Ana Sayfa HAYAT Tavuk Eti Nasıl Saklanmalı?

Tavuk Eti Nasıl Saklanmalı?

0
1411

Tavuk eti, protein içeren besinler arasında hem fiyatının uygunluğu sebebiyle hem de lezzetinin damaklarda güzel izler bırakması sebebiyle en çok tercih edilenidir. Bolca tüketilmesine rağmen özellikle yaz aylarında veya dikkatli kullanılmadığı durumlarda besin zehirlenmesine yol açabilmektedir. Bu zehirlenmenin sebebi, bakterilerin protein ağırlıklı yiyeceklerde fazlasıyla bulunmasıdır. Özellikle bakteriler, kendilerine uygun sıcaklığı buldukları zaman protein ağırlıklı ürünlere hızla saldırmaya ve devamında üremeye başlarlar. Bu sebeple de tavuk etinin çabuk bozulmaktadır.

Tavuk Etini Buzdolabında Doğru Şekilde Saklama Yöntemleri

Marketten taze alınmış bir tavuk, buzdolabında uygun şartlar sağlandığı takdirde en fazla 3 gün dolapta muhafaza edilmelidir. Fakat en doğrusu, alınan tavuğun aynı gün içerisinde veya ertesi gün pişirilmesidir.

Çiğ tavuğu buzdolabında saklamak için en uygun kuşular, buzdolabı sıcaklığının maksimum +4 derece olmasıdır. + 4 dereceden daha sıcak ortamda bozulma hızlanmakta, bu da tavuğun et kalitesini düşürmekte, daha ileri durumlarda zehirlenmeye sebep olmaktadır.

Eğer tavuk eti pişmiş ise bir süre muhafaza edilmesi gerekiyor ise, tavuğu buzdolabına koymadan önce beraber piştiği diğer malzemeleri ayrı bir kaba almak gerekmektedir. Parçalara ayrılarak pişmiş tavuk eti buzdolabından maksimum 2 gün, bütün olarak pişmiş tavuk eti ise buzdolabında en fazla 3 gün saklanmalı ve bu süre içerisinde tüketilmelidir.

Tavuk Etini Doğru Şekilde Dondurmanın Yolları

Marketten alınan tavuk eğer en fazla 2 gün içerisinde pişirilmeyecek ise, tavuk çiğ halde hemen buzluğa atılmalı ve orda saklanmalıdır. Tavuğu çiğ halde buzlukta saklamak için en uygun olan sıcaklık -18 derecedir. Tavuk etini dondurmak için buzluğa koymadan önce, tavuk parçalanarak her bir parçası ayrı şekilde alüminyum folyoya veya buzdolabı poşetine sarılmalı ve o şekilde buzlukta tutulmalıdır. Uygun şekilde hazırlandığı şekilde çiğ tavuk buzlukta 6 – 12 ay arasında saklanabilmektedir.

Herhangi bir sos veya malzemeyle birlikte pişirilmediği takdirde pişmiş tavukta, çiğ tavukla aynı şartlarda buzlukta saklanabilmektedir. Eğer sosla birlikte pişmiş bir tavuk buzlukta bekletilecek ise, ağzı sıkıca kapatılabilecek bir kaba soslu tavuk konup o şekilde buzlukta muhafaza edilmelidir.

Tavuk Etini Doğru Şekilde Çözmenin Yolları

Çiğ tavuk etini çözmek için, buzluktan çıkarılan et buzdolabı kısmına alınmalı ve orda çözülmeye bırakılmalıdır. Bir diğer yöntem ise buzluktan çıkarılan tavuk etinin soğuk su içerisinde bekletilmesidir. Tavuk et asla oda sıcaklığında çözülmeye bırakılmamalıdır, bu durum bakterilerin artmasına sebep olmaktadır. Çözülmesi için buzdolabına bırakılan bir tavuk bütün halde ise 24 saat içerisinde, parçalar halinde ise 3-9 saat arasında çözülebilmektedir. Eğer bütün bir tavuk çözülmesi için soğuk su içerisine bırakılmış ise bu çözülme işlemi yaklaşık 2 saat sürmektedir. Soğuk su içerisine çözülmek için bırakılmış tavuğun doğru şekilde çözülmesi için buzlukta saklanan poşeti ile birlikte soğuk su dolu bir kapta bekletilmeli ve bu suyun ısınmaması için sık sık değiştirilmesi gereklidir.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın