Ana Sayfa HAYAT Uyku Setlerini Ne Kadar Zamanda Bir Yıkamalıyız?

Uyku Setlerini Ne Kadar Zamanda Bir Yıkamalıyız?

0
550

Her gün aslında içinde saatlerimizi geçirdiğimiz ve en az kıyafetlerimiz kadar kirlenen yataklarımızın temizliğine gerektiği kadar hassasiyet gösteriyor muyuz? Aslında yastıklardan, nevresim takımlarına kadar her bir yatak ürününün farklı bakıma ihtiyacı var. Sağlıklı bir uyku için, siz de aşağıdaki temizlik ve bakım önerilerini dikkate alabilirsiniz.

Yastıklar

Eğer yastık koruyucu kullanıyorsanız, yastıklarınızı 3-4 ayda bir yıkamanız yeterli olacaktır. Yastık koruyucularınızı da fermuarları açık olarak her ay yıkamanız önerilir. Yüzünüzden ve saçınızdan yastığınıza geçen yağ ve kirler yastığınızın iç malzemesine kadar işleyebilir. Ancak yastık koruyucuları her ay yumuşak bir deterjanla yıkamak, her zaman yeni ve temiz kalmalarını sağlar.

Eğer yastık koruyucu kullanmadan, direkt olarak yastığa kılıf geçirip kullanıyorsanız, her ay, ya da en azından iki ayda bir yastıklarınızı yıkamanız gerekmektedir. Birçok makine iki yastığı aynı anda yıkayabilecek kapasitededir. Ancak makinenizin dengesini bozmamak için tek bir yastığı makinede yıkamayın.

Çarşaflar ve Yastık Kılıfları

Çarşaf ve yastık kılıflarını kişisel tercihlerinize göre yıkayabilirsiniz. Ancak her hafta değiştirmek idealdir. Yastık kılıflarınızı ve çarşaflarınızı yıkarken sıcak su kullanmanız önerilmez çünkü siz farkında olmasanız da sıcak su zamanla çarşafların küçülmesine neden olur. Bu nedenle nevresim takımlarınızı daha uzun süre kullanmak isterseniz mutlaka ılık suyla yıkayın. Hijyen konusuna gelince, piyasadaki neredeyse tüm deterjanlar ılık suda da çözünerek gereken hijyeni sağlamaktadır.

Battaniyeler

Battaniyelerin ne kadar zamanda bir yıkanması gerektiğini, aslında onu ne kadar sıklıkla kullandığınız belirler. Eğer battaniyeleriniz tedbir amaçlı yatağınızın başucunda duruyorsa, birkaç ayda bir yıkamanız yeterlidir. Ancak gündelik kullandığınız battaniyeleri 2 haftada 1 yıkamanız gerekir. Tabii ki yıkamadan önce mutlaka battaniyenizin yıkama talimatlarına dikkat edin.

Yorganlar ve Nevresimler

Eğer nevresim kullanıyorsanız, yorganınız büyük ölçüde temiz kalacağı için yılda 1-2 kez yıkamanız yeterlidir. Ancak nevresiminizi her hafta yıkamanız gerekir.

Alezler

Alez kullanmak yatağınızın ömrünü uzatacağı gibi alerji oluşumunu da önler ve uykuda daha rahat etmenizi sağlar. Yatak alezlerinizi en az ayda 1 kez yıkamanız önerilir.

Yatak Etekleri ve Örtüler

Yatağınızın üzerinde kullandığınız tüm bu ürünler bir işlevi olmayan, dekoratif ürünlerdir ve çok fazla kirlenmezler. Ancak yine de alerjik biriyseniz, bunları da 2-3 ayda bir yıkamanız gerekebilir. Eğer böyle bir probleminiz yoksa yılda 1 ya da 2 kez yıkamanız yeterlidir. Renklerinin solmaması ve formlarının bozulmaması için yıkama talimatlarına uymayı ihmal etmeyin.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın