Ana SayfaSAĞLIKBir Kış Mucizesi: Nar

Bir Kış Mucizesi: Nar

Pazardan bir tane alıp evde bin tane bulduğunuz narın  yeryüzünün en faydalı meyvesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. İçerdiği pek çok faydalı bileşenle, ömrümüze ömür katar.  Havaların soğuyup direncimizin düşmeye başladığı günlerde ilaç gibi girer semt pazarlarına.  Peki faydaları nelerdir?

  1. Antiinflamuar etkiye sahiptir.

Kronik inflamasyon; obezite, diyabet, kalp hastalıkları başta olmak üzere kanserlere kadar bir çok hastalığın sebebidir. İçeridiği antioksidanlar sayesinde nar,  bu inflamasyonla mücadele eder. Diyabetikler üzerinde yapılan bir  çalışmada, hastalara  her gün nar suyu içirilerek inflamasyonun azaldığı gözlenmiştir.

  1. Prostat kanserinde büyümeyi yavaşlatır.

Erkeklerde en sık görülen kanser tipidir. Yapılan çalışmalar; narın, kanserli hücre büyümesini durduğunu hatta apapitoz dediğimiz hücre ölümlerini desteklediği kanıtlanmış.

  1. Tansiyonu dengeler

Hipertansiyon kalp krizleri, beyin kanamaları gibi durumlara sebep olabilmektedir. Günümüzde 3 kişiden 1’ inde görülmekte. Fakat bu sadece buz dağının görünen yüzüdür. Çoğu kişi yiksek tansiyonu olduğunu bilmemekte. Hipertansif bireylerde yapılan çalışmalar, düzenli nar tüketiminin tansiyonu dengelediğini söylemektedir.

  1. Kalp krizi riskini azaltır

51 kişi üzerinde yapılan bir çalışma, narın iyi kolesterol denien HDL’ yi yükseltip, trigliseriti düşüredüğünü göstermektedir. Bu durum da damar sağlığını korur.

  1. İmmün sistemi destekler

Mevsim nasıl da bize ihtiyacımız olan vitaminleri getiriyor. Her gün ½  nar, içerdiği A, C ve E vitaminleriyle bağışıklık sistemini destekler.  Vücudun savunma askerlerine yardımcı olur.

 

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler