Ana Sayfa SAĞLIK Dikkat: Yeni Bir Araştırmaya Göre Ojeler Vücudunuza Zarar Veriyor Olabilir!

Dikkat: Yeni Bir Araştırmaya Göre Ojeler Vücudunuza Zarar Veriyor Olabilir!

Tırnaklara oje sürmenin sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi yadsınamaz ama yeni bir araştırmaya göre ruhumuza iyi gelen bu işlem, vücudumuza iyi gelmiyor olabilir.

Siz de ‘Ojesiz Gezmeyenler Kulübü’nün bir üyesiyseniz, bu alışkanlığınızı yeniden değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Duke Üniversitesi ve halk sağlığı ve çevreyi korumak için insanları bilinçlendirmeyi amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir yapılanma olan ‘Environmental Working Group’ (EWG) bir araştırma yaptı ve bu araştırmaya göre sürekli oje süren 26 kadının idrarında ‘endokrin bozucu kimyasallar’ bulunduğu ortaya çıktı.

Araştırmaya göre Sally Hansne, Essie, Maybelline gibi markaların ojelerinde trifenil fosfat (Triphenyl phosphate – TPHP) tespit edildi. Trifenil fosfat ise namı oldukça kötü bir madde, yapılan araştırmalarda hayvanlarda üremeye ve gelişime zararı olduğu görülmüş. İnsanlarda da obeziteye yol açabileceği ve hormonları bozabileceği iddia ediliyor.

Araştırmayı yürüten Dr. Heather Stapleton, kozmetik markalarının, ojelerde eskiden kullanılan, oldukça zararlı bir kimyasal olan phthalates kullanmamak için TPHP kullanıyor olabileceklerini ancak TPHP’nin de bir o kadar zararlı olduğuna değindi.

Test edilen 10 markadan 8’inde TPHP tespit edilince,  ‘Environmental Working Group’ (EWG) markaların bu zararlı kimyasalı ürünlerinde kullanmaması için bir kampanya başlattı.

Ülkemizde sıklıkla satılan markalarda bu madde kullanılıyor mu bilmiyoruz ama oje sürerken 2 defa düşünmekte fayda var gibi!

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,806BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir. Aynı zamanda çok yönlü bir temizlik ürünüdür. Örneğin, tüm bunlar...

Çatal-Bıçak Takımları İlk Günkü Gibi Parlasın

Çatal-bıçak takımları ilk alındıkların parlak olsalar bile zaman içinde üzerindeki sır azalır ve parlaklığı yok olur. Parlaklığın azalması takımlarınızı eski gibi bir hava verir....

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan karanfil modern zamanlarda pratik ve önemli kullanımlara sahiptir. Karanfil yağı...

Altın Sahte Mi? Test Edin

Altın sahte mi? Altın fiyatları artınca evinizdeki altınların sahte olup olmayacağı sorusu akıllara geliyor. Altın, çeşitli renkler ve farklı incelik seviyeleri bulunan değerli bir...