Ana Sayfa YEMEK Benmari Usulünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Benmari Usulünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle çikolata ile yapılacak tatlı tariflerinde çokça ortaya çıkan bir tabir olan Benmari usulü, mutfakla ilgilenen insanlar tarafından bilinmekle beraber hakkında pek çok bilinmeyene sahip olunan bir yöntemdir.

Benmari Usulü Nerelerde Kullanılır?

Eski Mısır döneminde ilk kez ortaya çıkan bu yöntem, başlangıçta altın eritme yöntemi olarak keşfedilmiştir. Zamanla başka işlemler için de kullanılabileceği düşünmüş ve gelişerek günümüzdeki haline gelmiştir. Günümüzde ağırlıklı olarak Mutfaklarda ısıyla temas etmesi sakıncalı olan besinlerin eritilmesi yöntemi olarak kullanılan benmari yöntemi, mutfakla ilgisi olan herkes tarafından bilinen ve kullanılan pratik bir yöntemdir.

Benmari Usulü Nedir?

Bazı besin maddelerinin ısıyla direk temas etmesi lezzetin bozulmasına, besinin değerini kaybetmesine veya yanmaya sebep olabilmektedir. Bu tür besin maddelerinin eritilmesi veya pişirilmesi için kullanılan yönteme benmari usulü denilmektedir.

Benmari yöntemi için yapılması gereken ilk adım geniş bir tencerenin içine suyu koymaktır. Daha sonra bu tencerenin içine cam bir kap yerleştirilir ve içerisine eritilmesi veya pişmesi beklenen besin maddesi eklenir. Orta ateşte açık olan bir ocak sayesinde bu su ısıtılır ve cam kap sayesinde bu ısı kabın içerisindeki besin maddesine geçer. Bu ısı besin maddesinin ne olduğuna göre değişerek erime veya pişme sağlar.

Bu sayede tencere içerisinde konulduğunda yanacak veya lezzet kaybedecek besin, hiçbir bozulma olmadan aynı lezzetle yenecek hale gelir ve besin maddesi doğru şekilde tüketilebilir.

Benmari Usulü Çikolata Eritme Nasıl Olur?

İçeriğinde çikolata olması istenen tatlı veya pastaların içerisine çikolatayı homojen bir şekilde koymak için mutlaka çikolatanın eriyik halde olması gereklidir. Fakat katı şekilde olan çikolatayı direk tencere içerisine koyarak eritmeye çalışmak erimeye değil, yanmaya neden olur. Bu yanmayı önlemek için çikolatayı benmari usulü eritmek gereklidir.

Benmari usulü kullanarak çikolatayı eritebilmek için öncelikle geniş bir tencereye su koymak gereklidir. Suyun içerisine içinde katı çikolata bulunan cam kap oturtulmalıdır. Ocağın altının yakılmasının ardından suyun ısısının da yükselmesi ile çikolatanın zamanla eridiği gözlenir. Arada sırada karıştırarak çikolatanın daha düzgün erimesi ve homojen bir hal alması sağlanır.

Çikolata kaynamaya başlamadan mutlaka ocaktan alınmalıdır, aksi takdirde lezzeti bozulabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta da eriyen çikolatayı donmadan kullanmak gerekliliğidir.

Benmari Usulü Nerelerde Kullanılır

Çikolatayı doğru ve zararsız şekilde eritmek için kullanılmasının yanında benmari yönteminin kullanıldığı pek çok alan bulunmaktadır.

Bu alanlardan en çok bilinen ve kullanılan yerlerden biri direk ocak üzerine konularak ısıtılmaması gereken yemeklerin sıcaklığını korumak için geniş bir tencere veya tepsi içerisine konan kaynar suyun içerisinde bekletmektir. Yemeğin direk pişmesi amaçlanmıyor olsa da bu sayede kaynar su içinde bekletilen yemeğin ısısı düşmez ve uzun süre sıcak kalır.

Benmari usulünün kullanıldığı bir diğer yer de fırında sütlaç pişirirken sütlaç tabaklarının su dolu fırın tepsisi içerisinde pişirilmesidir.

Kristalleşmiş bal veya şekerleri de bu yöntemi kullanarak şekerlenmiş kısmını eritip yeniden kullanılır duruma getirilmesi sağlanmaktadır.

Benmari Usulünde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Benmari usulünü doğru şekilde kullanabilmek için öncelikle birbirinin içerisine konacak kaplar doğru seçilmelidir. Uygun malzemeye sahip bir tencere sayesinde su daha hızlı kaynayabilecek ve bu sayede eritilecek veya pişirilecek şeyin daha hızlı pişmesi sağlanabilecektir.

Bunun yanı sıra tencerenin içerisine konacak kapta doğru seçilmelidir. Plastik veya mika gibi eriyebilen kaplar asla kullanılmamalıdır. Cam benmari usulü için kullanılması gereken ideal bir kap türüdür. Bu kap için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kabın derinliğinin içerisinde bulunduğu su miktarından yüksek olması gerekliliğidir. Aksi takdirde su, temas etmemesi gereken diğer besin maddesine temas eder ve zarar vermiş olur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Denizden hasat edilen tuz, normal tuz için verilen tuzun...

Kalıbına Sıkışan Kek Nasıl Çıkar?

Kalıbına Sıkışan Kek Nasıl Çıkar? Kekin, kek kalıbına yapışması ve çıkmaması durumu her kek...

Nohut Unu Nasıl Yapılır?

Nohut Unu Nasıl Yapılır? Özellikle yüksek protein içeriği nedeniyle vejeteryanların ve glütensiz beslenmeyi tercih...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...