Ana SayfaSAĞLIKTırnak Batması Nedenleri ve Tedavileri Nelerdir?

Tırnak Batması Nedenleri ve Tedavileri Nelerdir?

Tırnağın ete girmesidir. Daha çok ayak baş parmaklarında görülür. Tırnak batması insanın yürümesini engeller. Tırnak batmasının nedeni özensiz ayak bakımı sonucunda görülmektedir. Uzun süre ayakta kalan insanlarda daha sık rastlanan bir sorundur. Ayakkabı içinde boğulan tırnak uzayamaz ve ete batar. Daha çok obez insanlarda görülür. Önlem alınması gerekir. Çünkü diğer ayak parmaklarında da görülebilir. Bayanlarda sık görülme sebebi ise yanlış ayakkabı tercihleridir. Sivri uçlu ayakkabılar, taraklı ayaklı insanları daha çok tehtid eder. Düz kesilen ayak tırnakları, oval şekilde kesilerek düzeltilmelidir. Bir diğer neden ayak mantarıdır. Ayak mantarı tırnaklarda kalınlaşma ve şekil bozukluğuna yol açar.

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması, alınan önlemlere rağmen oluşuyorsa ve geçmiyorsa acil müdahale gerekir. Müdahale edilmeyen tırnak için, önlem alınmaması durumunda tırnak kaybına neden olur. Tırnak batması tedavisi için lokal anestezi uygulanır. Batan tırnak yerinden çekilir. Böylece tırnak batması sorunu ortadan kalkmış olur. Tırnağın altıda daha sonra ameliyatla tedavi edilerek, bölgede oluşmuş olan enfeksiyonlardan temizlenir. Tırnak batmasının tekrar oluşumunu engellemek için daha sık önlemler alınmalıdır. Tırnak batması ameliyatı sonrasında iki gün boyunca ayakta durmamanız gerekir. Fazla hareketten ayağın üstüne ağırlık vermekten kaçınılmalıdır. Parmağa sarılan sargı iki gün sonrasında kaldırılır. Özellikle dar ayakkabı giymeyi bırakmalı ve rahat edebileceğiniz ayakkabıları tercih etmeniz gerekmektedir. Ayrıca tırnaktaki acıyı önlemek ve enfeksiyona engel olmak için  antibiyotik kullanılmalıdır.

 

Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batması insan ayağına çok acı vermektedir. Git gide kötüleştiği görelen tırnak batması için gerekli müdahale yapılmalıdır. Tırnak batmasını belirtileri ilk aşamasında bazı rahatsızlıkları gösterir. Bu belirtiler:

•Ayak tırnağındaki köşeler deriyi rahatsız ederek şişmesini sağlar ve deri sertleşir

•Ayağa baskı verildikçe parmak derisi acır

•Tırnak batması oluşan parmakta sıvı oluşur

Parmağın enfekte olduğu durumlarda da bazı belirtiler görülmektedir. Bunlar:

•Şişkin ve kırmızı cilt

•Tırnakta kanama

•Ağrı

•Cerahat sızması

•Ayak etrafındaki deride büyüme

Bu belirtilere raslanıldığı taktirde gerekli sağlık kurumlarına gitmek gerekir. Müdahale edilmez ise acı git giderek artar ve tırnak kaybına neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler