Ana Sayfa HAYAT PRATİK Lezzetli Çay Yapmanın Püf Noktaları

Lezzetli Çay Yapmanın Püf Noktaları

Kahvaltıların vazgeçilmez içeceği olmasının yanı sıra, gün içerisinde misafirlere ikram edilen, aynı zamanda akşam oturmalarının da en güzel içeceği olan çay, doğru demlendiği zamanlarda mükemmel bir tat olmakta ve kendisine ait tiryakileri oluşturmaktadır.

Lezzetli ve her damak tadına hitap edebilecek çay yapabilmek için, çayın kalitesine, suyun sıcaklığına ve çaydanlığın malzemesine dikkat etmek gerekmektedir.

Lezzetli Çay Demlemek İçin Çayda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çayın en iyi kalitede olması sert ve kireçli suya karşı daha hassas tepki vermesine sebep olur bu sebeple çayın en kalitelisi seçilmelidir. İyi cins çaylar genellikle harmanlanmış çaylardan oluşmaktadır.

Çayın lezzeti tabi ki kişiden kişiye fark göstermektedir. Bazı insanlar çayın tadını daha acı severken, bazı insanlar da daha az acı ve aromalı olarak sevmektedir. Bu sebeple çayın cinsi kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve çay harmanlanıp hazırlanırken de buna dikkat etmek gereklidir.

Genel olarak demlik poşetleri tercih edilmekle birlikte asıl çay tiryakileri bunun yerine yaprak çayı tercih etmektedirler. Fakat yaprak çayların muhafaza edilmesi daha zordur ve dikkat gerektirir. Yaprak çay mutlaka ağzı kapalı bir cam kavanozda saklanmalı ve uzun süre bekletilmeden tükenilmelidir. Aksi takdirde çayın tadı ve kokusu bozulabilmektedir.

Lezzetli Çay Demlemek İçin Su ve Miktarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çay demlenirken kullanılacak surun bekletilmiş su olmaması önemli bir noktadır. Bu demektir ki kaynamış ve soğumuş su çay demlerken kullanılmamalı, bunun yerine kaynar su ile demleme işlemi gerçekleştirilmelidir. Çay demlenirken kullanılacak su mineral açısından zengin olursa çay doğru ve güzel şekilde demlenmiş olur.

Lezzetli Çay Demlemek İçin Demlikle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çay demlemek için kullanılacak demliğin metal olmamasına özellikle özen gösterilmelidir. Toprak, porselen veya cam olarak tercih edilmesi gereken demlik deterjan ile yıkanmamalı, eğer gümüş demlik tercih edilirse mutlaka içerisi porselen kaplı olmalıdır.

Lezzetli Çay Nasıl Demlenir?

Porselen veya cam bir demliğin alt kısmına su eklenir ve kaynaması için ocağa konur. Bu esnada demliğin üst kısmına 100 gram suya 2 gram çay denk gelecek şekilde çay eklenir ve üzerinde soğuk su gezdirilerek çay yıkanır.

Demliğin alt kısmındaki su kaynadıktan sonra kaynamış su çayın üzerine dökülür ve kabarması için ocaktan kenarı alınır. Demliğin alt kısmına bir miktar su eklenerek ocağın üstünde su kaynaması için bırakılır.

Demliğin altındaki su kaynadıktan sonra bir kaşık yardımı ile üst demlikteki çayın çökmesi sağlanır ve ocaktaki demliğin alt kısmının üzerine konarak çay demlenmesi için bırakılır. Ocağın altı kısılarak yaklaşık 20 dakika daha çayın hazır olması beklenir. Bu sırada çayın içine eklenecek bir adet karanfil çayın kokusunun ve tadının daha güzel olmasını sağlar. Bu sayede demlenen çay tadından ve kokusundan doyulmaz bir şekilde güzel içilebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Alkolü Evinizde Kullanabileceğiniz Alanlar

Alkolü Evinizde Kullanabileceğiniz Alanlar. İzopropil alkol, rubbing alkol veya sürtme alkol, temizleme ve dezenfekte...

Eyeliner Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Eyeliner Lekesi Nasıl Çıkarılır? Eyeliner doğru uygulandığında, gözlerinizi gerçekten gösterebilir. Ancak, eyeliner elbiselerinizde, halı...

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır? Süet üzerinde farklı lekeler bulunabilir. Bu lekeleri çıkarmak...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey. Elektrikli süpürge, yalnızca halılarınızı temiz tutmanın harika bir yolu olduğu için değil, sahip olabileceğiniz en değerli araçlardan biridir! İyi...

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve tuz nedeniyle zeytin tüketmeyen ya da zeytini sevmeyen varsa, aşağıda...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve kötü yaşam tarzı karaciğere aşırı yük yükler ve toksinleri atmaya...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir. Çeşitli antioksidan ve antibiyotik özellikleri vardır. Tüm iyiliği tarçından çıkarmanın...