Ana Sayfa HAYAT Patatesler Nasıl Saklanır? Nasıl Kolay Soyulur?

Patatesler Nasıl Saklanır? Nasıl Kolay Soyulur?

Oldukça dayanıklı olarak bilinen patates, uygun koşullar altında saklandığı takdirde aylarca taze olarak bekleyebilmektedirler. Fakat kötü şartlar olur ve dikkat edilmezse patatesler bozulabilir ve bu da insan sağlığını bozabilir. Bu sebeple patateslerin doğru saklanmasına dikkat edilmelidir.

Patates Hangi Şartlarda Bozulur?

Özellikle kış aylarının başında patates topluca alınır ve bütün kış sağlam kalması gerekir. Eğer toplu alınan bu patateslerin arasında çillenmiş veya çürümeye başlamış patates var ise bu diğer patateslerin de durumunu etkilemektedir. Bu sebeple topluca alınan patateslerin arasında çürük olup olmadığına bakılması gerekmektedir.

Patatesin saklanırken yanına başka sebze konması da bozulmaya sebep olmaktadır.

Toplu olarak saklanan patatesleri kontrol etmeden sürekli bir arada tutmak da bozulmaya sebep olur. Sık sık kontrol edilmesi gereken patatesler, çürükleri temizlenerek bir arada tutulmaya devam edilebilmektedir.

Patates Nasıl Saklanır?

Marketten veya pazardan alınan patatesler saklanmaya başlamadan önce kullanılmamış bir sünger yardımıyla topraktan ve kirlerden arındırılmalıdır. Patatesleri temizlerken su veya herhangi bir sıvı ile temas ettirilmemelidir.

Topluca alınan patatesleri kontrol ederek aralarında çatlak veya yaralanmış patates olup olmadığına bakılmalıdır. Yaralı olan patatesler ilk sırada tüketilmek üzere ayrılmalıdır.

Patatesleri saklamak için en ideal yer derin ve hava alabilen bir sepet veya kenarlarında delikler açılmış karton bir kutudur. Kutuya veya sepete dizilen patatesler güneş ışığı almaması için gazete kâğıdı ile örtülmelidir.

Uzun süre saklanmak istenen patatesler ortam sıcaklığı 2-4 derece arasında olan bir ortamda tutulmalıdır. Bu ortam genellikle bodrum kat, mahzen veya güneş ışığı almayan kiler gibi odalardır. Fazla soğuk olduğundan dolayı buzdolabı patatesleri saklamak için pek tercih edilmemektedir.

Topluca alıp hemen tüketilmeyecek olan patatesler haftada bir mutlaka kontrol edilmeli, bu kontrol sırasında yaralanmış veya bozulmaya başlamış patatesler var ise bunlar mutlaka ayrılmalıdır.

Patates En Kolay Nasıl Soyulur?

Patates oldukça zor soyulan ve soyulurken zahmet veren, aynı zamanda soyulan kabuklar fazla kalın olursa ziyan olan bir sebzedir. Fakat patatesi rahatça soymak için çok pratik bir yol da bulunmaktadır.

Patatesi rahatça soyabilmek için yapılacak ilk adım çamurdan arındırılmış patatesi kaynar suyun içine atıp birkaç dakika bekletmektir. Kaynar sudan çıkarılan patatesler soğuk veya buzlu suyun içerisine atılıp birkaç dakika da orada bekletilir. Bu işlemlerin ardından patates hem kolayca hem de ziyan olmadan kabuğundan ayrılır.

Haşlanmış Patates En Kolay Nasıl Soyulur?

Çiğ patates kadar haşlanmış patatesi de soymak zordur, fakat bunun da püf noktasına dikkat edilirse kolayca kabuklar ayrılabilmektedir.

Haşlanmış patatesi rahatça soyabilmek için patatesleri haşlamaya koymadan önce enlemesine bir şekilde kabuğu hafifçe kesmek gereklidir. Bu işlemin ardından patatesler tencereye konur ve üstlerine kaynamış su ekleyerek patateslerin haşlanması için ocağa konulur. Patateslerin pişmesinin ardından kaynamış su dökülür ve yerine musluk suyu eklenir ve patatesler suyun içinde bekletilir. Patateslerin ılınmasının ardından kabukların rahatça soyulduğu gözlemlenebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri...

Kumaş Koltukları Derinlemesine Temizleyebilirsiniz

Kumaş koltukları derinlemesine temizleyebilirsiniz. Koltuklarınız ve kanepeleriniz uzun bir günün ardından rahatladığınız yerdir. üzerine...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,863BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz? Mum yakmadan önce bu tüyoları bilmek isteyebilirsiniz.Mumlar, evde, bahçede atmosferi...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi oranlarda çay tiryakilerinin varlığını işaret etmektedir. Çayın pek çok faydası...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride veya uPVC'dir. Sağlam, ucuzdur ve minimum bakımla yıllarca kullanılır. Lekesiz...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri ılık ve nemli yerlerde büyür ve ayakkabıların içini ideal bir...