Ana Sayfa SAĞLIK Bir Kış Mucizesi: Nar

Bir Kış Mucizesi: Nar

Pazardan bir tane alıp evde bin tane bulduğunuz narın  yeryüzünün en faydalı meyvesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. İçerdiği pek çok faydalı bileşenle, ömrümüze ömür katar.  Havaların soğuyup direncimizin düşmeye başladığı günlerde ilaç gibi girer semt pazarlarına.  Peki faydaları nelerdir?

  1. Antiinflamuar etkiye sahiptir.

Kronik inflamasyon; obezite, diyabet, kalp hastalıkları başta olmak üzere kanserlere kadar bir çok hastalığın sebebidir. İçeridiği antioksidanlar sayesinde nar,  bu inflamasyonla mücadele eder. Diyabetikler üzerinde yapılan bir  çalışmada, hastalara  her gün nar suyu içirilerek inflamasyonun azaldığı gözlenmiştir.

  1. Prostat kanserinde büyümeyi yavaşlatır.

Erkeklerde en sık görülen kanser tipidir. Yapılan çalışmalar; narın, kanserli hücre büyümesini durduğunu hatta apapitoz dediğimiz hücre ölümlerini desteklediği kanıtlanmış.

  1. Tansiyonu dengeler

Hipertansiyon kalp krizleri, beyin kanamaları gibi durumlara sebep olabilmektedir. Günümüzde 3 kişiden 1’ inde görülmekte. Fakat bu sadece buz dağının görünen yüzüdür. Çoğu kişi yiksek tansiyonu olduğunu bilmemekte. Hipertansif bireylerde yapılan çalışmalar, düzenli nar tüketiminin tansiyonu dengelediğini söylemektedir.

  1. Kalp krizi riskini azaltır

51 kişi üzerinde yapılan bir çalışma, narın iyi kolesterol denien HDL’ yi yükseltip, trigliseriti düşüredüğünü göstermektedir. Bu durum da damar sağlığını korur.

  1. İmmün sistemi destekler

Mevsim nasıl da bize ihtiyacımız olan vitaminleri getiriyor. Her gün ½  nar, içerdiği A, C ve E vitaminleriyle bağışıklık sistemini destekler.  Vücudun savunma askerlerine yardımcı olur.

 

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,804BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...