhafaza edilebilmektedir, fakat bu konuda oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Hayvana ait sakatatlar bozdolabında maksimum 2 gün, kıyma haline getirilmiş et 1-2 gün aralığında, parça olarak bulunan et ise maksimum 3 gün buzdolabında saklanabilir.
  3. Taze kesilmiş hayvan etini hemen buzluğa koymak doğru bir hareket değildir. Yeni kesilmiş hayvanın eti sert olduğundan dolayı önce etin yumuşaması sağlanmalı, daha sonra muhafaza edilmesi düşünülmelidir. Taze kesilmiş etin yumuşaması için gerekli olan dinlenme süresi hayvanın cinsine göre değişmektedir. Eğer bu et koyun eti ise dinlenmesi 7-15 gün arasında olmakta, inek eti ise 5-7 gün arasında dinlendirilmesi gerekmektedir. Dana etinin ise yumuşaması için dinlendirilmesine ihtiyaç yoktur, direk buzluğa konularak saklanılabilmektedir.
  4. Etlerin bozlukta muhafaza edilme süreleri de hayvanın cinsine göre değişim göstermektedir. Koyun eti 4-8 ay arasında buzlukta muhafaza edilebilirken, dana etinin bekleme süresi 6-10 ay arasındadır. Sığır eti ise bu konuda maksimum süreye sahiptir ve bu süre 8-12 ay arasındadır.

Balık Nasıl Saklanmalı?

  1. Fosfor açısından oldukça zengin edilmesi ile özellikle yetişme dönemindeki çocuklara sıklıkla tüketilmesi vurgulanan balıkları saklama yöntemleri de oldukça önemlidir.
  2. Eğer saklanacak balık taze ise, kış aylarında oda sıcaklığında 24 saat sürede balık bozulmadan muhafaza edilmektedir. Fakat yaz aylarında klimasız ortamda tutulacak balık için bu süre oldukça kısalabilmektedir. Bu neden göz önüne alındığında yaz aylarında alınan taze balık, en kısa zamanda temizlenmeli ve muhafaza edilmek üzere buzluğa konulmalıdır.
  3. Buzlukta balık sağlamanın en doğru yöntemlerinden biri balığın gazete kâğıdına sarılarak buzluğa konulmasıdır. Üfleme sistemi ile çalışan buzluklara, üstü kapalı olmadan konulan balığın derisi bir süre sonra kurumakta ve bu da balığın kalitesini düşürmektedir. Bunu önlemek için yapılması gereken eylem, balığı gazete kâğıdına saklayarak buzluğa yerleştirmektir.
  4. Balığı doğru ve lezzetli bir şekilde buzlukta muhafaza etmek için özellikle dikkat edilmesi gereken nokta, balığı buzluğa koymadan önce balığın üzerine bir miktar tuz konulmasıdır. Balığın üzerine tuzun eklenmesi balığın daha taze, daha diri olarak saklanmasına sebep olmaktadır.
  5. Taze balık eğer buzdolabında saklanacak ise, bu süre 3 günü geçmemelidir, aksi takdirde balık bozulmaya başlar ve zehirlenmelere sebep olabilir. Eğer balık buzlukta saklanacak ise bu süre 5-6 aya kadar çıkmaktadır.
  6. Balık buzlukta sakladıktan sonra çözdürerek tüketilebilmektedir, fakat çözdürülen balık yeniden buzluğa konulmaz. Bu sebeple balık saklanılacağı zaman uygun porsiyonlar şeklinde saklanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken,...

Bulaşık Deterjanı Banyonuzda Harikalar Yaratır!

Bulaşık deterjanı banyo temizliğinde de kullanılabilir. Banyonuzda sabun artıklarına veya inatçı lekelere karşı düzenli...

Bilgisayara İçecek Dökülürse Ne Yapmalısınız?

Bilgisayara içecek dökülürse ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bilgisayar başında bir şeyler içmeyi seviyorsanız,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,884BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...