Ana Sayfa SAĞLIK Karpal Tünel Sendromu (Sinir Sıkışması)

Karpal Tünel Sendromu (Sinir Sıkışması)

Genellikle el bileğinde oluşan, sinir sıkışmasıdır. ( karpal tünel sendromu) ellerde ve bileklerde uyuşma ile başlar ve beraberinde güç kaybı ile daha bir çok problemi beraberinde getirir.

Elde oluşan ciddi his kaybı, karıncalanma, güçsüzlük hissi, herhangi bir nesneyi tutmada zorluk yaşamak gibi sendromları bulunan  (karpal tünel sendromu) el bileğindeki sinirlerin sıkışması ile birlikte ortaya çıkıyor. El ve el bileğinin anatomik yapısı ve elin günlük hayattaki kullanım şekli gibi faktörler bu sendromun oluşmasında başlıca nedenlerdir.

Karpal tünel el bileğinin, avuç içinde bulunan dar bir geçittir. Bu tünel, parmakların hareket etmesini sağlayan tendonların bazılarını ve sinir dokusunu korumaktadır. Sinirlere uygulanan baskı sonrasında, parmaklarda ve elde uyuşma, zayıflama, güç kaybı ve karıncalanma meydana gelir. Karıncalanma genellikle baş parmak, orta parmak ve işaret parmağında görülür. Belirtiler  uyurken, araç kullanırken ve telefon ile konuşurken daha fala görülmektedir. Sendromu yaşayan hastalar uyuşma ve karıncalanma hissini azaltmak için ellerini silkeleyerek rahatlamaya çalışırlar ancak hastalık ilerledikçe uyuşma hissi sabit bir hale gelecektir. Bir süre sonra artık tutulan nesneleri hissetmemek ve düşürmek gibi belirtiler görülebiliyor.

Karpal tünel sendromu ( sinir sıkışması) nasıl tedavi edilir:

Sinir sıkışmasının ne derecede olduğu belirlenerek bir tedavi belirleniyor. Hafif derecede olan sıkışmalarda ilaç ve el bilekliği yeterli olurken, ağır seyreden sıkışmalarda cerrahi operasyon ile tedavi edilebiliyor.

Cerrahi açık ve kapalı olarak iki şekilde yapılabiliyor. Açık yapılan cerrahide, ligament üzerinden giriliyor ve sinir gevşetiliyor. Kapalı cerrahide, avuç içine ve el bileğine bir santim kadar kesi yapılıyor, kamera ve özel bıçak yardımıyla sinire baskı yapan bağ kesiliyor.

Her iki operasyon sonrasında hafif derecede ağrı yaşanması normaldir. Az da olsa el ve bilek hareketlerinin yapılmasında da hiçbir sakınca yoktur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey. Elektrikli süpürge, yalnızca halılarınızı temiz tutmanın harika bir yolu olduğu için değil, sahip olabileceğiniz en değerli araçlardan biridir! İyi...

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve tuz nedeniyle zeytin tüketmeyen ya da zeytini sevmeyen varsa, aşağıda...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve kötü yaşam tarzı karaciğere aşırı yük yükler ve toksinleri atmaya...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir. Çeşitli antioksidan ve antibiyotik özellikleri vardır. Tüm iyiliği tarçından çıkarmanın...