Ana Sayfa HAYAT Elmanın Lezzetli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Elmanın Lezzetli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

0
332

En lezzetli sonbahar meyvelerinden biri de kuşkusuz ki elmadır. Taze meyve olarak tüketilebildiği gibi pek çok tatlı tarifi içerisinde de kullanabilen elma, komposto hatta reçel olarak bile tüketilebilmektedir.

Maalesef günümüzde herkesin kendi meyvesini sebzesini bahçesinde yetiştirmesi mümkün değildir. Bu sebeple yenilecek besinler marketlerden, pazardan veya manavlardan satın alınmaktadır. Mevsimi dışında alınan meyve ve sebzeler taze olmayacağı gibi bozuk veya hasarlı da olabilmektedir.

Özellikle elma mevsimi dışında alınacaksa oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü doğru olarak yetiştirilmediği veya doğru olarak saklanmadığı takdirde böcekten mantara kadar pek çok pisliği içinde barındırabilmektedir. Bu tür zararlardan ve yapısal bozukluklardan elmayı ilk görüşte anlamak mümkündür.

İyi Elmayı Seçmenin Yolları

Elmanın en güzel ve en sağlıklı dönemi elmanın taze olarak yetiştiği ve ağacından koparıldığı dönem olan Eylül – Ekim aylarıdır. Bu hasat dönemi hariç diğer zamanlarda alınan elmaların tamamı soğuk hava depolarından satış alanlarına getirilen elmalardır. Soğuk hava depolarından getirilen elmalar, eğer doğru şekilde muhafaza edilmiş ise elmayı ilk günkü taze haliyle alabilmek ve tüketebilmek mümkündür. Eğer doğru şekilde muhafaza edilmemiş ise elmanın sertlik değerlerinde bir bozulma görülür.

Hasat dönemi yani Eylül – Ekim ayları dışında yenilen meyvelerin lezzetli olup olmadığını anlamak için elmanın yüzeyi incelenmelidir. Elma üzerinde pürüzler ve çöküntüler var ise soğuk hava deposunda doğru şekilde muhafaza edilmemiş ve elmanın sertlik değerinde azalma olmuş demektir. Elma yüzeyi pürüzsüz ise soğuk hava deposunda doğru saklanmış ve elmanın lezzeti azalmamış anlamına gelir.

Elma Yüzeyinin Parlaklığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mantar, böcek gibi birçok bitki zararlısının hedefinde olan ağaçlardan biri de elma ağaçlarıdır. Bu tür bitkiye zarar verecek organizmalardan ağaçları arındırmak için belirli dönemlerde ağaçlar ilaçlanmak zorundadır. Fakat bu ilaçlar elma ağacında yetişen elmaların yüzeyine de muhafaza edebilmekte ve bu da elmanın kirli gözükmesine ve deforme olmasına sebep olabilmektedir.

Uzun yollar kat ederek başka bölgelerde satılacak olan elmalar bozulmasın diye veya ilaçların zarar verdiği görüntüyü kamufle etmek için elma yüzeylerine mumyalama adı verilen bir işlem yapılabilmektedir. Bu elmanın olduğundan daha parlak gözükmesine sebep olmakla birlikte aynı zamanda insan sağlığı için tehlike oluşturan bir uygulamadır. Alınacak elmada bu işlemin olup olmadığını anlamak oldukça kolaydır. Gereğinden fazla parlak olduğu düşünülen elma, küçük bir bıçak veya çakı yardımı ile hafifçe kazınır. Eğer mumyalama işlemi yapılmış ise bıçak tortu şeklinde o bölgeyi kazır ve bu da elmanın zararlı olduğunu ve tüketilmemesi gerektiğini gösterir.

Hormonlu Elmalar Nasıl Anlaşılır?

Elmanın hormonlu olup olmadığı en çok görüntüsünden anlaşılmaktadır. Şekilde oluşan anormallikler, dış yüzeydeki kabarcıklar ve normalin dışındaki renkler hormon kullanıldığının bir göstergesidir. Bunun dışında meyvenin tadındaki bozukluk, özellikle aromasındaki azlık da hormon kullanıldığının bir diğer belirtisidir.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın